Пиломатеріали

By: Євген

derevina0

Дошки, брус, колода, вагонка – все це основний будівельний матеріал для заміського приватного будівництва.

Асортимент пиломатеріалів є досить широким, тож ця інформація може допомогти домовласнику зробити вірний вибір.

Типи пиломатеріалів

Є ряд критеріїв, за якими домашній майстер може обрати собі потрібний матеріал.

Поверхні, що утворює інструмент пилорами після проходження деревини мають свої назви. Широкі поверхні звуться – пласті, кінцеві, це торці, а вузькі називають кромками.

derevina1

По характеру обробки кромок:

-обрізні – з кромками, опилюються перпендикулярно пластам та обзелом (обзел – частина поверхні деревини, на якій залишилась кора дерева після розпилювання) .

-однобічно-обрізні

-з однією пиляною кромкою та обзелом

-стругані – які мають обробку струганням однією чи обох кромок

-калібровані – висушені та оброблені відповідно заданим розмірам

derevina2

Приклад схеми розпилювання колоди на дошки. Крупних розміів бруси випилюють з центрально зони колоди, менші дошки – ближче до краю. На другому малюнку – горизонтальне розпилювання.

Сортимент

Найчастіше покупці розрізняють пиломатеріали за сортиментом (видом) виробів.

Пластини створюються при розпилюванні деревини на дві частини вздовж колоди. У пластин обпиляний лише один бік. Використовуються при виробництві шпал, брусків та дошок, столярних виробів.

Розпиляна на чотири частини колода, це – четвертина. Використовується для виробнитва погонажних, столярних, інших дрібних виробів. Розміри визначаються розмірами пластин або колод.

Бічна частина колоди, це обапіл, який по суті є відходом від розпилювання на дошки колоди. У обаполу є лише один пиляний бік, а на іншому зберігається природня поверхня колоди. Використовується для влаштування решетування під покрівлю, для будування тимчасових та допоміжних будівель, для виготовлення штахетів.

derevina3

Бічна частина колоди, це обапіл, який по суті є відходом від розпилювання на дошки колоди. У обаполу є лише один пиляний бік, а на іншому зберігається природня поверхня колоди. Використовується для влаштування решетування під покрівлю, для будування тимчасових та допоміжних будівель, для виготовлення штахетів.

Дошки є різновидом пиломатеріалу, у якого ширина удвічі та більше разів перевищує товщину. Товщина дошок – від 13 до 100 мм, ширина – 50-260 мм. Від 13 до 35 мм товщиною дошки вважають тонкими, всі інші – грубі. Широкі боки дошок звуться пластями, а вузькі – кромками.

derevina_4_

За обробкою бічних кромок дошки розрізняють на обрізні (кромки обпиляні) та необрізні (кромки частково обпиляні або зовсім не обпиляні).

Наприклад, якщо круглий стовбур один раз обробити циркулярною пилою, то в результаті можна отримати необрізну дошку, у якої площина з двох боків, назва цієї дошки – лафет.

Якщо пропиляні вся чотири боки, то це обрізний матеріал, який розділяється на брус, обрізну дошку, брусок та рейку.

До струганого погонажу відносять лиштви, дошки для підлоги, вагонку, блок хаус та інші.

Є ще й клеєні вироби: клеєний брус, клеєна колода, меблеві щити.

Дошка для підлоги, це пиломатеріал, що обрізаний згори та знизу, а на бічнох поверхнях виконані паз та шип. Саме тому монтаж дошок для підлоги не потребує особливих будівельних навичок та спеціальних інструментів.

Погонаж, це бруски та дошки стандартної довжини, сторони яких виконані за визначеним профілем. Це, наприклад, бруски з фігурним профільним перерізом – плінтуси для підлоги, дверні та віконні лиштви, бильця для сходів.

derevina5

Брусок є пиломатеріалом, ширина якого складає не більше подвійної товщини, а сама товщина – не більше ста міліметрів. Виробляються тої ж самої товщини, довжини та видів, що й дошки. Використовуються для решетування стін, виготовлення столярних виробів, меблів, облаштування чистих підлог.

У бруса товщина та ширина перевищують сто міліметрів. Для їх виробництва використовуються насамперед шпилькові та тверді листяні породи деревини – сосна, кедрина, ялиця, модрина, дуб, граб.

derevina_brus

Товщина брусів – 110 – 240 мм, ширина – 110 – 2880 мм, довжина – 1,0 – 9,5 м. З брусів будують каркаси дерев’яних будівель.

Вагонкою називають обшивочні дошки, які широко використовують для внутрішнього та зовнішнього оздоблення будинків. Товщина вагонки 12 – 25 мм, ширина до 150 мм, довжина до шести метрів. Для зовнішніх робіт використовують вагонку осина та шпилькових порід, для внутрішніх – шпилькових та листяних.

Стандартна ширина євровагонки – 13, 16, 19 мм ширина – 80, 100, 110, 120 мм, та довжина до шести метрів. Можуть випускатися різні профілі вагонки, але є один характерний елемент – більш глибоке пазове з’єднання та вибірка з внутрішнього боку дошки.

Блок-хаус, це різновид вагонки, поверхня якої імітує округлу поверхню колоди. Після обшивання цими дошками пласких стін виникає поверхня, подібна до стін дерев’яного рубленого дому.

derevina6