Оснастка та різновиди дрилів та технологій

By: Євген

dril_0

Полегшити роботу з дрилем та покращати якість робіт можна за допомогою багатьох додаткових пристосувань. Ще є пристосування, які розширяють функціональні межі робіт з дрилем.

01. При свердленні отворів великого діаметру, а також при жорстких вимогах до їх перпендикулярності до поверхні деталі дриль закріпляють на особливому стояку.

02. Більш простим, але й універсальнішим пристосуванням є напрямна для дрилю. Її основне призначення те, що й у стояку а відміна у тому, що при її використанні можна робити отвори не тільки те, що знаходиться поміж дрилем та лещатами. У деяких моделей напрямних є можливість міняти кут свердлення.

03. Шаблон (кондуктор) для свердлення отворів під шканти помітно прискорює роботу, забезпечуючи вертикальність та центрування отвору.

dril_1

04. Шліфування за допомогою електродрилю можна здійснювати і вручну, затиснувши у патрон особливу насадку, але простіше це зробити, якщо закріпити дриль на столі за допомогою держаку.

05. Інколи за допомогою дриля перемішують різні густі розчини, але така робота під силу лише професійному інструменту, потужність якого більше кіловату. Мішати ж не дуже в’язкі розчини фарб, клеїв, лаків можна й побутовим дрилем, якщо встановити на нього міксерну насадку невеликого діаметру.

dril_2

06. Електродриль може служити й повіднею для токарного пристосування по дереву.

07. З допомогою такої насадки-ножиць можна різати лист металу до півтора міліметрів завтовшки.

08. Кутова насадка на дриль дозволяє свердлити отвори, загвинчувати болти та шурупи у важкодоступних місцях.

09. Електродриль використовують ще й для зачищення металевих поверхонь від іржі за допомогою щіток різних конструкцій зі сталевим чи мосяжним дротом. Дерев’яні деталі краще обробляти нейлоновими щітками.

10. Паралельний упор контролює не лише глибину отвору, але й його вертикальність відносно поверхні, що обробляють. Цей тип пристосувань використовують як у столярних, так і в будівельних роботах. В деяких моделях передбачений вбудоване відсмоктування пилу, що приєднується до пилососу.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

Для свердлення металевих деталей використовують переважно спіральні свердла. Електродриль при цьому бажано встановити у свердлильний стояк. Щоб свердло при врізанні не повело убік, точку свердлення треба кернувати. При свердленні отворів у металевих деталях свердло помітно нагрівається і може загубити свої різальні властивості внаслідок зменшення твердості. Захистити свердло від перегріву можна охолоджуючими мастильно-охолодними рідинами, які ще й змащують місце свердлення. Пастовидні охолоджувальні склади наносять на свердло перед свердленням. Рідке змащування можна вводити у отвір, що висвердлюється, з ручної маснички або шприца у процесі свердлення або наносити пензлем на свердло, витягуючи його час від часу з отвору. При свердленні сталі, алюмінію, міді та бронзи для змащування та охолодження використовують спеціальну емульсію. Тієї ж мети для мосяжу та алюмінієвих стопів можна досягти за допомогою гасу. У сірому чавуні отвори свердлять насухо. В побутових умовах, коли відсутні мастильно-охолодні рідини можна використовувати машинне масло.

Для роботи з бетоном, звичайні дрилі, добре придатні для деревини, малоефективні. Тут потрібні ударні дрилі. Патрон з затиснутим свердлом подібного інструменту на тільки обертається, але й передає удані імпульси у місце свердлення. При цьому суттєво збільшується продуктивність, і отвори у більш міцних матеріалах. Важливо взяти до уваги, що ударний дриль все ж не призначений для виконання великих об’ємів робіт з твердими матеріалами, тут потрібний перфоратор. Звісно, ударну функцію у дрилі можна відключати.

dril_3

Бувають й кутові дрилі. Вони легкі й компактні, та призначені для роботи у важкодоступних місцях, тому такі машини купляють фахівці. В інструменті є кутовий редуктор. Кутові дрилі не бувають ударними та потужними. Але, для робіт у складних умовах є можливість використовувати кутову насадку із звичайним дрилем.