Перша допомога при легких пораненнях

By: Євген

rana0

Легкі поранення які можна отримати на дачі – (садна, неглибокі та невеликі порізи та розриви, неглибокі проколини), це такі втручання у тіло, при яких не пошкоджуються м’язи, сухожилля, суглоби, великі судини, та не виникає загрози життю внаслідок масованої кровотечі. Але навіть самі, здавалося б, незначущі пошкодження потребують ретельної обробки рани для попередження інфікування м’яких тканин та розвитку запальних процесів.

Наприклад, необроблені невеличкі порізи або проколи м’яких тканин в стані призвести до виникнення гнійних запальних хворіб, для лікування яких буде потрібне хірургічне втручання.

Є ситуації, при яких не слід обходитися своїми медичними здібностями, а одразу звертатись до лікаря. Наприклад це трапляється, коли постраждалу людину потрібна хірургічна обробка рани, накладення швів, профілактика інфікування рани, а також тоді, коли стан потерпілого погіршується. Без гаяння часу слід доставляти потерпілого до медиків, або викликати Швидку допомогу, якщо пошкодженні важливі судини, або кровотечу, навіть, невелику, зупинити не вдається.

Також допомога лікаря потрібна, якщо довжина глибокої рани більше 1,5 см, можливе виникнення помітного рубця при загоюванні рани, або рана знаходиться на обличчі, в рані помітні м’язи, зв’язки, кості, суглоби, або щось незрозуміле. Коли в рані знаходиться великий сторонній предмет (витягувати не можна), мають місце розриви або розтрощення тканин, до рани потрапила земля, іржа або речі, які контактували з землею, коли рана – наслідок укусу тварини або людини, коли глибока рана нанесена колючим предметом, коли потерпілий скаржиться на нестерпний біль (не може ворухнути кінцівкою, або рух підсилює біль), коли кінцівка напевне сильно травмована, наприклад, притиснена важкою річчю, коли є ознаки внутрішньої кровотечі – пошкоджена кінцівка посиніла або побіліла, та коли свідомість потерпілого сплутано, він здається сонним, або втратив свідомість, стан потерпілого погіршується з будь-яких причин.

Та в будь-якому випадку в першу чергу треба правильно обробити рану.

Обробка рани має дві головні мети – зупинка кровотечі та попередження розвитку інфекції. Обробку ран роблять у рукавицях.

1. При кровотечі рану сильно притискають стерильною серветкою та, утримуючи її рукою, трішки піднімають поранену кінцівку (якщо це не викликає болю). Зазвичай несильна кровотеча припиняється за декілька хвилин, не більше десяти.

2. Рану, та шкіру навколо неї промивають чистою мильною водою або фізрозчином (Салін). По можливості це роблять тонким несильним струменем на протязі п’яти хвилин.Після мильної води рану миють чистою водою та трішки підсушують стерильною серветкою. Не можна лити в рану розчин йоду, зеленки, спирту, горілку – цими засобами обробляють шкіру навколо рани. Розчин перекису водню можна заливати в рану. Зручніше всього для обробки ран мати в аптечці антибактеріальний спрей. Після обробки, якщо немає кровотечі, рані дають трішки підсохнути на повітрі перед тим, як перев’язати.

3. Дрібні сторонні частки, що лежать на поверхні треба акуратно видалити чистим пінцетом або рукою у рукавичці. Великі предмети, які глибоко зайшли до рани, щоб не викликати додаткової кровотечі.

4. Якщо відомо про відсутність алергії на антибіотики, рану та шкіру навколо неї обробляють лініментом. Це така мазь, що тане від нагріву при контакті з тілом, в складі якої є антибіотик (наприклад це може бути лінімент синтоміцину). Використовувати густі жирові мазі не можна.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

5. На рану накладають стерильну серветку. Якщо з рани стирчить сторонній предмет, серветку надрізають та обходять його.

6. Серветку закріпляють бинтом, само клейною пов’язкою або пластиром. При небезпеці поновлення кровотечі за допомогою еластичного бинта накладають давлячу пов’язку з кількома шарами стерильних серветок.

7. Поранену кінцівку фіксують за допомогою шини, або пов’язки, що забезпечує нерухомість у двох суміжних з зоною поранення суглобах.

8. Після надання допомоги знімають та утилізують рукавички та ретельно миють руки.

Далі, якщо спостерігається підвищення температури, безсоння внаслідок болю, що означає розвиток гнійного інфекційного процесу – обов’язково звертаються до лікаря. Ознакою інфекційного запалення є також набряк, почервоніння, відчуття жару, хворобливість м’яких тканин коло рани, виникнення жовтуватих, біленьких або зеленуватих плям.

В домашній аптечці обов’язково мають бути перев’язні матеріали та засоби дезінфекції.

rana1