Сама назва говорить, що свердла по металу призначені для виконання отворів в заготовках з різних марок металів: леґованої та нелеґованої сталі, ковкого та сірого чавуну, металокерамічних стопів, кольорових металів. Крім того, їх можна використовувати, для робіт з твердими пластмасами.
У більшості випадків у вжитку зустрічаються спіральні свердла, їх всі і спостерігають – це довгий циліндр гвинтовими рівчаками, які мають до осі свердла нахил під кутом від 10 до 45 градусів та утворюють різальний пруг. Ще гвинтові рівчаки відводять стружку, що створюється при свердленні отворів.
Форми хвостовиків в свердлах
Промисловість виготовляє спіральні свердла з циліндричними, конічними хвостовиками, а інколи зустрічаються хвостовики і шестигранної форми. Перші два варіанти більш розповсюджені. Зазвичай свердла з хвостовиком у вигляді циліндру роблять з діаметром до дванадцяти міліметрів, а у вигляді конусу – від шести до шістдесяти міліметрів.
Свердла з циліндричним хвостовиком закріпляють у трикулачковому патроні, хоча можливі і інші пристосування. Конічний хвостовик закріпляють безпосередньо у верстатному шпинделі. Якщо конус свердла не відповідає конусу шпинделя, знадобиться перехідна втулка.
Матеріали для виготовлення свердел
У зв’язку із специфікою використання свердла по металу виготовляють з швидкорізальної сталі Р9 або Р18, а також зі сталі 9ХС. Використання саме цих матеріалів забезпечує високу тривкість та міцність виробів, дозволяє досягнути максимального ефекту при свердленні отворів металі.
Колір свердла напряму залежить від його фінішної обробки. Перегріта пара, що використовується для підвищення зносостійкості виробів дає їм чорний колір. Слабкий золотистий відтінок свідчить про те, що було здійснене відпускання сталі, щоб зняти внутрішні напруги. Яскраво золотистий колір означає, що на поверхню свердла був нанесений шар нитриду титану, що збільшує міцність свердла та знижує тертя. Якщо виріб має сірий колір, це свідоцтво відсутності додаткової обробки по зміцненню інструменту.
Маркування свердел вітчизняних виробників залежить від їх діаметру – якщо він менший за 2 мм, то маркування не робиться, з двох до трьох міліметрів – вказується діаметр та марка сталі, а більше трьох міліметрів – крім діаметру та марки сталі вказують торгівельну марку виробника та інколи – клас точності свердла.
Закордонні виробники не лише вкривають маркуванням самі свердла, але й дають багато інформації на упаковці. Там можна крім усього зустріти довжину свердла, назву країни, де інструмент був вироблений, торгівельний знак компанії, а інколи і матеріал, який рекомендовано свердлити.
Цікаве відео: Фігурки з фанери для саду
На відміну від багатьох інших видів свердел, свердла по металу можна використовувати і для роботи з іншими матеріалами. Але тут є ряд нюансів, які слід враховувати, щоб не зіпсувати заготовку. Наприклад, працюючи свердлами по металу з дерев’яними деталями, можна спокійно використовувати їх як вздовж волокна, так і упоперек, але отвори можуть виявитися з нерівними, «рваними» краями. Тут потрібні свердла з особливою заточкою, тоді з деревиною вони будуть управлятися також легко, як і з металом.
При висвердлюванні отворів в органічному склі свердло можна зіпсувати. Це може статися, коли не дається додаткове охолодження та свердло суттєво перегрівається.
Якість свердел – гарантія їх тривкості. Зараз вибір свердел у магазинах досить великий, але придбати інструмент, який прослужить довго – не так вже й легко. Важливо не забувати, що дешеві свердла не можуть бути тривкими, тому слід купляти лише якісні вироби від надійних виробників. Такі свердла роблять з високоякісної інструментальної вуглецевої, леґованої або швидкорізальної сталі, яка має стійкість до зламів. Для їх виготовлення використовують лише особливі суцільні заготовки. Свердла по металу, незалежно від виробника можуть підлягати заточенню вручну або на верстатах.
Досвідчені майстри, які не розлучаються з дрилями або свердлильним верстатом, знають всі тонкощі і навряд чи помиляться у виборі свердла. А от тим майстрам, які тільки починають свою діяльність можна лише порадити купляти металорізний інструмент лише в спеціалізованих торгівельних закладах. Там початківці можуть отримати професійну пораду, одержати товарний чек та гарантію того, що придбані речі дійсно відповідають стандартам якості.