Ані у кого немає сумніві в естетичній, та й практичній цінності якісно виконаного балкону. Але нерідко витрати на цей, безперечно цінний, фрагмент будівлі можуть перевищувати всі очікування. Багато людей не можуть передбачити всі складності облаштування цього архітектурного елемента, тому можна часто-густо спостерігати недобудовані балкони.
В першу чергу причинами такого стану є дві основні помилки, які зустрічаються при будівництві власного будинку. По-перше досить часто господарі в першу чергу облаштовують внутрішні приміщення, а балкон залишають на потім. А потім – приведення балкону у належний стан призводить до постійного транспортування будівельних матеріалів крізь житлові приміщення, або в силу вступає могутній закон Природи: «Не має нічого більш сталого, ніж тимчасові явища».
Друге – балкон, як елемент призначений для відпочинку нерідко дивиться на проїжджу дорогу.
Результатом цих помилок є нежилий вигляд балконів та неможливість комфортного відпочинку.
Обираючи проект будинку, в проекті якого закладений балкон, треба все ж не забувати, що при всіх зручностях та принадах, будівництво, облаштування та нагляд за балконом може суттєво вплинути на вміст вашого гаманця.
Додатковим негативним фактором присутності балкону є можливе збільшення теплових втрат порівняно з котеджом сусіда, в якому балкон непередбачений. На збільшення теплових втрат впливають також містки холоду, які виникають в місцях контакту плит балкону та зовнішніх стін будинку. Це може призвести до частого промерзання стіни. Тобто треба впроваджувати додаткові заходи з метою запобігання промерзання стіни будинку.
Справжнього майстра з возведення балконів, який достеменно володіє технологією утворення балконного пирога, укладання стяжок, облаштування основи, металевих елементів, опорядження та оздоблення – знайти вельми важко. Висока кваліфікація потрібна тут не лише для нормального облаштування балкону. Порушення технології можуть призвести і до пошкодження інших елементів будівлі, у тому числі і несучих.
Для початку, таким чином, слід мати проект, який буде заснований на призначенні цього приміщення. Дійсно, якщо ви збираєтесь на балконі лише курити та махати рукою друзям достатньою буде і плита 80 сантиметрів завширшки. Добитися виразних естетичних моментів можна за допомогою балкону у вигляді двері з балюстрадою, що трішки виступає від стіни (портфенетр). Можна також обладнати додаткове приміщення для відпочинку, але тоді балкон не може бути менше 150 сантиметрів завширшки.
Важливим елементом навіть для невеличких балконів є двері, які ні в якому разі не можна робити вузькими. Але широкі двері будуть впливати на устрій прилеглої кімнати, бо в ній прийдеться знайти місце для їх відкривання. Тому балкони краще планувати розташованими біля великих, а краще спільних кімнат, залів, холів, де можна користуватися дверима будь-яких розмірів.
Вибирати ще можна тип основи балкону, для чого враховується призначення цього елементу, розміри та гармонію з усією архітектурою будівлі. У випадку наявності консольних плит з залізобетону слід ретельно утеплити всі поверхні плити, бо такий об’ємний місток холоду на стіни будинку передається підвищена кількість вологи, що призводить до розвитку плісняви. Якщо крізь неякісну ізоляцію у тріщини попадає волога – існує небезпека руйнування всієї конструкції балкону внаслідок корозії арматури та знищення бетонного шару.
У країнах Скандинавії від цих проблем уходять за допомогою об’єднання консолей з плитами та дерев’яними балками, де основою є балки міжповерхового покриття, які певним чином виступають за зовнішні стіни. На них спирається дерев’яна підлога балкону. Тепло ефективність дерев’яної конструкції зменшує теплові втрати та не дає виникнути мостикам холоду. Металеві або залізобетонні конструкції подібного типу завжди краще консольних плит. Значною мірою покращити теплові характеристики балкону можна за допомогою облаштування деформаційних швів межи стіною та основою балкону. Але існує і обмеження – завширшки така плита не може бути більше 150 сантиметрів. Якщо треба ширше – роблять незалежну основу, яка може спиратися на стовпи чи колони, що дозволяє досить оригінально обіграти розміри та форму балкона, вирішивши ізоляційні проблеми. Але тут потрібні своєрідні архітектурні рішення, тому цей метод використовується не часто.
Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками
На основі вищезгаданого пропонується відмовлятись від балконів у малогабаритних будівлях. За допомогою балкону можна збільшити ділянку з малими розмірами, вигідним буде балкон й у щільно забудованій місцевості. Конструкцію балкону вибирати якомога простішу – цим можна зекономити багато часу та грошей. Ділянки, які мають велику площу краще обладнати окремими терасами або добудувати веранду.
Є сенс робити балкон у будинках, де замало приміщень, об’єднавши простір між балконом та великою кімнатою можна досягнути збільшення житлового простору. На малій ділянці балкон – це додаткове місце відпочинку. Якщо світло нерівномірно розподіляється між приміщеннями, це можна вирівняти за допомогою світлого широкого балкону. Нерідко балкон є основною архітектурною принадою будинку, що придає особливий вигляд вашому котеджу.