Чистимо вироби з благородних металів: срібло

By: Євген

sriblo0

Спеціальні засоби для догляду за срібними та золотими виробами коштують недешево, а віддати їх на ультразвукове чищення буде ще дорожче. Але є ряд народних методів, які дозволять повернути лиск столовим приборам та прикрасам.

Причинами потемніння срібла є підвищена вологість та присутність до металу речовин, до складу яких входить сірка. Тому срібні вироби не можна зберігати порід з хімічними реактивами та лікарськими препаратами.

До речі, сірка входить до складу людського поту, що й є у багатьох випадках причиною потемнення срібних ланцюжків. Хоча, не треба відкидати й звичайне забруднення.

Сприяти окисленню металу може й домішок міді у сріблі низької проби. Тому для чищення виробу з срібла бажано знати його пробу (2).

sriblo2_3

Срібні вироби проби 925 та вище зі слабкими слідами потемніння досить просто потримати на протязі години в 10% розчині аміаку (можна купити в аптеці). Звичайно, розводять смородець (аміак) на відкритому повітрі, або в приміщенні, яке добре провітрюється.

У продажу буває 25% розчин цієї речовини, тому, щоб одержати 10% концентрацію до 60 мл води додають 40 мл 25% розчину аміаку (3). В цей розчин аміаку й кладуть виріб, який потребує очищення (4).

Після того його чистять м’якою щіточкою або ганчіркою (5).

На фото 6 та 7 – келишки з срібла 916 проби, зліва – до чистки, справа – після.

sriblo6_7

Стопи пробою нижче 875 мають в своєму складі забагато міді, тож можуть з часом не лише потемніти, але й позеленіти. Характерний зелений наліт видно на цій срібній монеті 1924 року (8).

sriblo8_9

Щоб зняти зелений наліт використовують 10% розчин трилону Б. Основна властивість цієї речовини – переводити нерозчинні солі металів у розчинні. Продається у магазинах хімічних реактивів або у хобі-магазинах у відділі для шукачів скарбів. Щоб одержати таку концентрацію, розчиняють 30 грамів речовини у 300 мл теплої води (9, 10). Витримують вироби у трилоні Б не більше 15 хвилин (11).

sriblo10_11

Бажано кожну річ чистити у новій порції розчину.

Після цього знімають зелень з поверхні м’якою щіткою (12) та промивають. Після цього вже можна користуватися нашатирем.

sriblo12_13

Сильно потемніле та забруднене столове срібло (13), а також монети(14), треба чистити кашкою з суміші нашатирю, харчової двовуглекислої соди та зубного порошку (пасти) (15). Спочатку змішують в рівних долях соду та зубний порошок (15), потім розводять нашатирними спиртом до стану пасти (16).

sriblo14_15

Виріб вкривають цією речовиною, після чого чистять м’якою зубною щіткою (17). Це найефективніший спосіб для видалення темних плям з поверхні срібла. Але, оскільки зубний порошок все ж таки для срібла є абразивом, то цінні прикраси слід обробляти обережно, щоб не пошкодити поверхні.

sriblo16_17

Саме так відчистили срібні монети та старі срібні ложки: витримали в трилоні Б, промили водою, почистили аміачною кашкою. Результат, на фото 18, 19, 20, 21.

sriblo18_19_20_21

Можна також використати змішані у рівних долях перекис водню зі спиртом. В цьому розчині виріб витримують двадцять хвилин, після чого витирають насухо.

Можна й харчовою содою. Дві столових ложки соди розводять у пів літрі води, після чого кип’ятять вироби 10-15 хвилин у цьому розчині.

Так само використовують і сіль, до речі її можна застосувати й для мельхіорового посуду.

Лимонною кислотою можна зняти наліт з срібла будь-якої проби. Сто-сто п’ятдесят грамів кислоти розводять у літрі води, нагрівають у водяній бані та кип’ятять у розчині 15-30 хвилин, весь час контролюючи процес та виймаючи вироби для перевірки. По закінченні – миють та сушать.

Підігрівають ще 6% розчин оцтової кислоти, то ді він за 10-15 хвилин видаляє темні плям з срібла.

Ще народний метод: столові прибори з срібла або мельхіору кип’ятять в концентрованому розчині лушпайок часнику – вони помітно поновішають.