Чистимо вироби з благородних металів: золото та мідь

By: Євген

Як чистити вироби із золота

Золоті прикраси темнішають або від звичайного забруднення жировими частками, або внаслідок присутності у виробі домішок – срібла, нікелю та міді. Бруд, що забився у плетення перстеня видно на фото 1.

zoloto1_2

Від домішку міді на золоті може з’явитися наліт зеленого або чорного кольору – він легко видаляться за допомогою нашатирного спирту. В склянці води треба розчинити 10-15 крапель спирту (2) та декілька крапель рідкого мила (3). У цій рідині золоту прикрасу тримають одну-дві години (4), після чого чистять дуже м’якою зубною щіткою не прикладаючи зайвих зусиль (5). Далі – добре миють та сушать.

zoloto3_4

Наліт, який створюють домішки сірки видаляється з поверхні лише абразивними засобами, але це мають бути лише тонкі абразиви. Якщо це, наприклад, рекомендована багатьма паста ГОИ, то лише №1-2, які призначенні для полірування.

zoloto5_6

Наступний спосіб є дієвим для чищення як золота, так і срібла.

Забруднену прикрасу спочатку промивають у мильному розчині, після чого кладуть на 15-20 хвилин у розчин тиосульфату натрію (три чайні ложки на склянку). До речі, раніше, у часи, коли фотографії треба було проявляти, ця речовина виступала у ролі фіксажа. Крім того, тіосульфат натрію дуже корисний при отруєнні ціаністим калієм. До того ж, тіосульфат легко видаляє і плями від йоду, так що, коли ви випадково отруїлися ціаністим калієм та облилися йодом – ця речовина стане вам у пригоді.

Є й незвичайний спосіб – кока-кола, виявляється, є чудовим очищувачом для багатьох металів, дякуючи присутності у її складі ортофосфорної кислоти – перетворювача іржі. Треба просто занурити у кока колу години на три золоту прикрасу, після чого добряче промити її – буде, як нова. Але вироби з камінням краще так не чистити, каміння може потемнішати.

У склад губної помади входить надтонкий абразив, тож багато хто з господинь використовують ці властивість власної косметики для очищення золотих прикрас.

Як чистити вироби з міді

Традиційним народним засобом для чищення виробів з міді та мосяжу є оцтове тісто, яке готують змішуючи борошно з 6% оцтом. Готують це блюдо безпосередньо перед використанням. Тісто наносять на поверхню виробу, дають трішки підсохнути та відчищають ганчіркою або м’якою щіткою.

Старий та вельми забруднений мідний посуд кип’ятять хвилин десять-п’ятнадцять у розчині 5-6% оцту з додаванням солі – на літр – дві столових ложки. Після того, як мідна річ висохне, її добряче промивають водою та витирають насухо.

Мідні монети та прикраси, які вкриті рівним шаром патини без слідів корозії краще зовсім не чистити, лише промити в теплій мильній воді, оскільки таку благородну патину видаляти недоцільно. Деталі речі вона не закриває, форми не викривлює, а крім того є природним захистом від корозії (6).

Якщо поверхня міді вкрита зеленою «іржею», її прийдеться видаляти трилоном Б. Інколи без цього не можна.

zoloto7

На фото 7 – мідна копійка 1823 року та медаль 1913 року зі світлої бронзи. На фото 8 – вони ж після чищення трилоном Б, видно, що наліт зник, але й патина пропала.

zoloto8

При чищенні не можна користуватися міцними кислотами, рідинами, порошками для посуду та різноманітними господарськими засобами для очищення. Особливо це стосується препаратів, в складі яких є щавлева кислота та відбілювачі. Це відноситься до чищення усіх кольорових та благородних металів.