Стеля з гіпсокартону висить на металевому каркасі, який тримає все обшиття та в свою чергу закріпляється на стелі.
Листи гіпсокартону прикріпляють до сталевого цинкованого профілю серії D-CD та UD – це профіль для стелі. Щоб змонтувати фасонну стелю з багатьма рівнями, яка має ще й криволінійні поверхні використовують профільні елементи серії UW та W-CW. Ширина профілів у фірм-виробників коливається від двадцяти семи до ста міліметрів.
У якості консолей для подібних каркасів частіше обирають П-подібні підвіси, перфоровані, а інколи, коли каркас треба спустити на більшу відстань – підвіси з дроту.
Як змонтувати каркас для стелі з гіпсокартону – проста прямолінійна поверхня
Для звичайної однорівневої конструкції використовують ґратчастий каркас з перетинанням профілю під прямим кутом.
Профіль можна монтувати до будь-якої стелі, а також для дерев’яних перекрить. У невисоких приміщеннях каркас підіймають якомога вище. На стелі визначають найнижчу точку, та відступають на товщину напрямного профілю на двадцять п’ять міліметрів (мінімум).
З використанням водяного рівня позначають на стелі й інші точки, далі з’єднують їх нанесеними малярним шнуром (чок-лайн) лініями, одержуючи при цьому рівень монтажу каркасу.
Далі закріпляють профіль UD, його орієнтують нижньою полицею по нанесеній лінії. При складанні використовують дюбелі будь-якого типу, які розташовують на 30-40 см один від одного. Інколи профіль вже має монтажні отвори.
Як змонтувати каркас для стелі з гіпсокартону – криволінійні поверхні
Щоб задати кривизну профілю, в його бічних полицях вирізають симетричні сектори через однакові відстані. Чим радіус вигинання менше, там підрізання роблять частішим. Лінія згину буде плавніш, якщо відстань та кут підрізання робити меншими. Каркаси з багатьма рівнями починають складати з верхнього рівня, вже після цього наносять лінії наступного рівня. Далі до потрібної ширини підрізають профіль та по лінії прикріпляють його до верхнього каркасу.
Профіль для стелі ще звуть профілем для стояків. Він позначається CD (ПП). Має П- подібний профіль з подовжніми ребрами жорсткості, які накатані по робочій площині.
Напрямний профіль позначають як UD. Це опора по периметру для торців несучих профілів каркасу.
Елементи для монтажу каркасу з профілів
Для монтажу профілів у єдину конструкцію використовують декілька різновидів з’єднувачів.
Однорівневі з’єднувачі для стельових профілів
Однорівневі з’єднувачі (краби). Їх використовують для монтажу профілів, розташованих на одному рівні. Внутрішні боки краба мають пружинні пелюстки-заскочки, на які встановлюють профіль, складаючи каркас. При навантаженні більше 20 кг/см2 на підвіс, краби додатково крізь бічні вуса з отвором прикріпляють до профілю саморізами.
Краб: стрілками вказані вусики, які загинають вздовж стінки профілю для фіксації саморізом крізь отвір.
Підвіс – П-подібна скоба, але в продажу це – пряма планка, яку перед монтажем треба зігнути біля основи по першій бічній позначці. Каркас для фігурної стелі з нішею посередині монтують за допомогою підрізаного профілю, який задає криволінійну поверхню.
Електроповідну під гіпсокартонними панелями монтують в гофрованій трубі до підвісів за допомогою пластикових хомутів. Подовжній продовжувач для профілю має гнуту форму з ледь помітним виступом посередині бічної стінки для розділення профілів, що з’єднуються.
Дворівневі з’єднувачі для стельових профілів
Це елементи для профілю CD. Ними на різних рівнях з’єднуються арматура підвісів. Напрям з’єднувачів перпендикулярний один відносно іншого. Бувають ще у вигляді розгорток, їх перед монтажем згинають у формі літери П.
Подовжній з’єднувач.
Його використовують для продовження профілю. Це – з’єднувальна внутрішня вставка.
Прямий підвіс.
Він потрібний для кріплення каркасу до перекриття або стелі. Підвіс може витримати навантаження до сорока кілограмів.
Анкерний підвіс
Коли не вистачає довжини прямого підвісу, використовують анкерний підвіс, який прикріпляють до стелі прутком. Підвіс вставляють в профіль, тягу ж просувають крізь отвір у пластинчастій пружині фіксаторі.
Дворівневий з’єднувач дозволяє монтувати каркас для багаторівневої стелі, коли каркас верхнього рівня перетинає каркас нижнього.