Звичайно, віддавши купу сил та і деякі грошові заощадження на будівництво теплиці, її власник бажає від новобудівлі максимальної ефективності, та одержання врожаю восени, навесні та взимку. Тому і постає питання економного обігріву теплиць. Особливо це актуально для теплиць що займають площу до 70 м2, як найбільш розповсюджених.
Для прикладу роздивимось приклад опалення теплиці з полікарбонату. Властивості цього матеріалу щодо теплоізоляції наближаються до властивостей склопакету: 4,5 мм полікарбонат – 3,9 Вт/(м2*К), а склопакет з однією камерою – 3,4 Вт/(м2*К), а вартість та вага полікарбонату значно нижче. Крім того, полікарбонат пропускає значно більше ніж скло ультрафіолетового випромінювання.
Опалення на твердому паливі
Нерідко досить скористатися традиційним методом опалення тепличних господарств – пічкою на твердому паливі. Тут можна використати щось на кшталт пічок тривалого горіння «Гімназист» або «Булеріан», які в стані нагріти до 120°С за хвилину близько 6 м3 повітря. Для теплиці вистачить печі опалення, розрахованої на приміщення у 100 м3.
Пічку встановлюють в теплиці, використовуючи конвекційний метод опалення. Розподіляти тепло можна гофрованими рукавами з алюмінію, тоді ґрунт прогрівається рівномірно. Димохід виводять на вулицю (1).
Малюнок 1. Стаціонарний котел у приміщенні теплиці
Паливом може бути вугілля, дрова, деревна кора або брикети з тирси. Ці джерела тепла закладають двічі на добу – між цими операціями до теплиці можна не заходити. Це пожежонебезпечна пічка, тому її можна залишати на ніч не контролюючи. Втрати палива зменшуються, якщо допалювати димові гази.
Водяне опалення
Надійним методом обігрівання теплиці є водяне опалення, де труби з гарячою водою, несуть тепло, яке рівномірно розповсюджується у навколишньому просторі (2). При цьому прогрівається одночасно і повітря, і ґрунт. Недоліком цієї системи є її висока ціна та технічна складність.
Малюнок 2. Стелажі для вирощування овочів
Металеві труби є джерелом тепла, якщо передбачені металопластикові або поліпропіленові труби, знадобляться додаткові радіатори.
Продуктивність джерела тепла знаходиться в залежності від потужності котла, (його бажано розташувати просто у теплиці). Для прискорення потоку гарячої води у прокладених між грядками трубах, , використовують циркуляційну помпу та датчик температури. Помпу обирають по продуктивності, а датчик температури дозволяє підтримувати в теплиці задану температуру.