Не завжди знаходяться час та сили зайнятися такою корисною працею, як заготівля дров. Але розроблено ряд пристроїв, які можуть допомогти полегшити цю роботу.
Є прості агрегати – механічні дроворуби, які розколюють оцупки користуючись фізичними силами оператора. Найлегший ручний механізм, мабуть, Smart Splitter, – металевий стрижень-фіксатор та загострений клин, пов’язаний з фіксатором рухомою підвішеною частиною. Пристрій має одразу декілька інструментів – сокиру, молоток та зубило. Жорстка фіксація на пні, який підставляють, дозволяє колуну влучати очно у ціль та розбивати навіть дуже товсті поліна.
Цікавим є й механічний дроворуб з приводом від ноги, який працює подібно автомобільній помпі. Колоду закріпляють на станині, після чого декілька разів натискають на неї ногою. Таким є верстат Yardworks, яким можна рубати колоди довжиною до 47 см. На відміну від звичайної сокири цей агрегат є абсолютно безпечним.
До недорогих моделей такого типу можна віднести апарати з горизонтальною станиною, вздовж якої рухається ріжучий інструмент. Приклад – компактний верстат Patriot CE 3715, з робочим зусиллям у чотири тони та потужністю у 1,5 кВт. За його допомогою можна працювати з великими колодами діаметром до 25 см та довжиною до 37 см. Щоб його легше було пересувати агрегат оснащений держаком та двома колесами, що дозволяє пересувати його по ділянці без проблем.
Аналогічна конструкція й в дроворуба Champion LSH 5000, це агрегат більшої (2,2 кВт) потужності та можливістю рубати оцупки довжиною до 52 см. В комплекті є хрестоподібна насадка для рубання дров на чотири частини.
Перевага дорогих пристроїв вертикального типу, у яких лезо рухається згори донизу, – у можливості різати великі колоди. Один з таких верстатів – Champion LSV 6000 дозволяє рубати поліна довжиною більше метра. В той же час швидкість та продуктивність вертикальних верстатів навряд чи вища, ніж у горизонтальних.
А ось ще один інструмент, який діє за зовсім іншим принципом. Головним робочим інструментом тут є спеціальний конус, на якому нарізана різьба. Обертається він електро- або бензинового мотору за допомогою пасової передачі. Найскладніша деталь – конус, який прийдеться все ж замовляти, але особливої точності виготовлення там не потрібно.
Ефективність роботи з такими пристроями вище, ніж з сокирою, але в обох випадках вона повністю залежить від фізичного стану оператора. Чим він сильніший, тим дров нарубає більше. Але є багато таких операторів, яким подібні фізичні вправи не до вподоби. Для них розроблені дроворуби з електроприводом.
Звичайно електричні дроворуби окупаються довше, ніж механічні, десь за чотири-шість років, але слід пам’ятати, що вони заощаджують не так гроші, як час та сили.
Різьба на конусі – шаг 5-7 міліметрів, з глибиною у два-три міліметри.
Ось і відео: