Вигляд стелі нерідко визначається оформленням зон, розташованих біля стін. Наприклад, привабливою може стати стеля, по периметру прикрашена бордюром з вбудованими у нього світильниками, що виступає над його поверхнею.
Багаторівнева стеля з умонтованим підсвічуванням допомагає вирішувати дизайнерські завдання різної складності.
Приміщення у старих будинках зазвичай здаються біль затишними, ніж у сучасних будівлях. Багато чим цей затишок зобов’язаний традиційному декору на стелі – ліпним люстровим розеткам в центрі стелі, об’ємним карункам, іншим «архітектурним надмірностям».
Але не менш привабливою можна створити стелю, й з використанням сучасних технологій. Ту ж традиційну ліпнину по периметру стелі можна замінити елементами простих форм,створюючими обрамлення у вигляді об’ємної бордюрної рамки, для виготовлення якої можна використати дерев’яний рейковий каркас та гіпсокартон.
У цьому прикладі знижена частина одержала строгі прямі лінії, що було обумовлено дизайнерським рішенням, хоча гіпсокартон при використанні профілів з металу дає можливість створити фрагменти багаторівневих стель різних обрисів, у тому числі й округлих.
У бордюри при стелі зазвичай встановлюють світильники, їхня потужність та кількість на кожному з боків рамки задається бажаним ефектом на котрійсь зі стін. У цьому випадку для підсвічування поверхонь стін встановлюють світильники, які кидають на стіни конуси світла, що додає їм індивідуальності.
Вбудовувати світильники в бордюри треба на малій відстані від стін, це дозволяє ширина бордюру. Бордюри роблять широкими також для їхній відповідності до великої площі стелі. Вузькі бордюри порушили б гармонію інтер’єру.
Встановити обрамлення стелі не так складно. Для цього потрібні лише рейки для решетування, листи гіпсокартону та шурупи. Геометричні розміри бордюрів – справа смаку. Мінімальна вимога – товщина бордюрів має дозволяти вбудовувати у них світильники.
Рейки решетування розташовують з кроком, який приблизно дорівнює товщині листів обшиття, помноженій на 35. Також важливо між листами обшиття залишати зазори. Потім їх заповнюють спеціальною шпаклівкою.
Стелю та бордюр вкривають напівматовою білою фарбою, а перед тим личкують стики, що заповнені шпаклівкою.
Стики між листами обшиття та між обшиттям та карунками шпаклюють двічі. Після висихиння та осідання першого шару шпаклівки, шви шпаклюють другий раз.
Рейковий каркас може мати різну ширину на різних ділянках. Там, де планується встановлювати шафи, рамку роблять ширше, щоб дозволити пересунути світильники для освітлення поверхні меблів. Поглядаючи здалеку можна і не помітити різницю у ширині решетування, яке роблять з двох шарів – базових та несних рейок.
Листи обшиття прикріпляють до решітки з невеличким звисом за межі рейок. Подальшу роботу можна полегшити та спростити, якщо розмір звису буде дорівнювати товщині листа гіпсокартону. Смуги для карунку, вирізані з гіпсокартону тоді легко поєднуються врівень з ребрами обшиття. Смуги прикріпляють шурупами. Всі шви шпаклюють.
Така ось стеля перед шпаклюванням, але навіть у такому вигляді вона справляє враження. При шпаклюванні ребр бордюру вигідно ставити перфоровані металеві кутки, що надають ребрам потрібну міцність та виразність.
Куток занурюють у шар шпаклівки, а зайву речовину видаляють шпателем, далі шар рівняють. Отвори в гіпсокартоні під світильники роблять особливими круговими пилами для дрилю.
Після шпаклювання рамку та стелю фарбують у білий колір. Підключають світильники. Над шафами світильники мають бути висунуті трішки вперед.
Рамку на стелі можна облаштувати не лише по периметру, але й на окремій ділянці, над ліжком, наприклад. Тут можна виділити рамку під колір каркасу ліжка. Якщо задіяти у цьому будівництві металеві профілі для виготовлення каркасу, можна надати й овальної форми деяким фрагментам стелі.