Дерев’яні стовпи та стояки – головний елемент багатьох споруд – альтанок, навісів, пергол, парканів та інших легких конструкцій на дачі. Якщо правильно їх встановити, вони прослужать досить довго.
Вкопані в землю стовпи нерідко є головним конструктивним елементом легких будівель на ділянці.
Часто буває так, що перголу або паркан приходиться ремонтувати внаслідок того, що згнили або покосилися дерев’яні стовпи, занурені у землю, на яких вони трималися. Для запобігання таких неприємних явищ дерев’яні стовпи слід ставити на анкерах. Це має відношення навіть до деревини після автоклавного просочення, тим більше до конструкцій, самостійно оброблених препаратами біозахисту. Тут виключений контакт стояків з ґрунтом, від того і термін служби суттєво збільшується.
Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками
Стовпи в землю все ж закопують (це легше та дешевше), але тоді треба деревину захистити від вологи, що міститься у ґрунті. Наприклад, встановивши стовп, яму засипають не ґрунтом, що вийняли, а рінням. Для ретельнішого захисту низ стояка біля поверхні ґрунту можна обернути руберойдом або плівкою. Стояки воріт, на які діє велике навантаження, треба бетонувати.
Всі ці заходи по захисту стосуються лише дерев’яних легких конструкцій – парканів, пергол або невеличких альтанок. Стояки та стовпи для них можна змонтувати і над ґрунтом, як от на несучих П-подібних анкерах з цинкованої сталі. Сталеві рифлені прутки стрижнів анкерів заливають бетоном у ямах. Можна й цементувати в бетонних цоколях готових форм.
. . . .
Всі дерев’яні стояки, які зазнають підвищених навантажень – прибудови для зимових садів, дахи напіввідкритих гаражів, мають встановлюватися на важких анкерах. Добре розповсюдженими серед них є анкери Н-подібної форми, які відповідають стоякам завтовшки у 70-140 мм. Таки анкери заливають бетоном у ямах або цементують в отворах бетонних цоколів, які поставляють готовими. Існують і анкери іншої будови.
1 Після встановлення стояка краще заповнити яму не ґрунтом а рінням. 2 Стояк у нижній частині, що буде знаходитись у ґрунті та трішки вище від неї, перед встановленням обробляють засобами біозахисту та обмотують руберойдом або плівкою. Вільний край плівки закріпляють перфорованою стрічкою, цвяхами або скобами.
3. Краї руберойду або плівки, що виступають, можна для зміцнення конструкції вкрити урізками дошок, оброблених засобами біозахисту. Їх прикручують шурупами до стояка. 4. Дерев’яні стояки для воріт треба бетонувати у ямах не менших за розмірами, як 30х30х50 см. Вище рівня ґрунту доцільно на ширину бетонної заливки зробити невеличку відмостку з ухилом від стояка.
5. Анкери, які широко використовуються для кріплення стовпів та стояків: зверху зліва – легкий анкер шириною 71 мм, поряд з ним анкер з регульованою шириною до 141 мм, правіше – важкий анкер з трубчастим стрижнем та анкер з двома перетинками висотою у 600 мм, знизу – два анкери, які прикріпляють до основи на болтах. 6. Готові бетонні цоколі. Для зведення легких конструкцій використовують цоколі висотою 300, 400 або 500 мм, для важких – 600 або 800 мм.
7. Встановлюють цоколь у ґрунт, потім стрижень анкера встановлюють у отвір, підкладають під анкер урізки брусків як тимчасову опору. Далі заливають анкер розчином. 8. Під стояк односхилої покрівлі важкий анкер підвішують на двох брусках перерізом 35х35 мм та довжиною шістдесят сантиметрів над ямою, бетонують.
9. В анкер встановлюють стояк, контролюючи рівнем, закріпляють струбциною. Далі свердлять отвори наскрізь та закріпляють стояк болтами. 10. Справа – бетонні 80 см цоколі з місцем під важкі анкери. Зліва –готові бетонні блоки – анкери вже вмонтовані.
11. Анкер з цинкованої сталі з основою для кріплення до бетонної плити болтами або дюбелями. 12. Стояк встановлюють у анкер, перевіряють рівнем, після цього закріпляють.
. . . .
Навантаження від вітру
Щоб звести прості дерев’яні конструкції, можна користуватися легкими анкерами. Але це справедливо лише для стояків садових парканів, пергол, що вільно стоять та інших легких споруд.
Коли зводять будівлі, піддані підвищеним навантаженням від вітру, наприклад, 180-сантиметрових стінок-ширм, слід використовувати лише важкі анкери, у тому числі вмонтовані у бетонні цоколі.