Інструмент плиточника: розмічання, контроль, приготування та нанесення розчину

By: Євген

instrplit000

Інструмент для розмічання та контролю укладання керамічної плитки

Роботи з облицювання керамічною плиткою зазвичай починають з розмічання. У великих приміщеннях в першу чергу наносять перпендикулярні одна одній базові лінії, а також контрольні лінії. Традиційно для цього використовувався розмічальний малярний шнур. Але сьогодні існують і більш сучасні інструменти розмічання. Це – лазерні рівні для побудови базових площин та лазерні косинці для побудови прямого кута. Коштують вони набагато дорожче, але працювати з ними зручніше, до того ж результат більш точний.

instrplit2

Малярна нитка з фарбою. Лінії, які проєціюють лазерним косинцем суттєво допомагають при розмічанні та контролі вірності укладання плитки. Робота з використанням лазерного рівня буде продуктивнішою та якіснішою, ніж при використанні традиційного виска або ватерпаса.

Приготування розчинів для укладання плитки

Розчини для укладання плитки частіше за все готують на робочому місці з сухих сумішей. Роблять це невеликими партіями, які слід використати до початку тужавіння. Для виконання цієї роботи використовують дриль з міксерною насадкою. Звісно, для приготування розчину, знадобиться і цеберко, місткістю 5-8 л.

instrplit4

Патрон SDS-Plus на деяких моделях легко встановлюється та знімається, коли є необхідність його заміни на інший патрон (наприклад, під циліндричні хвостовики). Поперечне розташування електромотора на перфораторі дозволяє зменшити вібрацію.

Нанесення розчину для укладання плитки

Після приготування розчину, його наносять на поверхню зазвичай зубчастим шпателем, який є основним інструментом плиточника. Шпателі розрізняються шириною, формою та розмірами зубчиків, які позначають літерами, що характеризують форму зуба та цифрами, які означають розмір зуба. Ширину шпателя обирають так, щоб вона дорівнювала розміру плитки або трішки більше. Розмір зубів обирають також в залежності від розмірів плитки. Загальний принцип тут такий – чим більше площа плитки, тим більшими мають бути зубчата. Це гарантує рівномірне розподіляння розчину по висоті та зменшить до мінімуму площі порожнеч під плиткою.

Розрізняють наступні форми зубців:

  • А – трикутні зубці, без суттєвих проміжків між ними.
  • В – трикутні, з значними проміжками
  • S – трикутні без проміжків
  • С – квадратні
  • R – прямокутні
  • М – напівкруглі

Залежність висоти зубців шпателя від площі керамічної плитки, що використовується:

instrplit13

Крім шпателю нерідко при укладанні плитки використовують металеву гладилку, дві грані якої – зубчасті. Рівним її краєм можна попередньо розрівнювати розчин, а зубчастим – формувати гребінку на поверхні розчину.

Якщо основа не є ідеально рівною, для роботи слід придбати декілька шпателів (гладилок) з різною висотою зубів, щоб в процесі роботи можна було вирівнювати поверхні. Для накладання розчину ще знадобляться майстерок або кельма.