Хата починається з ґанку

By: Євген

ganok0

Основою навісу на ґанком можуть бути два дерев’яних кронштейни з двома косяками, що кріпляться до стіни шурупами глухарями з шестигранними головками. Ганки та веранди, які потрібні для захисту входу до будинку від негоди можуть бути різної конструкції, але у них повинна складатися гармонія з будинком, в тому числі і з дахом.

ganok1

Ця міні-веранда прибудована до бічної стіни. Опорами для легкого дашку є два стояка з брусу перерізом 100х100 мм. Дах можна вкрити металочерепицею, якщо укласти на решетування з покрівельної рейки, встановити водостічну ринву, вітрові дошки та на краях дашку – кутки з бляхи.

ganok2

Малюнок 1. Незалежно від покриття дашку – руберойд, ґонта, бляха чи дахівниця – стик із стіною має бути закритий бляшаним кутком (фартухом), його верхня полка пропускається за обшиття стіни

Малюнок 2. Фронтон цього двосхилого навісу не має обшиття. До поперечного стягелю кріпиться вертикальний стояк. Інакше виконані й звиси, а лобові дошки мають декоративні кінцівки.

ganok3

Для захисту ганку дачної будівлі від дощу та вітру роблять навіс. Для цього спочатку виготовляється його несуча конструкція, яка складається з двох кронштейнів з підкосами, як на малюнках 1 та 2. Щоб деталі навісу добре пасували одне до одного під час монтажу слід точно розмітити місця їх з’єднань, вибрати пази, обробити відповідним чином кінці деталей. З’єднують деталі цинкованими цвяхами або саморізами.

ganok4

Малюнок 3. В нижній частині цього односхилого навісу роблять водостічну ринву. Щоб дощова вода стікала якнайдалі від вхідних дверей ринву бажано продовжити.

Відкритий простір між підкосом, горизонтальними та вертикальними деталями кронштейнів можна закрити трикутним шматком водостійкої фанери, помістивши його в повздовжні пази, які роблять фрезою на внутрішніх кромках цих деталей.

Зібравши кронштейни, їх прикріпляють на стіні будинку шурупами-глухарями з шестигранною головкою, вкручуючи крізь вертикальні деталі. Додатково кріплення цих кронштейнів можна підсилити сталевими кутками. Крокви з’єднують в зоні гребеню ферми за допомогою накладок. На нижніх краях крокв роблять декоративні вирізи електролобзаком. Фронтон навісу слід обшити тонкими шпунтованими дошками, це може бути, наприклад, вагонка. Ними ж підшивається і стеля. По кроквяним фермам роблять суцільне решетування в якості основини під покрівлю.

Цікаве відео: Фігурки з фанери для саду

Дах вкривають руберойдом, краї якого біля стіни будівлі загинають догори та прибивають до рейок трикутного перерізу. Вітрові дошки прикріпляють до торців дошок підшивки звису даху. Краї даху вкривають бляшаними штабами з відбортуванням, що прибивається до вітрових дошок.

Простіше влаштований односхилий навіс (малюнок 3). Дашок навісу, що має ухил від боку будинку створюють дошки суцільного решетування, які прибивають цвяхами безпосередньо до бокових кронштейнів. На це решетування і кладуть покрівлю.