Як правильно обрати мангал

By: Євген

Мангал, гриль, барбекю – ці слова стали синонімами слів «відпочинок», «романтика», а маючи свій заміський будинок з садом можна ці щасливі години перетворити у досить приємну традицію.

mangal_1

Мангал з вентиляційними отворами, компактна модель з кришкою

Мангал відрізняється від гриля та барбекю, які теж можна успішно використовувати для затишного відпочинку у колі друзів. Мангал нагадує прямокутний металевий короб з вентиляційними отворами в нижній частині, хоча можна обійтися і без них. У якості жароносія використовуються дрова або деревне вугілля і використовується ця споруда для приготування м’яса та овочів на шампурах.

У барбекю більш складна конструкція і цей тепловий прилад більше скидається на велику та глибоку пательню з решіткою. Тут можна не тільки смажити, але й тушкувати, вудити, запікати. Температурним впливом на продукти, що готуються, можна керувати за допомогою зміни відстані до джерела жару, зміни напряму руху повітря за допомогою заслонок.

А гриль, це приблизно, те саме, що барбекю с кришкою. Крім того, барбекю та гриль ріднить можливість здійснювати нагрівання не лише за допомогою дров та деревного вугілля, але й з використанням електричного струму та газу.

mangal_2

Всі ці теплові прилади можуть бути у стаціонарному та мобільному виконанні.

Мобільні модели мангалів призначені для риболовлі, туризму, поїздок на природу, де з друзями можна розкластися, відпочити, після чого скластися та їхати додому. Головні вимоги тут – невелика маса та компактність, що дозволяє створити якомога менше проблем при переміщенні. Краще всього – вироби з нержавіючої сталі. Мобільні моделі бувають такі, що просто розкладаються та складаються, а е такі, що їх треба скручувати з різних деталей, які можуть загубитися або деформуватися. Це – незручно, хоча вони і займають менше місця.

Складна модель мангалу

Головним недоліком пересувних виробів є великі теплові втрати під час теплової обробки продуктів, завдяки тонким стінкам та шпаринам між окремими фрагментами конструкції.

Якщо приготування їжі для вас – хобі, ритуал та вищий ступінь задоволення, то треба обирати стаціонарний мангал, який тішить зір у садочку біля вашої хати. Ретельно і мистецьки виконаний мангал може неабияк прикрасити внутрішнє оздоблення альтанки, зони відпочинку, він буде доречним і на березі ставка, і неподалік центральної доріжки вашої ділянки. Треба тільки добре подбати, щоб стильове рішення мангалу співпадало з загальним стилем вашої садиби.

mangal_3

. . . . .

Цегляний мангал з металевою чашею. Кований мангал з дашком

Габарити у стаціонарних конструкцій, звісно, більші, а виготовляють їх переважно з чавуну, каменів або цегли. Інколи роблять і бетонну «подушку» для запобігання прогинання ґрунту під вагою жаровні.

Фахівці вважають, що найсмачніша їжа виходить при використанні чавунного пристрою, який швидко нагрівається, довго зберігає тепло та не переносить на їжу ніяких сторонніх запахів. За рахунок литих стінок виникає ефект духової шафи, а це якнайкращим чином відбивається на якості їжі та періоді смаження.

Чавунні мангали мають привабливу зовнішність та величезний – більше ста років! – термін придатності. Час лише додає їм реліктовості та раритетності, а пояснюється така тривалість відсутністю теплових деформацій, міцністю, стійкістю до вологи та корозії. Недоліки – висока ціна художньо оздоблених виробів та велика вага. Для транспортування вони погано пристосовані.

mangal_4

Оригінальна жаровня з чавуну. Чавунна модель з кришкою

Мангали з нержавіючої сталі є економ-варіантами. Вони мобільні та дешеві, але це й усі позитивні якості. Романтики та відчуття прекрасного тут нема зовсім, та й експлуатаційні якості гірше ніж у їх чавунних побратимів. Тонкі стінки мангалу з нержавіючої сталі деформуються від постійного впливу високої температури. Тут краще використовувати деревне вугілля, а не розводити вогонь.

mangal_5

Мангал-валізка. Легкий металевий мангал

Тонкі металеві стінки погано втримують тепло, тобто їжа буд готуватися довше, а вугілля на це знадобиться більше. При регулярному використання такий мангал може швидко вийти з ладу.

Цікаве відео: Фігурки з фанери для саду

Мангал з цегли

Мангал з цегли – лише стаціонарний, тут часто-густо додатково передбачають ще й пічку, духовку та інші зручності. Цегла довго зберігає тепло, тому вона добре підійде і до мангалу. Непогані у цегли і естетичні властивості. Вона добре поєднується з камінням, металом, деревиною і може бути справжньою прикрасою вашого саду.

mangal_6

Тобто, щоб правильно обрати мангал, виберіть довжину відповідно кількості шампурів, що планується встановлювати. Це, приблизно, 80-100 сантиметрів (8-10 шампурів). Ширина пов’язана з довжиною шампура, але вона впливає також і на теплові втрати. Зазвичай обирають ширину не більше 30 см. Від висоти залежать витрати дров та вугілля, оскільки слід витримувати певну відстань від жару до продукта. У готового виробу повинно бути десь 15–17 см.