Стародавній метод зберігання вин під землею у спеціально спорудженому приміщенні на щастя зберігся і до наших днів. Не так просто збудувати та облаштувати винницю – винний льох, але можливо, й по силах простому «майстру на всі руки», якими й є більшість хазяїв власних будинків або заміських котеджів. Головне – витримати ряд специфічних умов. Наприклад, ідеальним вважається мікроклімат, який створюється в приміщенні, що розташовується нижче рівня землі, оскільки саме там складаються найкращі для дозрівання та утримання вина умови – температура біля 140С вологість -60/85%, та повна темрява. Повинні бути присутніми і вентиляційні отвори, хоча протяги зовсім не бажані.
Стабільні умови та відсутність сторонніх запахів – гарантія збереження та примноження якості ваших вин.
Слід ретельно підбирати двері для льоху, оскільки вони повинні у зачиненому стані забезпечити необхідну герметичність. Тут не потрібні двостулкові великі блоки, але все ж слід встановлювати зразки спеціально призначені для виконання саме цієї мети. Це, як правило – термодвері, очнащені магнітними ущільнювачами. Вхід у винний льох повинен бути хоч і не затісним, але і невеликим. Це зменшить вірогідність попадання до цього приміщення спекотного або морозного повітря сторонніх запахів. Всі ці впливи – вороги чарівної рідини.
Покриття підлоги може бути будь-яким і тут треба керуватися своїм смаком, гаманцем та звичками, але є і обмеження – не можна використовувати будь-які килимки або шкури, оскільки це ефективний розсадник плісняви, грибків, які призводять до появи гнильного запаху.
Як діжки, так і пляшки з вином мають зберігатися лише в лежачому стані, коли корок змочується рідиною. Тому і обов’язково виникає потреба у зручних стелажах, полиці яких мають бути виготовлені з каменю або якісного дерева. Нема сумнівів, що при належній зацікавленості ваша колекція буде постійно збільшуватися, тому кожна полиця, та й пляшка, як у кожній хорошій колекції повинна мати ярличок, щоб швидше знайти зразок, якого в цей момент потребує ваше серце.
Крім запахів, на вино погано впливає вібрація, крім того рекомендують повністю знеструмити всі дроти, працюючі механізми та електричні прилади. Для ідеального збереження колекції потрібні тиша, спокій і темнота. Сусідами вина в льосі не можуть бути квашена капуста, картопля, огірки та будь які інші припаси. Всі вони в стані зіпсувати натуральний аромат вина.
Кожен рік настає період закладання нової партії сонячного напою і перед цим винницю слід провітрити, після чого обкурюють тліючим ялівцем. Це нескладно, але призведе до відновлення мікроклімату, який знову буде стабільним на протязі довгого часу.
Ремонт в винниці можна робити, але вин слід прийдеться влаштувати тимчасове житло. Пляшки слід акуратно укладасти на землю, та вкрити шаром грунту 50 – 70 сантиметрів завтовшки, а згори закрити дерном. У цьому сховищі вино може без втрати якості пролежати досить довго.
Будівництво власних винниць на ділянках все збільшується, але перед тим, як взяти до рук лопату треба зробити хоча б ескізний проект майбутнього винного святилища. Це також дозволить визначитися з площами, матеріалами, інструментами та, нарешті, з затратами.
Далі, користуючись папірцем з проектом, розмічають вибране місце та риють яму, в більшості випадків її мінімальні розміри приблизно дорівнюють 2,5х2,5 метра, а глибина – три метри. Досягнувши нижньої позначки, дно ретельно трамбують та засипають шаром піску двадцять сантиметрів завтовшки. Далі заздалегідь слід потурбуватись про дренаж, для чого по периметру риють канави. Стіни котлована повинні бути облаштовані дошками та поверх них азбестом. Підлога заливається бетоном, біля стін облаштовується опалубка для заливки бетону. Замість бетону стіни можна обкласти цеглою.
Коли діло дійде до фінішної обробки, треба не забути ввести в її склад антисептик. Тут не треба економити, з його допомогою винний льох буде надійно захищений від цвілі
Непогано встановити також пристрої для контролю клімату, для невеликого об’єму вони мають досить доступну ціну. Кондиціонери на будь який смак для винних льохів на будь-який смак і бюджет можна придбати в магазині, скориставшись порадами продавця.
При фінішній обробці стелі та стін бажано використовувати лише природні матеріали – цеглу, дерево, натуральні камені, керамічна плитка. Обираючи шпаклівки, клеї та мастики, намагайтесь знайти сорти без запаху, який може з часом спотворити букети вин.
Святилище повинно мати вишуканий вигляд. Для винниці, куди інколи прийдеться запрошувати друзів та інших цінителів треба, наприклад, підібрати оптимальне освітлення. Зрідка і в бажаній темряві винниці може з’являтися світло, тем більше, що електричні промені не так шкідливі, як сонячні для божественних напоїв. Інтер’єру винного льоху краще личить інтимне приглушене світло, тож світильники треба підбирати згідно з цією вимогою.
Полиці – не менш серйозний фрагмент винниці, ніж світло. Важливі їх тип і форми. Вельми привабливо будуть виглядати стелажі, де кожна пляшка має індивідуальний осередок. Це не тільки красиво, така система – чудовий класифікатор, що дозволяє швидко знайти потрібний напій. Можна на кожну пляшку вішати додаткові бирки з додатковими відомостями та своєю історією. Досить практичними та зручними є полиці у формі пірамід. Згідно з цією давньою традцією пляшки складаються один на одну, своя категорія у кожному трикутному відсіку.
Якщо дозволяє площа, бажано облаштувати і невеличке місце для відпочинку з маленьким столиком. Це і дегустаційна зона, і місце для відвертих бесід.