Як відомо, основними параметрами нарізі є крок (відстань між двома сусідніми витками), зовнішній діаметр, внутрішній діаметр та кут вершини. Звичайно, нарізь може бути внутрішньою та зовнішньою. Крім того, розрізняють метричну та дюймову нарізь.
Найбільш розповсюджені на сьогодні різновиди нарізі показані на малюнку 1. Кожен вид нарізі має своє функціональні призначення. Чим щільніше матеріал деталі, тим менший крок нарізі потрібен для надійного закріплення. Розріджений крок використовують в нарізі, призначеній для кріплення деталей з м’яких та пористих матеріалах. Ударна нарізь використовується в елементах кріплення, які скріпляються ударним методом, який більш швидкий ніж закручування.
. . . . . .
Малюнок 1.
1. Нарізь з широким кроком
2. Розріджена нарізь
3. Нарізь з дрібним кроком
4. Метрична нарізь
5. Двозахідна (перемінна) нарізь, де чергуються високі та низькі витки
6. Ударна (зонтична) нарізь, що складається з грубих похилих витків з тупим кутом при вершині
Кріпильні деталі розрізняються і видами головок, яких є багато різновидів. Вид обирається з урахуванням вимог до зовнішнього вигляду конструкції, що складається, або конкретними умовами монтажу. На малюнку вказані основні види головок елементів кріплення.
. . . . . .
Висота головок потайного типу входить в номінальну довжину елементу кріплення, тоді, як висота всіх інших типів головок у цей параметр не входить. Кожен тип головки призначений для використання у своїх умовах.
. . . . . .
Малюнок 2
1. Потайна – після встановлення вона повністю утоплюється в матеріалі деталі
2. Потайна подвійна – витримує великі навантаження при монтуванні в тверді матеріали як при вкручувані, так і при забиванні
3. Потайна усічена – дозволяє більш ефективно притискати деталь, що закріпляється до матеріалу основи дякуючи збільшеній довжині нарізі елементу кріплення та упорному майданчику на нижній частині головки.
4. Потайна типу ріжка – забезпечує ефективне притискання гіпсокартону до матеріалу основи
5. Напівкругла – ефективно втримує елемент, що закріпляють, дякуючи широкій несучій поверхні
6. Напівкругла з прес-шайбою – найкраще для закріплення листових матеріалів, дякуючи збільшеній несучій поверхні
7. Вузька циліндрична – (мінімальні несуча поверхня) при монтажі повністю входить у деталь, яку закріпляють. Використовується у елементах кріплення, які фіксуються як у матеріалі основі, так і в елементі, що закріплюється, за допомогою нарізі, яка і виконує основну функцію кріплення
8. Трапецієвидна – має збільшену несучу поверхню, на внутрішньому боці – стопорні насічки
9. Шестигранна – стара форма під різні ключі
10. Шестигранна з прес-шайбою, що збільшує несучу поверхню
Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду
Головка виконує функцію передавання зусилля на стрижень елементу кріплення за допомогою шліца (з німецької Schlitz – прорізь). Форми цих прорізів стандартизовані згідно з типами повідні. Поняття повідні має відношення і до шліца елементу кріплення, і до форми його головки, і до робочого наконечника інструменту, за допомогою якого здійснюється кріплення.
Найсучасніший шліц, який краще всіх передає зусилля – TORX та його модифікації. Зіркоподібна форма TORX передає на елемент кріплення до 90% зусиль, що водається на робочий інструмент. Хрестові шліци (для порівняння) передають лише 50% зусилля, що подається, а шестигранні – трішки більше 20%.
. . . . . .
Малюнок 3. В теперішній практиці найбільш розповсюдженими є такі види шлиців
1. Прямий
2. Хрестовий типу Phillips (DIN тип M)
3. Хрестовий типу Pozidriv (DIN тип Z)
4. Комбінований типу Pozidriv + прямий
5. Шестикутна зірка типу TORX
6. Внутрішній шестикутник
7. Шестикутний
Продовжують з’являтися нові види повідні, що мають досить вузьку сферу застосування – наприклад, повідня Mortorq (найновіша модифікація хрестовидного шліца від Phillips Screw Company), що використовується в кріпленні, що застосовується у аерокосмічній промисловості).
. . . . . .
Корисно також мати інформацію і про різновиди наконечників. Різьбові елементи для кріплення з тупим кінцем зазвичай мають відношення до метричного кріплення. Гострі наконечники бувають декількох видів – від конусних до особливих надсічених. Елементи кріплення з наріззю використовують із свердлом для кріплення деталей до металевої основи.
Стандартні наконечники зі свердлом мають шість розмірів та чим більший номер свердла, тим товстіше має бути основа, в яку закріплюється деталь. Деякі компанії використовують й нестандартні форми головок та нарізі. Це робиться з метою нерозбірності конструкції. Для них потрібний особливий інструмент. У таблиці, що приводиться нижче, відсутні параметри використання елементів кріплення зі свердлами 1 та 6, оскільки необхідність в їх використанні виникає не так часто.