Габіони – каміння в сітках

By: Євген

gabion_0

У 80-х роках ХІХ ст. у Франції була запатентована конструкція, яка добряче нагадувала сучасні габіони. Це був короб з дротяної сітки одинарного кручення, заповнений камінням. Спочатку ці конструкції використовувались для укріплення берегів річок. Зараз це – один з популярніших засобів паркового та садового дизайну.

Сучасні габіони роблять з цинкованої сітки з подвійним крученням. Вони поділяються на чотири основних типи: коробчасті, матрацні (матраци рено), коробчасті з панеллю для армування (террамеш) та циліндричні.

gabion_1

Террамеш, це екологічна модульна система армування ґрунту, яку використовують для кріплення нестійких масивів ґрунту, закріплення схилів та укосів насипів.

Тип габіону обирають залежно від умов монтажу, а також внутрішніх та зовнішніх навантажень середовища, в якому планується використовувати ці конструкції.

Матрацами Рено вистеляють русло майбутнього водостоку.

gabion_2

Коробчасті та террамеш системи використовують переважно у якості підпірних стінок, будівельних блоків та декоративних елементів. Матрацами Рено укріпляють дно та береги річок, ставків та потоків, а циліндричні габіони використовуються як будівельні конструкції.

У габіонів є багато переваг перед традиційним бетоном

Міцність

Металева сітка надійно армує конструкцію, в змозі витримати не руйнуючись великі навантаження – ерозійні, від хвиль, льоду, тиску ґрунтових мас. Габіони запобігають ерозії берегів рік та каналів, захищаючи таким чином гідротехнічні споруди.

Водопроникність

Пористість габіону досягає 40%, що дозволяє не перейматися облаштуванням додаткового дренажу.

gabion_3

Довговічність

Габіонні конструкції самозміцнюються раніше, ніж закінчується термін служби сітки. Конструкція продовжує існувати завдяки шару культурного ґрунту, що створився у ній та рослинам, що проросли.

Екологічність

Вільна фільтрація води, можливість акумуляції часток ґрунту – ці фактори призводять до до розвитку флори та фауни на габіонних конструкціях.

gabion_4

Монтаж габіонів не потребує використання важкої техніки. Габіони заповнюють природним камінням, наприклад, жорствою, прямо на місці монтажу.

Допускається використання шутеру, природних валунів, клінкеру, шлаку, будівельних зломків, навіть великих шматків скла. Фракція шутеру, приблизно 70-150 мм, має бути більше за розмір комірки сітки.

Окремі габіони скріпляють між собою дротом, який має такі ж характеристики, що й сітка. Таким чином габіони будуть складати єдину конструкцію, яка з часом органічно вросте в ландшафт та стане його невід’ємною частиною. Цьому сприяє поступове заповнення габіонів ґрунтом та проростання у ньому рослин.

Останнім часом для виготовлення габіонів почали використовувати зварювальні роботи. З’явився термін «пергон» – це вузький металевий короб, який зварений з цинкованого прутка. Насправді це зварений габіон невеличкої ширини для будування парканів, клумб, арок та декорування різноманітних конструкцій.

gabion_5

Використовуючи габіони можна зміцнити рельєф своєї ділянки, ушляхетнити її зовнішній вигляд, збудувати паркани та невисокі перегородки, освіжити територію габіонами з оргинальними наповнювачами, наприклад, різнобарвним камінням, соломою, деревом, битою цеглою або заповнити сітку кольоровими пляшками.