Матеріали для покрівлі

By: Євген

vidpokriv0

Ще 20-30 років тому найбільш розповсюдженими видами покрівлі були шифер та руберойд. І не лише тому, що інших не було, адже і досі ці покриття одні з найдоступніших.

vidpokriv1

Ветерани покрівель для дахів

Руберойд – рулонний покрівельний гідроізоляційний матеріал, вкритий бітумом. В наші дні як основне покриття руберойд використовується хіба що для госпблоків або для створення тимчасової покрівлі, адже термін його служби – максимум десять років.

Однак руберойд можна успішно використовувати в якості підкладки під капітальну покрівлю, наприклад, з профнастилу або металочерепиці.

Шифер, або азбоцементний лист – буває пласким або хвилястим. Подібно руберойду, шифер використовується все менше. Тут значення має невисока міцність цього матеріалу, велика вага, та вміст канцерогенів в азбесті.

Однак, навіть на сучасних дачах нерідко можна зустріти дахи, вкриті пошаровим пирогом руберойд + шифер, або його різновидами.

Металеві покрівлі

Є декілька різновидів – профнастил, металочерепиця та фальцева покрівля.

vidpokriv2

Профнастил – вважається універсальним матеріалом. Його можна використовувати для парканів, стінних огороджень, для покрівлі. Профнастил просто монтується, має захист від корозії, малу вагу, та й багато варіантів кольорової гами.

Металочерепиця – покрівельний матеріал з тонколистової сталі, алюмінію або міді, вкритий полімерним захисним шаром. Профіль задається методом холодного тиску. Листи металочерепиці зовнішнім виглядом нагадують звичайну керамічну черепицю. Це досить популярний матеріал на сьогодні дякуючи невеликій вартості та стійкості до широкого спектру кліматичних впливів. Вона добре працює при температурі повітря від -50 до +50 градусів.

Фальцева покрівля – це оцинковані листи заліза, які з’єднуються фальцами – замками. Шов цей – надійний та герметичний. Щоб укладати таку покрівлю потрібен спеціальний інструмент для загинання швів. Не дивлячись на особливості укладання, зовнішній вигляд фальцової сталевої покрівлі – один з найпривабливіших. Але є й недолік – барабанний ефект, коли під час дощу металевий дах підсилює звук. Щоб знизити рівень шуму дах додатково звукоізолюють.

Дерев’яна покрівля

найекологічніша. Хоч дерево і є примхливим матеріалом, але при належному догляді така покрівля може прослужити досить довго.

vidpokriv3

Гонт – покриття з окремих пластин, продовжній зріз яких може бути прямокутним, трапецієподібним, або мати паз «ластівчин хвіст». В цьому випадку дощечки не лише прикріпляються до решетування, але й з’єднуються між собою за схемою шип – паз. У випадку використання негарованого матеріалу кріплення до решетування та з’єднання дощечок між собою здійснюється лише за допомогою цвяхів або саморізів.

Дранка та тріски – це спрощені варіації теми гонту, які різняться між собою лише товщиною та габаритами. Довжина покрівельної дранки зазвичай – 40-100 см, а тріски трішки коротші. Дранку та тріски можна робити власноруч, наколовши цурки на некалібровані дощечки. Колода для цурпалок має бути грубою та добре просушеною. Якщо наколоти матеріал при вологості менше 18% елементи при висиханні потріскаються.

Шиндель, це черепиця, зроблена з деревини, яку встановлюють внапуск, але не в чіткому шаховому порядку, а з деяким зсуненням. Шиндель закріпляють нещільно та не жорстко, щоб дати можливість матеріалу збільшуватися у розмірах від вологи без випинання дощечок, що впираються одна в одну.

Штучні покрівельні матеріали

Керамічна (глиняна) черепиця – відома з часів середньовіччя. Термін служби покрівля з керамічної черепиці – більше ста років, з часом вона не втрачає своїх властивостей. Керамічна черепиця стіка до вогню, морозу, ультрафіолету, вона непогано поглинає шум та повільно нагрівається у спеку. Це досить дорогий покрівельний матеріал, а його монтаж не є простим та швидким.

vidpokriv4

Цементно-піщана черепиця є дешевим різновидом черепиці, який винайшли у ХІХ сторіччі. На відміну від справжньої керамічної черепиці для її виготовлення не потрібен випал, бо у її складі є цемент, який забезпечує затвердіння матеріалу. Ця черепиця дешевше глиняної, при тому має всі її властивості. Її колір залежить від пігменту, який у неї додають при виробництві.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

Сучасні матеріали

Рулонні покрівельні матеріали Рулонну покрівлю роблять у декілька шарів, з яких складається покрівельний килим. В низ килиму кладуть підкладочні матеріали, а верхній шар роблять з туготопкого бітуму та підсипки. Рулонні покрівлі, які мають бітумно-полімерний склад в основі мають поліестер, який стійкий проти гниття, або склотканину.

Це робить покрівельний матеріал тепло- та морозостійким, запобігає створенню тріщин, від чого довговічність покриття збільшується.

vidpokriv5

М’яка черепиця має в основі склополотно, яке просякнуте бітумом з застосуванням особливих добавок з полімерних матеріалів, які дають цій черепиці гнучкості, але й стійкості до змінення форми. На поверхні м’якої черепиці наносять речовину з додаванням мінерального кришива або базальтового грануляту. Важить м’яка черепиця вчетверо менше натуральної, а коштує набагато дешевше.

Ондулін, це спресований картон, який просякнути бітумом та пофарбований з лицьового боку. До позитивних якостей матеріалу відносять легке укладання, яке не потребує фахівців, а також – малу вагу. Різати листи можна ножівкою, яку змащують оливою або лобзиком. Всі потрібні елементи кріплення йдуть в комплекті з матеріалом, що додатково спрощує монтаж. Прикріпляють листи ондуліну цвяхами, яких потрібно приблизно двадцять штук на полотно.