Про цвяхи

By: Євген

cvyah0

В нашій країні використовується система маркірування цвяхів a x b, де а – довжина стрижня цвяху, b – довжина цвяху. У більшості європейських країн з метричною системою таке саме маркірування, але навпаки – а – довжина цвяху, b – діаметр стрижню цвяху. Така ж система у країнах з неметричною системою, але розміри даються у дюймах.

У деяких країнах існує так звана пенсова система маркування цвяхів. Позначення довжини цвяху за допомогою терміну «пенс» виходить з практики англійської митниці. В середньовіччі мірою кількості цвяхів була «сотня» і цвяхи продавалися сотнями, а цвях, сотня яких коштувала шість пенсів мав назву «шестипенсовий». При маркіруванні пенсовий розмір позначався номером та літерою d (це скорочення від назви римської монети – динарія, яка була еквівалентом монеті в один пенс). Чим коротшим є цвях, тим менша його числова позначка. Пенсова система не завжди є пропорційним відображенням довжини цвяхів. Наприклад, нестандартні цвяхи більшого діаметру та меншої довжини можуть мати однакову вагу з цвяхами стандартних розмірів.

Виокремлюють декілька типів цвяхів.

Будівельні цвяхи – це найбільш розповсюджений тип цвяхів, що використовуються і у великому будівництві, і в побутовій практиці. Вони розрізняються за діаметром (від 0,9 до 6,5 мм), довжиною (від 12 до 250 мм), матеріалом (сталь, мідь) та покриттям поверхні (чорні – нецинковані, гарячого цинкування, електроцинкування, кислототривкі).

Чорні цвяхи використовують лише на тимчасових конструкціях, та в місцях, які не потребують особливої довговічності та естетичного вигляду. Для внутрішніх робіт рекомендують використовувати цинковані цвяхи.

Кислототривкі сталеві цвяхи розмірами 2,8х75 до 34х100 мм використовують у вологих зонах, а мідні (2,5х30 до 3,1х75 мм) зазвичай використовують з декоративною метою.

Дюкерт-цвяхи мають майже непомітну голівку та використовуються для кріплення вагонки, плит з різних матеріалів, обкладення дверей та вікон. В голівці дюкерк-цвяху є заглиблення, завдяки яму можна добивати цвях додатковим інструментом, не руйнуючи при тому поверхню матеріалу. Розміри таких цвяхів – від 1,2х20 до 1,9х35 мм (для електроцинкованих) та від 1,7х35 мм до 4,2х125 мм (для гарячого цинкування).

Гвинтові цвяхи мають звитий профіль стрижню та використовуються для з’єднання конструкцій, що згинаються (підлога, зовнішнє оздоблення будівлі, мостики, причали). Міцність гвинтового цвяху учетверо вища ніж у звичайного. Розміри від 2,1х30 до 3,7х100 мм.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

Анкерні цвяхи використовують для з’єднання монтажних пластин. У цих цвяхів головка виконується у вигляді конуса, це забезпечує додаткову міцність та нерухомість складанняі. На стрижні цвяха є особливі насічки для збільшення міцності кріплення. Розміри таких цвяхів – 4,0х40, 4,0х50, 4,0х60, 4,0х75, 4,0х100 мм.

Цвяхи для кріплення гіпсокартону – це порівняно новий різновид. Вони мають голівку більшого діаметру та тонкий стрижень. Такі цвяхи використовують для кріплення гіпсокартонних плит, ДВП та будівельного картону. Їх розміри – 2,5х35, 2,5х45, 25х50 мм.

Покрівельні цвяхи використовують для кріплення вітрозахисних плит, м’якої покрівлі та подібних матеріалів. Ці цвяхи відрізняються великою голівкою, дякуючи якій не лише забезпечується надійне кріплення, але й виключається можливість руйнування матеріалу. Розміри – 3,5х30 та 3,5х35 мм.

Цвяхи з подвійною голівкою використовують для складаних конструкцій. Нижня, утримуюча голівка цвяху безпосередньо притискає матеріал, а при необхідності розбирання конструкції цвях легко витягається за верхню голівку. Такі цвяхи зручні, наприклад, для кріплення плівки для парників. Розміри – 2,8х25(35), 2,4х50(60), 3,4х65(75) мм.

Гребінчасті цвяхи використовують у місцях, де вимагається особлива міцність. На стрижні тут є поперечні насічки для збільшення міцності з’єднання в декілька разів. Гребінчасті цвяхи, що використовуються для з’єднання цегли з дерев’яним каркасом, виготовляють з кислотнотривкої сталі та мають більшу довжину. Розміри – 4,0х125, 4,0х145 та 4,0х175 мм.