Чим різати плитку

By: Євген

plitkor0

Без плиткоріза неможливо нормально працювати з керамічною плиткою. Без нього не відрізати плитку під кутом, зробити виступ, отвір під трубу та багато чого іще. Є декілька видів плиткорізів.

Не дивлячись на назву, професійний плиткоріз може упоратись не лише з плиткою, але й зі склом, клінкером, декоративним камінням. Правда, найдешевіші варіанти ріжуть лише плитку.

Основні роботи, які кожен може робити за допомогою плиткорізу, це – припасування оздоблювального матеріалу, створення отворів та заглиблень, прямий та фігурний різ, різ під 45°.

plitkor1

Плиткорізи можна розділити на механічні та електричні, настільні та ручні. Електричні плиткорізи – досить поважні споруди, у них кращі характеристики, але наявність електроприводу значно здорожує конструкцію.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

Ручні механічні плиткорізи

Це саме ті конструкції, які потрібні вам, якщо ви здійснюєте ремонт своїми силами. Для таких умов, це ідеальний інструмент, який працює з матеріалом до 1 см завтовшки. Однозначно він краще болгарки для таких робіт – вище якість та значно менше пилу.

Стандартний ручний плиткоріз дуже нагадує звичайний склоріз, бо складається з тих же двох основних елементів – ручки та ролика з твердосплавної сталі. Інша його назва – ріжучий валик. Він дешевий, простий у використанні, його можна використовувати на будь-якій поверхні. Але ним треба вміти користуватися, тобто спочатку слід потренуватися на якійсь недорогій плитці або відходах від ремонту.

При роботі з оздоблювальними матеріалами використовують і механічні плиткорізи-гострозубці, які потрібні для виконання фігурних зрізів у плитці. Основний їх недолік – неможливість працювати з грубою плиткою (більше 8 мм товщиною). Крім того тут теж треба трішки повчитися та потренуватися. Головна позитивна якість гострозубців – з ними можна робити як стандартні, так незвичної форми заглиблення.

plitkor2

Настільні механічні плиткорізи

Такий пристрій складається з пружинного столу, розламного важеля, каретки, ріжучого ролика та притискної лапки.

Такий різновид механічних плиткорізів прикріпляється до столу, після чого з натисканням слід провести роликом місцю, яке перед тим відзначено спеціальною лінійкою, після чого плитка ламається по проведеній лінії. Можливо прийдеться провести цю лінію декілька разів.

Використовують такі плиткорізи для прямого підрізання плитки та підрізання плитки завтовшки до 15 мм. У деяких моделей є й круговий різак, за допомогою якого можна зробити отвір для розетки, труби, тощо.

Основний недолік – під цей інструмент треба обладнати місце, чого не потребують простіші моделі.

Обираючи собі механічний плиткоріз, треба зважати на об’єм майбутніх робіт, а також на передбачувані навантаження на інструмент. Чим більше робіт по припасуванню та обробці, тим більш якісним має бути інструмент.

Якщо плитка тверда та товста, слід обрати плиткоріз з довгими важелями, з ними легше працювати. Найкращий точний різ забезпечують валики, які пересуваються на підшипниках кочення.

Електричні плиткорізи

Це складніші пристрої для фахівців. Ними можна різати не лише тонку плитку та скло, але й декоративне оздоблювальне каміння. Різи – не лише прямі, але й діагональні, й фігурні. Робота з таким пристроєм проста, а значить і браку буде менше.

Головна різниця – верхнє чи нижнє розташування електроприводу. Верстати з верхньою подачею – це професійна техніка, яка забезпечує дуже високі характеристики. Недолік – великі габарити, для яких вдома важко знайти місце.

plitkor3

Електричні плиткорізи з нижньою подачею – компактніші, робоча платформа та різець у них – нерухомі. В таких пристроях переміщається плитка за допомогою особливої напрямної. Такі плиткорізи дуже популярні у домашніх майстрів – внаслідок компактності та вартості.

plitkor4

При роботі з електричним плиткорізом плитку укладають на робочу платформу та закріпляють за допомогою спеціального упору. Як і в механічному плиткорізі тут прийдеться кілька разів провести кареткою з роликом по позначених на матеріалі лініях.

. . . . .

В більш дешевих моделях каретка надягається на напрямні з пустотілих труб, але така конструкція швидко зношується та якість різання погіршується. Дорожчі моделі забезпечені спеціальними втулками з нейлону, які підвищують зносостійкість. В найдорожчих пристроях використовуються спеціальні підшипники.