Для різання деревини є чудовий інструмент – ланцюгова пила. Але за нею потрібний постійний догляд, тоді вона буде служити вірно та довго. В перервах між роботою слід завжди перевіряти натяг пили та змащення шини.
. . . . . . . .
Основні деталі ланцюгової бензопили показані на Малюнку 1. Ланцюг в цій конструкції є різальним елементом інструменту. Ланцюг склепаний з трьох різновидів деталей – різачків, зачепів та накладок (Мал. 2). Різачок має різальні пруги: носок (1), задник (2) та фаску (Мал. 3). Фаска швидко тупиться, тому її треба час від часу підточувати круглим напилком Ø 4 – 5 мм рухами лише від себе. Заточені різальні пруги мають бути одної довжини, ширини та висоти С (Мал. 4).
Після трьох-чотирьох заточувань різальних пругів з’являється необхідність перевірити висоту напрямних зубів та при необхідності сточити їх за допомогою плаского напилка та шаблону, після чого закруглити передню частину (Мал. 5).
В процесі експлуатації пили треба пильнувати за чистотою паза шини та мастильного отвору. Прочищати їх треба особливим інструментом, у крайнім разі закруткою (1). Зірочку на кінці шини слід регулярно змащувати, використовуючи оливницю (2) або шприц (Мал. 6).
Ніколи не треба надягати новий ланцюг на зношену повідну зірочку. Крок ланцюга має точно відповідати зубам зірочки (Мал. 7). Ланцюг має бути обов’язково натягнутим.
. . . . . . .
Кожен день слід перевіряти стан повітряного та паливного фільтрів.
Повітряний фільтр можна помити в мильній водичці та висушити. Паливний фільтр при необхідності заміняють на новий (Мал. 9).
Двотактні двигуни бензинових пил мають високу питому потужність. Фахівці рекомендують використовувати паливну суміш з бензину подвійної очистки з октановим числом не менш 90 та оливи, спеціально призначеної для двотактних двигунів. Бак треба заповнювати на ¾ об’єму. Суміш готують у кількості, яка необхідна для роботи. Перед заливанням до баку каністру з паливною сумішшю слід потрусити. Не слід залишати суміш у баку або каністрі на довгий час (Мал. 10).
. . . . . . . .