Ручні рубанки досі достатньо популярні, не лише тому, що вони продукують значно менше пилу та шуму, ніж від електричні, але й тим, що обробляти цими інструментами різні поверхні можна більш якісно, звісно, при наявності відповідних навичок.
У рубанків корпус (колодку) виконують традиційно з міцної деревини, але в наш час майже всі рубанки, що є у продажу – суцільнометалеві.
При невеликому обсязі робіт вдома найчастіше користуються універсальним рубанком.
Є різні типи рубанків, і вони призначені для виконання різних видів робіт. Наприклад, шерхебель призначений для грубої обробки деревини. Зовні від подібний до звичайного рубанку, але трішки вужчий, а ріжуча кромка ножа у нього закруглена. Фінішну обробку поверхні роблять фуганком або універсальним, тобто, звичайним рубанком. Різниця між цими інструментами – довжина корпусу. Звичайний рубанок виготовляють середніх розмірів (десь двадцять сантиметрів) його використовують для обробки заготовок невеликих розмірів. Фуганок має довший корпус, це підвищує чистоту та точність обробки. Напівфуганки мають проміжні розміри.
Крім цих різновидів для різного роду робіт використовуються і інші моделі рубанків. Наприклад, для вирізання чверті використовують зензубель, для виконання шпунтів (паз та гребінь) – шпунтубелі. Є рубанки якими створюють фігурну увігнуту та випуклу поверхню та інші операції.
Вибірка чверті зензубелем. Електричний рубанок продуктивніше за ручний, але якість обробки у нього нижча.
Не з усіма цими завданнями може упоратись сучасний електрорубанок, проте недолік цей компенсується високою його продуктивністю.
Стамеска (мазель, долітце)
Цей інструмент використовують, щоб видовбувати та чищення гнізд та пазів, зняття фасок, задирок та інших подібних робіт. Декілька стамесок обов’язково мають бути в інструментальному ящику столяра-аматора. Найчастіше домашні майстри використовують прямі стамески, які можуть мати різну ширину різання. Бувають і напівкруглі стамески, але їх з використовують різьбярі, також вони знадобляться для виконання операцій на токарному верстаті.
Вирізання пазу за допомогою прямої стамески. Для цієї роботи потрібна ще й киянка
Дриль та фрезер
Електричний дриль є конче необхідним інструментом у домашньому господарстві взагалі. Без нього неможливо виконати більшість самих елементарних операцій, столярних, звісно, також. На відміну від рубанків, електричний дриль майже повністю замінив собою всі ручні дрилі для свердління.
Ручний фрезер – також є досить популярним у сучасних обробників деревини. Ним можна вирізати чверті, канавки, пази – елементи, необхідні для виготовлення меблів. Але, якщо працювати з деревом припадає не так часто, то без цього інструменту можна спокійно обійтися.
Свердління отворів під шипи електродрилем з використанням кондуктору