Інструменти для вимірювань та розмічання
Майже всі роботи столяра пов’язані з неминучістю проведення великої кількості вимірювань, розмічання заготовок, уточнення кутів та подібних операцій. Для цього столяри тримають велику кількість спеціальних пристосувань та інструментів. Основним вимірювальним приладом в цій професії традиційно був складаний метр, проте рулетки та різні лінійки також активно використовуються. Для перенесення розмірів на заготовку знадобиться столярний циркуль, який можна використовувати і для розмічування криволінійних поверхонь. Щоб нанести риски, які мають бути паралельними одній з бічних сторін заготовки, потрібен рейсмус, а косинцем перевіряють прямий кут між елементами.
Рейсмус
В столярному ящику для інструментів має буті і шмиґа (малка) – інструмент для вимірювання та розмічання кутів, проведення паралельних ліній.
Допоміжні пристосування
Процес обробки будь-якої деталі вимагає зручності її розташування та міцності закріплення. Для цього з давніх давен столяри використовують особливий робочий стіл – верстак. На вазі або «на колінці» пиляти, стругати чи свердлити навряд чи вийде. Верстак має бути стійким, там повинна бути подовжена зручна стільниця (дошка), яка має гнізда для упорів, бічний та задній затискачі. В міській квартирі таку споруду розташувати неможливо, адже для неї треба багато місця. А ось в майстерні на дачі такий стіл можна встановити. Для квартири краще купити невеликий верстак, у якого є подовжній затискач та пази для встановлення упорів. Це пристосування не особливо стійке, але й місця воно забирає небагато.
Конструкція столярного верстака не змінюється вже на протязі сотень років. Для виконання невеликих столярних робіт у міській квартирі можна скористатися універсальним складаним верстаком.
Серйозним інструментом для допомоги столяру є струбцини. Вони дають впевнену можливість зафіксувати оброблювану деталь, без них важче склеювати конструкцію з декількох деталей.
Також обов’язково слід мати інструмент для заточення інструменту.
Струбцини є чудовими помічниками столяра при виконанні більшості робіт.
Для ручного заточення та доведення інструменту добре мати особливе пристосування, яке фіксує кут заточення. Заточення стамески на електричному точилі.