Кутошліфувальна машина (болгарка, КШМ): безпека при роботі

By: Євген

kshm0

Недосвідчений оператор КШМ може допустити декілька непробачних помилок при роботі з болгаркою, але серед них є дві основних.

Перша, це робота без захисного кожуху. Бува таке, що закінчилися диски потрібного розміру, тоді намагаються скористатися диском більшого діаметру. Для цього і знімають кожух. Це серйозне порушення техніки безпеки.

kshm1

Робота з КШМ в такому режимі є небезпечною не лише для здоров’я, але й для життя. Частота обертання диску у цій машині досить велика та шматки, що відколюються від диску розлітаються по дотичній із швидкістю кулі.

kshm3

Друга критична помилка – робота без захисних окулярів, навмання, «а раптом пронесе». Але це – до першого випадку, коли травмоване око перетворить життя безтурботного оператора на пекло. Крім того, потік іскор та скалок погіршує видимість. Це може призвести до заклинювання та розколювання диска.

kshm2

Крім окулярів обов’язково потрібні і рукавички. Реакція рук на обпікання скалками може бути автоматичною, та смикання рукою, у якій знаходиться інструмент з швидкісним обертанням кругу, може призвести до неприємностей.

Важливим також є закріплення інструменту та деталі, що обробляється. Тримати болгарку, навіть маленьку, слід обома руками. Деталь, що обробляється має бути або достатньо важкою, щоб не рухатися, або обов’язково закріпленою. Ні в якому разі не починайте відпилювати те, що потім обов’язково впаде, прогнеться або відвалиться (за виключенням досить маленьких «хвостиків»). Чим міцніше тримається в руках інструмент, чим стійкіший об’єкт обробки, тим безпечнішим буде і процес. Не тягніться у важкодоступні місця, тим більше тримаючи інструмент однією рукою.

Найбільша небезпека – від скалок-іскор. Вони легко можуть підпалити все що може горіти. Тут треба бути обачним, можливо перенести роботу на двір. Також слід берегти шнур від самого інструменту, який можу попасти під сніп іскор.

Ще два простих правила: відпиляв – одразу відключи інструмент, а все інше – потім. Диск зупинився – інструмент можна покласти.

Якщо робота відбувається з диском для розпилювання – слід уникати бічних навантажень. Не використовуйте його для шліфування та зачищення поверхні. Для цього призначені спеціальні диски.

Не використовуйте для роботи диски невідомого походження. Якщо диск придатний для роботи, навряд хто його залишить або викине.

Технічна порада: не затягайте диск ключем з усіх сил. Тобто, затягнути його треба, але лише злегка. Далі при роботі диск працює на затягання. Якщо ж с самого початку від буде затягнений надто сильно, потім його буде важко зняти.