Кутошліфувальна машина (болгарка, КШМ): чи можна обробляти деревину

By: Євген

bolgarka

Шліфувальні машини кутового типу є універсальним інструментом, який можна використовувати для багатьох робіт. КШМ може замінити багато інструментів по металу, нерідко виконуючи роботу краще та точніше.

З деревиною та ДСП все трішки складніше.

Шліфування: насадки та процес

Шліфувальні диски виробляють шляхом нашарування декількох покриттів з різних матеріалів. Для покращення характеристик стирання поверхні, що обробляється, перший шар роблять з гуми, інколи з жорсткого пластику. Другий шар дозволяє забезпечити прилягання площини робочої зони до поверхні, яку шліфують, його роблять з поролону. Головний, робочий шар – лист шмерґелевого (наждачного) паперу.

Шліфувальні тарілки дають можливість ефективно працювати з поверхнями, що вже пофарбовані, у тому числі і полірувати грубим методом.

Диски пелюсткового типу можна використовувати з тією ж метою, з тою різницею, що чорнова обробка робиться швидше. Такий диск відрізняється тим, що до поверхні робочої поверхні диску прикріплені пелюстки шмерґелевого паперу.

Для видалення фарби краще використовувати спеціальні пристрої, що мають можливість обдирання. Сталева чашка до якої прикріплені сталеві жорсткі дротяні волокна ефективно розтирає, додатково шліфуючи деревину.

Пристосування, потрібні для обдирання

При використанні цих насадок треба знати, що круг кутової шліфувальної машиниможе лишати по собі нерівності, яких після обробки не видно, але після фарбування вони можуть проявитися. Нівелювати ці ледь помітні дефекти можна за допомогою вібраційної машинки.

Операція шліфування – найбільш безпечна та проста операція серед тих, що можна здійснювати за допомогою КШМ. Але правила безпеки однаково треба виконувати.

Чи можна різати деревину кутовою шліфувальною машиною?

Цю операцію слід проводити досить акуратно, а недосвідченому робітникові краще взагалі відмовитися від неї. Багато людей допускають таку операцію, але будь-яке порушення обережності та правил техніки безпеки може призвести до розламування диску, фрагменти якого почнуть розлітатися у непередбачуваних напрямках. Частота обертання диску у КШМ дуже велика (до 12000 об/хв.), тож скалки з великою швидкістю можуть попасти на обличчя або інші частини тіла.

В першу чергу слід однозначно відмовитися від використання саморобних дисків, які інколи роблять з використаних дисків «по бетону». Користуватися слід лише спеціальними дисками для деревини, наприклад, тризубими дисками STURM. За допомогою таких дисків можна розпилювати навіть деревину, з якої не видалені цвяхи.

kshm001

Також не можна використовувати диски від циркулярної пилки – вони важкі і при обертах, які мають місце на кутових шліфувальних машинах гарантувати їх міцність не можна.

kshm002

При використанні болгарки без кожуха краще контролювати напрям розрізу, але тоді повністю зникає вся страховка від розлому диску та скалок, що розлітаються. Інтернет заповнений шокуючими фото від травм, одержаних від зруйнованих дисків. Але тут під загрозою може бути і життя. Тобто – користування болгаркою без захисного кожуху – смертельна небезпека.

Якщо тримати КШМ у неправильному місці, або однією рукою, болгарка може вислизнути з рук, що знову таки призведе до руйнування диску та розлітанню його фрагментів.

Також для роботи з деревом небажано використовувати великі КШМ, особливо для твердих порід деревини – такі машини легко вислизають з рук завдяки властивостям деревини внаслідок яких зуб чіпляється за волокна.

Обов’язково мати рукавички. Вельми бажано придбати пристосування для жорсткої фіксації пили, що перетворить кутову шліфувальну машину у повноцінний верстат, убезпечить від виривання та захистить вас від травм.

Не слід використовувати відрізні круги, які мають великі зубки, з ними вірогідність чіпляння за деревину та виривання інструменту збільшується. Якщо є можливість регулювання обертів, слід встановити мінімальне значення. Але така опція зустрічається рідше.

Інструмент можна ставити лише під прямим кутом до матеріалу, адже будь який перекіс є небезпечним. Не рекомендуються нахили інструменту.

Ніколи не слід використовувати блокування кнопки, бо в критичній ситуації не вдасться відключити машину.

Як би то не було, слід пам’ятати, що кутова шліфувальна машинане є спеціальним інструментом для розпилювання деревини, тож вірогідність небажаних явищ присутня навіть при використанні всіх правил техніки безпеки. Якщо є можливість скористатися циркулярною пилою або верстатом – краще скористатися нею, а не робити розпилювання болгаркою. Якщо об’єм роботи великий – краще придбати електролобзик.

Фрезерування за допомогою КШМ

Досвідчені майстри виконують за допомогою болгарки ще й фрезерування. Воно не є таким якісним, як при роботі з фрезером, але зробити паз або розрізати деталь малого розміру – можна. Але ця операція теж не є абсолютно безпечною. Тут важливо відмовитись від будь-яких саморобних дисків та насадок, а користуватися лише інструментами перевірених брендів.

Новачку краще все ж починати свою кар’єру під наглядом досвідченого майстра. У роботі з деревиною КШМ веде себе нестабільно.