Здавалося б, звичний та відомий всім інструмент – пилка – не такий простий, та має багато особливостей, які слід враховувати при обиранні її для конкретної роботи.
Види зубів
• Косокутні зуби, які трішки нагадують гачки, призначені для різання деревини вздовж волокна. Подібні ручні пилки зустрічаються не так вже й часто, тому, що таке різання здійснюють за допомогою верстатів або електроінструментів.
• Трикутні зуби, у формі рівнобічного трикутника, загострені з двох боків – вони більш звичні для всіх користувачів, ними ріжуть деревину поперек волокна. Використовується для сухої деревини.
• Покращені зуби – ряд трикутних зубів переривається напівкруглими виймами в полотні. Така конструкція краще видаляє відірвану грубу тирсу, цією пилою можна різати свіжу деревину
Універсальний набір – трикутні зуби чергуються з трапецієподібними, або високі з низькими. Такі різні зуби покращують роботу з твердим матеріалом, розпили дошок під різними кутами та вздовж волокна з такою конструкцією виходить краще. Це інстумент для фахівців.
Розміри полотна
• Вузьке полотно ручної пилки призначається для криволінійного запилювання нетовстих заготовок, до десяти сантиметрів. Також таке полотно використовують для роботи з вологими гілками, при роботі в саду.
• Широке полотно міцніше, та тримає більші зусилля, але пиляти можна лише по прямій лінії.
• Обушкова пила – ще жорсткіша, у неї верхнє ребро широкого полотна підсилено стовщенням – обушком. Це не дозволяє пилі згинатися при великих навантаженнях.
Конструкції пил
• Кроснева пила – це вузьке полотно, яке кріпиться за натягується за допомогою тонкої рами. За допомогою кросневої пили можна робити пропил будь-якої форми. Тут є можливість працювати з товстими заготовками, при цьому тонке полотно створює менший опір від тертя. Комплектується пилка змінними полотнами, які не треба заточувати, вони просто міняються.
• Дворучними пилами, звісно, працюють удвох. Але ними можна зробити роботу, яка не робиться одноручною пилкою, або робиться занадто довго. Довжина пили знаходиться у діапазоні десь 1,0 -1,7 метри, а висота зубів може досягати двадцяти міліметрів.
Обираємо пилу за розміром полотна
Для нечастих домашніх розпилювань заготовок невеликих розмірів, а це плінтуси, рейки та т. ін. – краще обрати короткі пили з довжиною до тридцяти сантиметрів. Для товстіших дошок, колод, грубих гілок дерев, потрібна пила з довжиною полотна вже від 45 см й більше.
Важливою є й ширина полотна. Для звичайного прямого різання зручними є відносно широкі пили, тривкі до згинів – 10 – 20 сантиметрів завширшки. Вузькі полотна краще використовувати для фігурного різання та тонких гілок дерев.
Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду
Вибір пили по розмірах та кількості зубів
Міжнародним мірилом пилок є показник кількості зубів на один дюйм довжини (ТРІ). Від цього показника залежить чистота та точність зрізу.
Грубі колоди, балки потребують пили з позначкою 4TPI, с великим різцем, з кроком 4 – 8 мм.
Для дошок треба дрібніший крок – 9TPI (між зубами – 3 мм), зуб середнього розміру.
Для дрібних дерев’яних елементів потрібні пили 16TPI (крок 2 – 2,5 мм), с дрібним зубом.
Що придбати
Типовою універсальною пилою для дома можна вважати пилу довжиною 45 сантиметрів, широким стійким полотном, с прямокутним середнім зубом, середнім кроком, с перервним покращеним розташуванням зубів. Такою пилкою можна впевнено робити прямі різи по вередніх та дрібних елементах, у тому числі спилювати грубі гілки сирої деревини.
Але досить часто цій пилці буде потрібний помічник для фігурного дрібного різу, дрібних гілок – це пила з вузьким полотном та більш дрібним зубом, дрібним кроком, для чистого пиляння.
На ринку ходить багато підробок, тому краще брати інструмент від відомих перевірених виробників. Властивості пили багато в чому визначаються якістю сталі. Фахівці стверджують, що твердість сталі не має бути менш, ніж 45 HRс, а краще – 55 HRс.