Бетонування льоху

By: Євген

loh_bet0

Якщо на ділянці є сад та город, та ще й картопля росте, то без льоху все ускладняється. Улаштування цього елементу будівля краще здійснювати ще на етапі будівництва. До опорядження льоху можна приступати, коли стіни будинку вже готові, хоча замислюватись на його розташуванняс варто на стадії обмірковування плану будівлі.

Не треба робити його надто глибоким на дачі, особливо, якщо у вас є сумніви щодо рівня ґрунтових вод. Розміри краще підбирати таким чином, щоб його стіни були розташовані на відстані 0,5 – 0,7 м від фундаменту щоб була гарантія, що під час копання котловану та залиття стін не виникне ніяких проблем. По цих зонах біля фундаментів можна потім прокласти й комунікації.

loh_bet1

Визначившись з розташуванням та розмірами льоху, можна починати рити котлован. Наприклад, висота льоху має бути два метри, а в плані – 2,5х2,5 м. Якщо перекриття льоху буде знаходитись на рівня підлоги, яка десь на півметра вище рівня ґрунту, глибина ями складе десь півтора метра. Коли яма готова – приступають до гідроізоляції, для чого можна використати плівку з поліетилену та руберойд. Плівкою декілька разів перекривають льох від краю до краю, фіксуючи цеглинами, а в нижній частині вкладають руберойд. По руберойду накладають арматурну сітку 5х5 см з 3мм дроту.

Для стін можна взяти прутки діаметром 10 мм потрібної довжини та розташувати вертикально навколо ями на відстані 20 см одне від одного. З такої ж арматури і з таким же інтарвалом розташвують по стінах і горизонтальні прутки. Можна зв’язати вертикальні т а горизонтальні прутки відпаленим дротом, а можна просто пропустити на зразок тканої сітки, що дасть арматурі жорсткість та стійкість. Товщину стін не варто брати більше 15 см, тому одного шару арматури буде досить.

Після цього підлогу льоху заливають бетоном та роблять опалубку для стін, з дощок та інших підручних матеріалів.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

Бетон має бути приблизно марки 500, тобто, на відро піску, відро цементу та три відра шутеру треба 0,8 відра води. Якщо ви не впевнені у міцності опалубки, залиття треба робити поступово, щоб її не розперло та в результаті стіни не були кривими. Після застигання бетону та зняття опалубки, у простір між цоколем та стінами льоху треба насипати невеличкий шар піску, покласти поліетиленову плівку, на неї – залишки арматурної сітки та залити шаром бетону десь 5 – 7 см завтовшки, бо ж тут будуть проходити комунікації та коли-неколи прийдеться спускатися.

Стяжка та стіни після цього мають набрати міцність, а на це потрібно мінімум місяць.

loh_bet2

Підготовка котловану під майбутній льох Стіни котловану вкривають плівкою з поліетилену, а на дно кладуть руберойд та арматурну сітку При монтажі опалубки для стін використати можна б/у дошки та ДСП

loh_bet3

Настил під перекриття льоху Для вентиляції льоху можна використати пластикові труби та коліна У ніші між стіною льоху та цоколем можна покласти каналізаційні труби.

Щоб організувати вентиляцію у наперед виконані отвори вкладають пластикові труби діаметром 110 мм, по дві штуки з кожного боку для притоку та відтоку повітря. Пильнуйте, щоб правильно встановити труби з колінами.

В технічній ніші кладуть каналізаційні труби – їх треба ставити з ухилом 2 см на погонний метр, а регулювати ухил можна просто підкладаючи уламки цеглин.

Після вентиляції настає етап стелі льоху (підлоги житла). Для цього теж потрібна опалубка, але тут потрібні надійні грубі дошки, десь 45 мм, бо їм прийдеться тримати велику масу бетону. Під них ставляться підпорки – про краях та по центру, краще – по три в лінії. На них кладуться на ребро лаги, а щоб їх закріпити згори збоку вирізаються пази. Все закріпляється саморізами. Всі три лінії стояків з’єднуються між собою тесинами, для стійкості.

Далі на лаги вже кладуть дошки, вирізані в розмір ями, але їх можна не фіксувати. По зовнішньому периметру льоху та стін цоколя з дошок складають опалубки для комунікацій над нішами – горизонтальні бруски можна покласти на підпорки з таких же брусків.

Над опалубкою має залишатися пару рядів цегляної кладки – цим і визначається товщина майбутньої підлоги. В ній по всьому периметру свердлять отвори діаметром 12 мм, на глибину 10 см, з інтервалом 20 см, які потрібні для з’єднання арматури підлоги з кладкою стін. Далі треба встановити бортики навколо ходу до льоху. Те ж – в куті навколо вікна для монтажу каналізації та входу в технічну нішу.

Потім всю поверхню опалубки треба застелити плівкою, не закриваючи стін льоху та починати укладати арматуру діаметром 10 мм. Кінці прутків встромляються у отвори нижнього ряду, перев’язуються дротом. Встановивши перший ряд арматури, заводять (якщо заплановано) труби теплої водяної підлоги відповідно до схеми. Труби фіксують дротом до арматури в деяких місцях, щоб дати трубам потрібну форму. Вже після цього встановлюється другий каркас арматури, який зв’язують дротиками досить часто. В деяких місцях між першим та другим рядом ставлять стрижні арматури довжиною біля 10 см. Після цього підв’язують поліетиленові труби опалення від нижнього ряду та прикріпляють пластиковими хомутами до верхнього. Кінці арматури другого ряду також заводять у отвори у кладці.

Закріпивши труби, проводять електричні проводи у внутрішню частину льоху, а вхідні труби каналізації при цьому прикривають ганчір’ям, щоб у них не попав розчин при бетонування.

Для отримання міцного моноліту треба всю роботу зробити без перерви. Розчин – той же – марка 500. З бетонозмішувача розчин по жолобу йде на середину кімнати, а далі лопатою розміщається по всій площині. В якості маяків можна використовувати арматуру, закріплену зверху каркасу. По завершенні робіт слід полити поверхню водою, щоб не тріскалось

loh_bet_4

На настил з дошок під опалубку кладуть плівку, а згори монтують каркас з арматури. Між прутками каркасу кладуть труби теплої водяної підлоги

На наступний день бруском затирають всі нерівності на поверхнях та знов поливають водою.

loh_bet5

Укладання бетону в перекриття льоху Бетонування перекриття слід виконати без перерв

loh_bet6

На наступний день поверхню плити затирають бруском та поливають водою

Таким чином – льох в основному збудований, залишається його обладнати.