Назва «акрилова ванна» не розкриває в повній мірі склад речовин, з якої ця річ зроблена. Це завжди багатошарова конструкція, комбінація з різних матеріалів, які мають різну тривкість та зносостійкість, але зсередини вона завжди вкривається шаром полі метилметакрилату (ПММА). Саме цей ПММА, якому дали назву «Акрил», є досить стійким до дії абразивів та води, але і ціна його дещо завелика. Тому його комбінують з іншими пластиками.
Якщо ви вирішили придбати акрилову ванну, в першу чергу слід поцікавитись товщиною та матеріалом шарів цього багатошарового виробу. Визначити кількість шарів можна на зрізі бортика ванни. Акриловий шар завжди зміцнюють як мінімум основою з тривкого армованого скловолокна з епоксидним шаром. Тобто, такі ванни складаються не менше, ніж з двох шарів.
Чим товстішим є шар ПММА – ти більше термін використання та надійність конструкції. Але й цей матеріал поступово зношується, і термін використання якісних двошарових акрилових ванн складає не менш, ніж десять років, що, правда, це залежить й від інтенсивності використання.
Часто-густо шар ПММА частково підміняють іншим матеріалом, переважно Акрило нетрилбутадиєнстиролом (АБС), – цю пружну пластмасу, вкривають лише тонким шаром акрилу. Назва цих ванн – АБС/ПММА, у них, як мінімум, три шари, що можна чітко спостерігати на бортику. Але надто тонкий шар ПММА на дозволяє використовувати їх більше трьох років без виникнення дефектів.
В магазині вам можуть нав’язати тришарову АБС-конструкцію замість двошарового акрилового виробу і це треба мати на увазі.
Тепер треба визначитися з оптимальною товщиною шару ПММА без втрати якості. Це щільно пов’язано з ціною та бажаною тривкістю виробу.
Для квартири, де ванною користуються частіше, краще придбати більш тривкий виріб з найбільшим шаром ПММА, двошаровий, де акриловий шар підтримується лише армованою основою.
ПММА, сандвіч.
Вищесказане підтверджується графіком, створеним на основі багаторічних експериментів та спостережень.
Роздивлятись товщину треба на бортику, зазвичай внутрішній шар складає 2 – 6 мм.
Часто для дбайливого використання обирають середній по вартості варіант з покриттям у чотири міліметри. Термін використання такої ванни оцінюють приблизно у сім років.
Також слід перевірити і поверхню внутрішнього шару. Нормальний шар акрилу має бути ідеально гладким, як скло, навіть долоня має трішки прилипати, як до скла.
Якщо ж на поверхні є нерівності у вигляді маленьких горбиків та шорсткості – товар вважається бракованим.
Гнучкі шари ПММА або АБС завжди тримаються на міцному шарі скловолокна, просякнутого епоксидною смолою. Міцність всієї конструкції визначається саме його товщиною. Але цей матеріал також може бути покладений у декілька шарів, які можна розрізнити.
Виробники з стародавніх східних країн часто економлять, зменшуючи товщину армованого шару, причому на бортиках цей показник більший, ніж на дні, що ускладнює визначення істинного розміру.
Але, крім спостерігання видимих зрізів товщину шарів можна перевірити ще двома методами. Можна, наприклад, просвітити днище та стінки ліхтариком, затемнюючи руками світло. Якщо ліхтарик просвічується – шари занадто тонкі. Досвідчений фахівець по ваннах також може скласти свою думку про якість ванни, давлячи руками на днище та борта. Матеріал не має прогинатися, як фанера, а пружно опиратися, інакше це – дешева підробка. Але краще користуватися продукцією відомих та перевірених виробників, тоді ці випробування непотрібні.
Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду
Обираючи акрилову ванну, вважають на всі її розміри з урахуванням форми.
Зручними вважаються такі розміри:
Висота від верхньої поверхні борту до рівня підлоги рекомендується приймати до 70 см. Дорослий стає в таку ванну без підставки і без проблем, але дорогі моделі все ж роблять вище, включаючи у комплект підставку.
Глибиною ванни вважається відстань від днища до переливного отвору і вона має дорівнювати 50 – 60 см, щоб вода могла вкрити людину, що лежить.
Зазвичай достатньою шириною вважається вісімдесят сантиметрів, бувають і набагато ширші просторі моделі. Крім того треба зважати і на конституціє тіла членів родини.
Ось, наприклад, один з примірників стандартних ванн.
Довжину ванни обирають в діапазоні 1200 – 1800 мм. Це також залежить від комплекції та уподобань людини, та уявити людина середнього зросту ц ваннах різних розмірів можна за допомогою малюнку.
Комфортне лежаче положення досягається при ванні, довжина якої не менше зросту людини, але при наявності підголовника можна скоротити розмір ванни на 20 – 30 см.
Форма ванни визначається естетичними вимогами замовника та планом приміщення.
Є дуже багато лінійних моделей, які направлені вздовж однієї стіни та мають один прямий бік. Але у великій кількості виробляють і кутові моделі, які добре і впритул встановлюються у кут кімнати. Тут найважливішим фактором виступають розміри та форма приміщення.
Всі акрилові ванни спираються на раму. Її можна навіть викласти з цегли при ремонті. Але кожний виробник постачає додатково і опорну раму з трубчатого металу. Ванна з якісного матеріалу не має прогинатися під вагою води, та рама має чотири опорних елементи. Більша кількість опор може пояснюватися як великими розмірами ванни, так і її недостатньою міцністю, тобто якістю.
Тобто:
В узгодженні з своїми бажаннями та планом ванної кімнати оберіть приблизні розміри та форму ванни.
Перевірте кількість шарів – двошарові, що складаються з ПММА за армованого шару – більш міцні та тривкі.
Порівняйте товщину та кількість шарів у різних моделей.
Шукайте дефекти – руками та за допомогою ліхтарика.
Зверніть увагу на конструкцію та кількість опор рами.
Відомі виробники постачають ванни з великою кількістю додаткових опцій – вбудованою сантехнікою, підсвічуванням, УФ-випромінювачами, джакузі. Можливо, ці додаткові функції і вплинуть на ваш вибір.