Міняємо колесо без помилок

By: Євген

koleso0

Заміна колеса – найбільш розповсюджена операція, яку хоч би раз в житті виконує автоаматор, незалежно від статі та віку.

Складного в цій операції нема нічого, хіба, що в дощ або в зимовій сльоті можна замастити руки та одяг. Але й тут можливі помилки, яких краще не робити.

Щоб міняти колесо, слід обрати рівне та з твердим покриттям, адже при підйомі на домкраті авто може зміститися та впасти. В міських умовах машину краще поставити подалі від поворотів доріг та перехресть.

koleso00

Зупинившись, треба заглушити мотор, увімкнути передачу та натягнути стоянкове гальмо. Якщо коробка передач автоматична, важіль слід поставити у положення «Р».

Не слід забувати виставляти у таких випадках знак аварійної зупинки позаду авто. Поза населеними пунктами на відстані 30 метрів, та в населених пунктах – 15 метрів. Машина та дорога – це механізми та місця підвищеної небезпеки та невиконання вимог ПДР може коштувати вам життя.

Це має бути справжній фірмовий трикутний знак з покриттям, що відбиває світло або електричним світлом, а не каністра або яскрава сумка.

Під колеса (особливо під те, що стоїть по діагоналі до того, що міняють) слід поставити упори, знов-таки, справжні пристосування, а не камінці.

З багажника треба дістати запасне колесо, та перевірити, чи накачано воно. Ще потрібні домкрат та балонний ключ. Тиск в докатному колесі має бути більше, десь близько чотирьох бар (значення можна подивитись на боковій поверхні).

koleso000

Надійно встановіть домкрат до гнізда або від спеціальне місце на кузові біля колеса, яке міняють. Відчистіть голівки колісних болтів або гайок від бруду, щоб ключ надягався надійно та не сприснув при роботі.

Далі треба трішки послабити болти або гайки кріплення колеса. Якщо колесо давно не мінялося, це може бути важко, але не можна бити по ключу ногою або ставати на нього, оскільки він може зірватися та пошкодити грані болта або гайки.

Підійміть автомобіль домкратом, щоб колесо відірвалося від землі не менш, ніж на п’ять сантиметрів, адже діаметр накачаної «запаски» завжди більше ніж спущене колесо.

Підіймаючи машину пильнуйте, щоб вона не стала з’їжджати вбік, а опора домкрату не занурювалась у ґрунт.

Остаточно викрутіть кріплення та зніміть колесо.

Треба відчистити від бруду посадну поверхню маточини та запаски. Нарізь деталей кріплення при можливості рекомендують вкрити будь яким мастилом або, наприклад, оливою з моторного мацку. Змащена нарізь працює надійніше, ніж незмащена.

Встановіть запасне колесо на маточину та заверніть всі болти або гайки до упору, але тільки пальцями. Наприкінці цієї операції колесо має щільно сидіти та не коливатись на маточині. Далы ключем потроху затягують кріплення: при парному числі – хрест-навхрест, а при непарному – зірочкою, щоб колесо не перекошувалося.

Опустіть автомобіль та остаточно затягніть всі деталі кріплення по такі же схемі. Рекомендований момент затягування – 10-12 кГм, тобто з усіх сил затягувати не треба, щоб не пошкодити отвори в дисках, нарізь або грані кріплення.

koleso01

Переверте тиск у встановленому колесі, він має бути таким же, як і в іншому колесі на тій же осі, особливо, якщо ці колеса – ведучі.

Тепер саме головне: на радощах не забувайте сховати у багажник домкрат, знак та підкладки під колеса.

Якщо у якості запасного колеса використовується «докатка», не слід перевищувати вказаній на ній швидкості руху, зазвичай, це 80 км/год.