Пластичні мастила для підшипників

By: Євген

mastilo00

Мастила поєднують властивості рідини та твердого тіла. Вони прилипають до поверхонь, не витікають та не сповзають з деталей.

Саме просте мастило складається з оливи та мила (солі жирної кислоти), яке ніби губка утримує в собі молекули оливи. Але у сучасних мастил у складі, зазвичай, присутні різні присадки та наповнювачі.

Мило визначає водо- та термостійкість мастила. Літієві, кальцієві та барієві (по назві металу, на основі якого створене мило) мастила є водостійкими. Менш водостійкими є натрієві, але вони витримують більшу температуру, не розріджуючись на не витікаючи з вузлів машин.

mastilo000

Мастила можуть мати й особливі властивості. Наприклад випускають високотемпературні мастила, які можна нагрівати до 150°С, в них використовуються лише синтетичні оливи.

У мастила для важких навантажень та умов роботи (хеві-д’юті) закладають спеціальні наповнювачі: графіт, дисульфід молібдену (MoS2), тонкодисперсні порошки м’яких металів (мідь, цинк, свинець), в’язкі полімери, тефлон (фторопласт 4).

Але сучасні універсальні мастила по своїх якостях не поступаються багатьом спеціальним сортам і можуть використовуватися замість них.

Універсальні автомобільні мастила

Літол-24. Найбільш розповсюджене автомобільне мастило для радянських та пострадянських автомобілів. Складається з індустріальної оливи, що загущена літієвим милом. Темно жовта мазь, дуже водостійка, витримує нагрівання до 120 градусів, може довго працювати без заміни. Використовують у підшипниках коліс та інших вузлах тертя.

Літа, Фіол-1, Фіол-2, Фіол-2У, Уніол, Северол, Зимол. Ці мастила можна назвати аналогами Літол-24. «Северол» та «Зимол» менше густішають на морозі. У Фіол-2У закладають Дисульфід Молібдену, тому він чорного кольору та використовується у голчастих підшипниках карданних шарнірів.

mastilo0

Шрус-4. Це мастило розроблено конкретно для кулькових шарнірів рівних кутових швидкостей, у яких дуже великі значення питомих навантажень ще й з ковзанням, тому вірогідність задирки досить висока. Мастило також складається мінеральної оливи, загущеної літієвим милом, крім того у складі дуже багато – 10% – дисульфіду молібдену. Має багато закордонних аналогів. Термостійкість – до 120°С. Може використовуватись в підшипниках кочення, для змащування нарізі, шліців зчеплення, шнекових, ланцюгових та трибових передач, гвинтів домкратів.

ШРБ-4. Барієве мастило, створене спеціально для кульових шарнірів підвіски та шарнірів кермових тягелів, які працюють в оточенні води, бруду та шляхових реагентів. Дуже липка, в’язка, водостійка волокниста маса, тримає нагрівання до 130°С, добре утримується на деталях, захищає від корозії, не руйнує гуму. Але у сучасних автомобілів всі шарніри нерозбірні та змащувати їх не треба.

mastilo1

Залишаються підшипники, колісні болти, осі педалей та контакти акумуляторної батареї.

Графітне мастило УСсА. Це Солідол (мінеральна олива + кальцієве мило) з молотим графітом. Використовується у грубих механізмах, які працюють на відкритому повітрі – ресори, ланцюги старих мотоциклів, гвинти домкратів, лебідок, колісних болтів, зчіпних елементів. Недороге, водостійке, довго тримається на деталях. Для підшипників, точних механізмів та пристроїв не придатне, оскільки частки графіту там досить грубі. Солідол плавиться та розкладається вже при 70°С.

МС-1000, МС-Вимпел. Метало-плакувальні універсальні літієві мастила. Низькі витрати на тертя, мінімальний знос. Дуже водостійкі, витримують температуру до 150°С. Добре працюють у всіх вузлах, особливо з високими навантаженнями, включаючи ШРКШ (ШРУС).

mastilo2

ЦИАТІМ-201. Водостійке мастило, склад – вазелінова олива для приладів + літієве мило. Широкий температурний діапазон – -60 – +90°С. Для високих навантажень не застосовується.

ЯНЗ-2, 1-13. Ці мастила типу Солідалів вважаються застарілими і нині не використовуються. Замість них використовують Літол-24, Фіол-1, Фіол-2, МС-1000.

Увага! Не заповнюйте мастилом весь об’єм підшипника, досить третини або половини. Зайве однаково витече, особливо у високообертного підшипника.