Запах з каналізації, це не просто неприємне відчуття, це може бути сигналом небезпеки. Повітря та рідина, що витікає з стічних труб має у своєму складі безліч хворобочинних бактерій. Якщо запах відчувається, значить бактерії вже проникають до організму і від захворювання нас відмежовують лише показники концентрації, часу та складу.
Вдихаючи цей запах багато людей починають скаржитися на головний біль, нудоту, запаморочення. Якщо бактерії проникають до ШКТ, то можна почути і скарги на розлад шлунку та підвищення температури.
Тобто, почувши цей запах, слід негайно ужити заходів для ліквідації цього дефекту.
А для цього треба знати причину. Щоб повітря з труб пройшло до приміщення має відбутися розгерметизація системи. Це може бути виникнення зазорів у стиках, руйнування труб та інші механічні дефекти. У цих випадках після огляду міняють пошкоджені елементи. Якщо вийшли з ладу манжети між пластиковими трубами – їх міняють.
Може бути і негерметичне підключення будь-якої сантехніки, наприклад, зливу пральної машини – тут просто треба користатись при встановленні тільки стандартними манжетами.
. . . . . .
Але кількість таких випадків не перевищує 1% з усіх, а 99% виникнення запаху має іншу причину.
У квартирах та приватних будинках каналізацію роблять герметичною а її вентиляція здійснюється лише крізь стояк вентиляції, який виводиться вище даху будинку.
Герметичній у кожному місці зливу (мийниці, ванні) забезпечується гідравлічним закривом який ще називають дихальним клапаном. Наприклад, під зливом вода залишається у U-видній трубці, що не дозволяє газам просочуватися у атмосферу кімнати.
Гідрозакриви мають різні конструкції, бувають і пласкі, які встановлюють під низькими приладами сантехніки, у них невеличкий об’єм води та мала висота водяного стовпа. Гідрозакрив є частиною конструкцією сифонів, які ж до того призначені для первинного захоплення забруднень. Гідрозакрив можна виготовити і самому, зігнувши трубки у формі літери U, та запирати з її допомогою каналізацію у місці зливу.
Так ось у 99% випадків розгерметизація викликана осушенням гідрозакриву. Тобто, якщо в сифоні під раковиною зникає вода, то відбувається розгерметизація системи та гази з каналізації заповнюють кімнату. Підсилення виштовхування цих газів відбувається, коли здійснюється злив з інших пунктів системи.
Тепер слід розібратися, чого висихають сифони.
Тут можуть спрацювати три взаємопов’язаних причини, з яких першою є звичайне висихання води, внаслідок випаровування. Да декілька днів, особливо при малому об’ємі води сифон може просто висохнути, це ще залежить від температури, руху повітря, площі відкритої поверхні.
Другою причиною зникнення води є капілярний підсос до каналізації. В сифонах накопичуються забруднення за малесенькі канали, що з’являються між частками осаду являють собою капілярні судини, по яких вода, завдячуючи капілярному підсосу швидко витікає з гідрозакриву до каналізації. Тут діють сили поверхневого натягу, які і виштовхують воду. Тим забруднень більше та чим вони щільніше, тим більші втрати води.
Третя причина, це гідравлічний поштовх, коли виникає перепад тиску в системі, коли з великою швидкістю зливається великий об’єм води. Але це зустрічається в системах, які були принципово неправильно складені, спроектовані або використані. Рухаючись, вода створює розрідження у сифонах, внаслідок чого вода поступово висотується.
При появі запаху, в першу чергу слід просто залити воды в точки зливу. Після цього роблять огляд системи, шукаючи механічні пошкодження, але, як сказано, вони зустрічаються набагато рідше.
Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду
Зате, за станом сифонів слід завжди пильнувати, тримати їх в чистоті, періодично очищувати від осаду.
Також, залежно від обставин, можна (якщо сифон часто осушується та забивається) встановити більш об’ємний прилад. Замість плаского також краще встановити об’ємний сифон, бо пласкі висихають надто швидко.
Замість сифону можна змонтувати саморобний гідрозакрив, зроблений з чотирьох кутків великого діаметру (міліметрів п’ятдесят), який не буде забрудняться. Але доступ для обслуговування все ж обов’язково треба залишити. З гофрованої труби закрив робити ні в якому разі не можна, там швидко накопичується бруд.
Є низка речей, яких робити не слід. Наприклад, почувши запах з каналізації, не хапайтесь першим ділом за дезодорант, це лише притупить вашу пильність.
Перед тим, як викликати сантехніків, які почнуть робити «розтин» системи по повній програмі, спробуйте самі виконати всі перелічені пункти.
Не треба заливати в сифони різну хімію для чищення. Сифони чистять вручну, а агресивні речовини знищують гумові манжети кругом, де тільки можна. Після цього врятує лише капітальний ремонт.
Не треба додавати в каналізацію мікроорганізми, там і так досить мікрофлори. Краще займіться чисткою та заливкою сифонів.