Сніг на даху – запобігання лавин з даху

By: Євген

snigdah0

Сніговий шар на покрівлі, це додатковий фактор навантаження на конструкцію будівлі, він також є небезпечним під час сповзання. Пропонуємо декілька перевірених конструкцій для запобігання небажаним процесам зі сходом лавин з даху.

snigdah1

Традиційними методами, які перевірені часом є встановлення на даху різних бар’єрів та обігріваючих систем. Найпростішими снігоутримувачами є куткові, трубчасті та ґратчасті.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

Куткові

Такі утримувачі називають ще пластинчастими, тому що їх роблять з металевих листів, тих самих, що з них виготовляють металочерепицю. Кутковий снігоутримувач створює деяку перешкоду для руху снігу. Хоча конструкція досить проста, її інколи не вистачає, щоб завадити сходженню шарів снігу.

Висота таких конструкцій – від 4-6 до 12-15 см. Їх прикріпляють безпосередньо на покрівельний матеріал, включно на профільований хвилястий шифер або черепицю. Встановлювати їх треба у шаховому порядку вздовж гребня у декілька рядів. Рекомендована відстань між ними – від 0,5 до 1,0 метра. Такий бар’єр не здатний затримати великі об’єми снігу, так що після сильних опадів дах приходиться чистити.

snigdah2

Куткові снігоутримувачі є найпопулярнішими. Замерзлий водостік не лише сприяє накопиченню льоду на даху, але й може зруйнувати ринву. Ґратчасті огородження сприймають підвищене навантаження від снігової маси, тому правильна система закріплення конструкції на даху – головна умова ефективного використання подібних снігоутримувачів.

Ґратчасті

Ґрати для снігоутримання прикріпляють на край покрівлі через кронштейни. Висота грат від поверхні схилу даху – п’яти до двадяти сантиметрів. Масивні сталеві грати в стані утримувати великий об’єм снігової маси та льоду. Вся маса снігу залишається на даху, вниз лише стікає розтала вода.

Для гарантованого утримання снігу від сповзання, ґратчасті снігоутримувачі встановлюють на довгих схилах з великим ухилом. Надійність конструкції визначається висотою грат та міцністю кронштейнів. Зазвичай присутність грат для затримання снігу та вірогідне навантаження від снігу враховують на стадії проектування даху.

Трубчасті снігоутримувачі

Це найбільш універсальна конструкція. Ґратчасті конструкції під натиском снігової маси все ж можуть вигнутись назовні, чого не буде з трубчастими. Це конструкції з пари-трійки труб Ø15-30 мм, що закріплені паралельно краю на схилі даху на відстані до метру від нього. Елемент для утримання снігу не обов’язково має бути круглим, нерідко це довгастий, овальний або видовжений замкнений профіль, товщина стінки у якого – 0,8-1,2 мм.

snigdah2_1

Дах, для якого не передбачалось встановлення снігоутримувачів, може бути обладнаний ними пізніше за допомогою систем кріплення до з’єднувальних швів покрівлі без демонтажу або наскрізного кріплення. Снігоутримувач «метелик» для фіксації на швах сталевої або мідної (як показано) покрівлі.

З такою конструкцією можна лише утримувати, але й розділяти шар снігу, що сповзає на декілька фрагментів. Міцність конструкції визначається відстанню між поверхнею покрівлі та нижньою трубою. Оптимальна відстань між трубами – вісім-десять сантиметрів, а до першої труби від покрівлі – два-три. Встановлювати такого виду снігоутримувачі можна на дахах, що мають великий (до 60 градусів) ухил. На схилах більше 60 градусів снігоутримувачі взагалі не монтують, серед інженерів існує повір’я, що з таких дахів сніг одразу обсипається.

snigdah3

При сходженні снігу з даху може початись руйнування ринв водостоку, тому найчастіше монтаж систем обігріву покрівлі здійснюється разом з системою обігрівання водостоку.

Системи антиобмерзання

Ще одним ефективним видом протидії снігу, що накопичився на даху, є електричні системи, які не дають покрівлі обмерзнути. Їхній головний робочий елемент, незалежно від марки – нагрівальний кабель. Він прокладається по краю даху, в ринвах та інших водостоках та підключають до мережі. Кабель нагрівається та примушує танути сніг та лід, після чого вода стікає по водостоках. Укладається нагрівальний кабель по ходу руху розталої води в різних місцях даху. Керувати такою системою можна вручну або автоматично. В автоматичному режимі пристрій запускається залежно від показників датчиків температури, розташованих на вулиці. Автоматичні системи коштують дорожче, але працюють, навіть коли господарі відпочивають на Балі.

snigdahostan

Кабель для підігрівання прокладають вздовж даху зиґзаґом. Таким чином кромка, що підтанула, призведе до поступового сповзання снігу без утворення критичної снігової маси.