Сучасний енергетичний дах

By: Євген

dah_sonce0

Обираючи матеріал для покрівлі, хазяїн роздивляється металеві, бітумні чи керамічні зразки покриття. Однак, є нові, енергозберігаючі матеріали, які незабаром повністю змінять уявлення про те, яким має бути сучасний дах.

dah_sonce1

Дах з фотогальваніки

Вже давно відома технологія, яка дозволяє використовувати сонячну енергію застосовуючи габаритні та важкі сонячні елементи на даху. Інша справа – покрівля, на якій встановлені елементи на основі фотогальваніки легкі, гнучкі та тонкі вироби з плівки на бітумній основі. Це винахід італійської фірми Tegola.

Фотоелементи Tegosolar в складі покриття мають три шари аморфного кремнію, які в стані продукувати електроенергії більше, порівняно з популярними сонячними елементами з моно- або полікристалічного кремнію. Від ультрафіолетового випромінювання та механічних пошкоджень сонячні чарунки захищають зносостійкі полімери, тож дахівці з фотогальваніки не страшні ані град ані холодні дощі, які замерзають на даху. Вона витримує і вагу людини при ходінні. Матеріал не складно вмонтувати в будь-яке гнучке покриття, правда, того ж виробника, та при цьому не потрібні якісь додаткові конструкції.

dah_sonce2

При цьому фотогальванічна покрівля виробляє електрику навіть при похмурій погоді, та 60-65% звичайної продуктивності при цьому зберігається. Кожен фотоелемент в стані створювати пікову потужність у 68 Вт, а це нормально, при тому, що таких елементів декілька в кожній секції черепиці. Пласка конфігурація виробу дозволяє використовувати його на дахах з різним ухилом або без нього. Якщо треба, матеріал розташовують й на фасаді.

Черепицю поставляють по п’ятнадцять панелей в упаковці, а одна упаковка вкриває площу покриття більше 16 м2. Такий модуль в стані згенерувати до 1 кВт.ч.

Скляна черепиця

Цікавою є й розробка шведської компанії Soltech Energy. Пропонується використовувати черепицю з ударо тривкого гартованого скла. Це матеріал нагадує звичайне хвилясте покрівельне покриття, але хвиля ця – прозора. По-перше – це оригінально та красиво, при тому такий дах дозволяє з дахівкою зі скла дає можливість одержати деяку кількість теплової енергії, що зменшує витрати на обігрів будівлі.

dah_sonce2_1

Черепицю треба укласти на чорний нейлоновий шар, який швидко накопичує тепло від променів, що проходять крізь скляну черепицю. Енергію отриману від цієї конструкції нейлон передає вентиляційним порожнинам, що знаходяться під покрівлею. Там починає рухатись гаряче повітря, яке нагріває накопичувальний бак, що знаходиться під дахом. Вже звідти тепла вода й приходить у дім.

Якщо таке рішення здається недосить ефективним, Soltech Energy пропонує використовувати скляну черепицю разом з елементами фотогальваніки. Така комбінація підвищує енерговіддавання скляної покрівлі у декілька разів. Так, при недосить сильному нагріві води в гідроакумуляторі автоматично починається підігрівання енергією, що поступає від сонячних гнучких панелей.

Розробники стверджують, що система енергозабезпечення з використанням скляної черепиці з урахуванням кліматичних особливостей в стані виробити тепла до 350 кВт/м2.

Синя покрівля

Є розробка сонячної покрівлі і від американської фірми SRS Energy. Тут вироби з фотогальваніки постачають не у формі гнучких тонких панелей, а у вигляді пластин з тонкої плівки, кожна з яких окремо встановлюється на звичайну керамічну дахівку. Таким чином, змонтоване покриття даху подібне до традиційної черепичної покрівлі. Але доки що колір такого даху може бути лише синім.

dah_sonce3

Головна перевага системи – її чарунки являють собою окремі енергомодулі, які генерують електрику незалежно одне від одного. Але, якщо якась чарунка виходить з ладу, слід міняти лише її, а не все покриття цілком або один з його великих модулів.

dah_sonce3_1

Так само, як в попередніх випадках, отриманою енергією можна гріти воду або пристосувати для інших побутових потреб.

Ця розробка подобається любителям традиційного дизайну, які при цьому і не проти економії електроенергії.

dah_sonce4