Труби для водогону у будинку

By: Євген

trubi_fitingi0

У наші часи для розведення водогону всередині будинку використовують поліпропіленові труби. Треба зважати, що поліпропіленові труби для гарячого водопостачання мають товстіші стінки та обладнані армуванням (маркування PN25). Для холодного водопостачання можна використовувати й труби PN20.

trubi_fitingi1

Металопластикові труби відрізняє деяка ненадійність з’єднань з фітингами, невелика механічна міцність, тому вони не зовсім до речі для складного розведення.

Мідні труби використовують нечасто, бо вони дорогі.

Сталеві труби гірше пластика по всіх параметрах.

Щоб взнати потрібний діаметр труб слід здійснити гідравлічний розрахунок, а він не дуже простий, до того ж приводить практично до однакових результатів, коли мова йде про побутове застосування. Тому до розрахунків у цьому випадку не вдаються, а користуються напрацьованими варіантами.

Зазвичай, витрата води крізь один кран складає п’ять-шість літрів на хвилину, тому все розведення в будинку виконують поліпропіленовими трубами з зовнішнім діаметром у двадцять міліметрів, перепускна здатність яких відповідає умові підключення декількох споживачів, що працюють одноразово при довжині трубопроводу до десяти метрів. Така труба по перепускній здатності така ж сама, к металева труба у пів дюйма або металопластикова труба у 16 мм.

Але при збільшенні довжини труби збільшується і її гідравлічний опір на рівень якого впливає також кількість місцевих чинників – поворотів, розгалужень та т. ін. Все це прив’язується до довжини труб. Рекомендації з цього приводу говорять, що при довжині труб до 10 м слід приймати діаметр 20мм, від 10 до 30 метрів використовувати труби діаметром 25 мм, а більше 30метрів – діаметром 32 мм для звичайного водопостачання будинку або квартири.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

Труба 25 мм в змозі пропустити біля тридцяти літрів води за хвилину без значного підвищення гідравлічного опору, якщо її довжина не перевищує десяти метрів. Таким чином, короткий колектор з трубою у 25 мм може забезпечити п’ять кранів, що працюють одночасно. Труба 32 мм – 50 літрів за хвилину, а труба 38 мм – 75 літрів за хвилину.

Для розрахунків зазвичай беруть чотири споживачі, що працюють одночасно, це пральна машина, посудомийна машина, душ, унітаз та звичайний кран.

Водовід до будинку звичайно виконують трубою у 25 – 38 мм з урахуванням довжини, технічних рекомендацій до помпової станції та назначеного об’єму гідроакумулятора.

Особливих складнощів у монтажі водоводу для власного будинку немає, а питання обрання помпи, її встановлення та підключення налаштуванню автоматики та підбору гідроакумулятора можна вирішити в процесі роботи, хоча все ж краще викликати кваліфікованого фахівця. Але залишається ще багато рутинної роботи, як от свердлення стін, пайка поліпропіленових труб та т. ін., що можна виконувати й власноруч.

trubi_fitingi2

Але перед тим має бути в деталях намальована схема трубопроводів з позначенням усіх довжин та фітінгів. Без цієї схеми не слід братися навіть за прості водоводи.

Перш ніж паяти трубопровід, треба позначити на стіні, підлозі або інших місцях, де він буде розташований, місця знаходження фітингів, проходів крізь стіни. Ще раз визначити відстані та довжини труб з урахуванням запайки у фітингах. Це зменшить вірогідність помилок та пришвидшить роботу.