До останнього часу всі принади відкритої проводки перед прихованою зводились лише до більш низької ціни. Але в наші дні дизайнери намагаються перетворити відкриту електропроводку ще й в досить цікавий елемент дизайну.
Є два найбільш розповсюджений варіанти відкритої проводки в житлових приміщеннях. Це проводка на ізоляторах та проводка в електротехнічних коробах.
Електропроводка на ізоляторах
Здавалося б цей метод мав би давно зникнути, але він збігся у часі з загальною зацікавленістю естетикою вінтажу, одним з напрямів якого є, наприклад, і ретро-проводка. Цю моду підтримує вже ціла індустрія, заводи виготовляють ретро-проводи, елементи для монтажу, ізолятори та супутні вироби. Роблять їх переважно з порцеляни, тому ціни на них зазвичай вище цін на звичайні прилади для відкритої проводки. Пластикова арматура для мережі в коробах коштує на порядок менше.
Електропроводка на порцелянових ізоляторах та приборах Bironi добре виглядає в інтер’єрі в стилі «ретро».
Встановлювальні вироби електропроводки у стилі «ретро»
Не дешевими є й роботи по монтажу сучасної відкритої електропроводки, немалою є ціна ретро-кабелю, тож встановлення мережі на ізоляторах нині може змагатися по витратах по встановленню прихованої електропроводки.
Проводка в кабель-каналах
Цей метод використовується переважно для монтажу мереж в офісах, але ці роботи можна здійснити і при електрифікації дачних будівель, і квартир «вторинного» житла. У новобудовах цей метод використовується набагато рідше.
Перевагою кабель-канального вирішення проблеми є менша трудомісткість робіт – короби просто приклеюють на рідкі цвяхи або інший клей або фіксують шурупами безпосередньо на поверхню стін та стель. Після цього в короби вкладають проводи та защіпають на замках кришку. Такий короб забезпечує необхідний захист проводів від механічних впливів, збільшує термін експлуатації мережі, має високу ремонтопридатність. Короби запобігають і пожежам, вони мають стійкість до розповсюдження горіння.
Проводка в кабель-каналах личить сучасним інтер’єрам, яким притаманний лаконічний дизайн з прямими кутами та строгими лініями. Наявність супортів (для каналів великої місткості) дозволяє встановлювати в канал вбудовані електро-встановлювальні вироби.
Вибір кабель-каналу
Пластиковий кабель-канал, це профіль, переважно прямокутного або квадратного перерізу з кришками, які защіпаються на замках. Щоб вірно обрати короб, слід врахувати кількість проводів, які будуть вкладатися в нього. Проводи в коробі мають лежати вільно, щоб легше було їх укладати. І на майбутнє слід залишити трішки вільного місця для можливого додаткового кабелю.
1. Для дерев’яних будинків краще обрати канали коричневого забарвлення та з нанесеним малюнком деревини. 2. Прокладання мереж в коробах нерідко використовується в дерев’яних будинках, де монтаж прихованої проводки виконати складно. 3. Нині на ринку можна знайти великий вибір кабель-каналів різних модифікацій та комплектувальних деталей до них.
Для прокладання кабель-каналу біля підлоги або стелі краще обрати короб більшого розміру, а короб для вертикального розведення до вимикачів та розеткам – меншого.
Для зручного та надійного укладання декількох проводів краще обрати короби з внутрішніми перетинками – до закриття кришки проводу не випадуть з кабель-каналу.
При плануванні мережі в кабель-каналах треба планувати кількість необхідних комплектувальних деталей (трійників, заглушок, переходів, стиків, кутів та т. ін.). Вони спрощують монтаж та роблять вид коробу більш привабливим.
Є досить пристойні кабельні системи економ-класу, наприклад, французької компанії Legrand, є й економ-системи інших фірм, на продукції яких можна без втрати якості заощадити гроші. Нерідко різниця в цінах на короби різних фірм у більшому ступеню залежить від продавців, ніж від виробників.