Візок з вантажопідіймальним стояком

By: Євген

vizok_vantazh0

При активній діяльності на багатопрофільній присадибній ділянці у великій пригоді стане візок з вантажопідйомним стояком.

Як видно з малюнку, цей візок складається з рами, яку зварюють з труб 1 та 2, підйомного стояка 3, вантажопідйомних вил, які зварюють з двох продовжних труб 4, однієї поперечної труби 5 та вертикальної 6. Ці вили приварені до муфти 7, що вільно пересувається та повертається на стояку 3.

vizok_vantazh1

Привід вертикального пересування вантажопідйомних вил виконують у вигляді поліспасту зі стопорним механізмом, що кріпиться на кронштейнах 8, приварених до муфти. Між кронштейнами на осі з ручкою встановлений ролик 11, що вільно обертається, та жорстко закріплений барабан 12. Трос від барабана перекидають послідовно через ролики 10, 11, 9 та закріпляють за допомогою болта до вертикальної труби вантажопідйомних вил. Ролики 10 та 9 встановлені на поворотній вилці, яка являє собою шматок труби, такого ж діаметру, що й стояк, з привареними до неї кронштейнами. Вилку встановлюють на стояк та центрують по її внутрішньому діаметру за допомогою стрижня.

Можна збільшити кількість роликів поліспасту, як відомо, це зменшує зусилля підйому вантажів, хоча і збільшує довжину канату. При роботі з порівняно легкими речами краще використовувати змінні стояки. Для цього трубу стояка перерізають на висоті приблизно 150 мм від рами, запресовують в відрізану трубу на рамі металевий стрижень довжиною десь 300 мм, а вже на нього ставлять стояки потрібної довжини.

В пропили на кінцях продовжних труб рами встановлюються та приварюються П-видні скоби 19 з передніми колесами. Задні колеса – самоустановлювані, закріпляються на трубах 18, що вставлені в труби та фіксуються штифтами, коли виставлений потрібний виліт.

З метою забезпечення зручності в роботі та безпеки привід оснащений особливим механізмом, що виконує функції храповика та аварійного гальма. В механізмі присутній палець 1, що вставляють в отвір на вільному кінці осі ручки приводу, після чого розклепують з обох боків, а також скоба 2 (з прутка), що пересувається в горизонтальних пазах 3 кронштейна. За допомогою гнізд в пазах скоба постійно фіксується в крайніх положеннях, залежно від підняття або опускання вантажу

Дивіться відео ідеї сухого струмка

При обертанні привідної ручки на підйом палець 1 через кожні півоберту пересувається під власною вагою в нижнє положення та не перешкоджає обертанню. Рух ручки у зворотному напрямі обмежується упором нижнього кінця пальця в найближчий до нього край скоби 2. Щоб поміняти напрям обертання, досить пересунути скобу в протилежне крайнє положення. Якщо дозволена швидкість обертання перевищена, палець у аварійному порядку впирається у скобу, бо не встигає перейти у нижнє положення, та зупиняє рух. З цієї позиції його виводять переповернувши ручку на підйом на чверть оберту.

vizok_vantazh2

При перевезенні, навантаженні на транспорт та розвантаженні вуликів, ящиків та т. ін., візочок підводять до вантажу, що стоїть на підставці або дерев’яних брусах, таким чином, щоб передні колеса пройшли вздовж його бічних стінок, а вантажопідйомні вила зайшли під дно. Обертанням ручки поліспасту вантаж підіймають та пересувають на потрібне місце. Враховуючи, що вертикальна труба вил виступає нижче краю муфти, до якої вона приварена, вила можна підводити під дно ящика, що стоїть на опорних брусах безпосередньо на землі або транспортній платформі, якщо товщина цих брусків більше діаметру труб, з яких зроблені вила.

Для розширення технологічних можливостей візка-підйомника при необхідності можна використовувати різні захвати для вантажу. Це можуть бути затисні захвати з ексцентриками, гачки, грейферні захвати та т. ін.

vizok_vantazh3

Багато зусиль та часу витрачається при збиранні фруктів з дерев та їх транспортування у сховище, особливо при рясному врожаї. Приблизити до гілок збиральника фруктів разом з тарою і дасть можливість цей візок. Для цього замість одинарної встановлюють спарений трубчастий підйомний стояк та лебідку, трос якої перекидають через ролик у верхній частині підйомного стояка та прикріпляють до вертикальної труби вантажопідіймальних вил. При такому варіанті повздовжні труби вил використовуються для підйому та опускання вантажів, внутрішні труби, що висуваються, та на них кладуть мостик – майданчиком для збирача плодів. Положення внутрішніх труб відносно зовнішніх фіксується штифтами.

Для роботи на висоті візок підкочують до дерева, лебідкою підіймають вили вище поперечини рами, висувають та фіксують внутрішні труби рами з самоустановлюваними колесами та внутрішні труби вантажопідйомних вил. Встановивши місток, стають на нього та, обертаючи ручку лебідки, разом з тарою підіймаються на назначену висоту.

У візочку зі спареним підйомним стояком використовують, наприклад, ручну барабанну лебідку ЛР.0,25 ТУ 35-769-78, вантажопідйомністю 250 кг з довжиною тросу 2,25 м та автоматичним вантажоупорним гальмом, яка призначена для переміщення вантажів при виконанні різних робіт у власному господарстві та є у продажу.

Такі візки можна використовувати крім вантажних робіт ще й при ремонті приміщень, формуванні крон дерев та т. ін.