Захист від блискавки / Системи
Будівництво та ремонт своїми руками
E-mail
uimcbiz@gmail.com

Захист від блискавки


bliskav0.jpg (75.73 Kb)

Для будівель, що стоять окремо або на узгір'ї фахівці настійно рекомендують встановлення захисту від блискавок. Це система перехоплення блискавок для відведення у землю, щоб захистити будівлю або територію від пошкоджень та пожеж.

bliskav1.jpg (158.87 Kb)

В склад системи захисту від блискавок входять приймач блискавок, в який заряд блискавки і б’є; провідник для відводу струму блискавки від приймача до заземлюючого пристрою; безпосередньо заземлювач – металевий провідник, заглиблений у ґрунт, який забезпечує розтікання струму блискавки у землі (1, 2).

Одним з критеріїв якісної оцінки громовідводу може бути його стійкість до теплових та динамічних навантажень при ударі блискавки.

bliskavmal1_2.jpg (94.02 Kb)

Приймач блискавок

Він приймає на себе перший та основний удар. Для захисту невеликих будівель використовують стрижневі приймачі блискавок, виготовлені з лудженої оцинкованої металевої смуги, кутка, або водо- газопровідних труб, але ставлять й дріт-катанку діаметром 5-10 мм. Можливо використання й чорного металу, який вкривають у два шари водостійкою фарбою. Бажано, щоб найменший перетин стрижня приймача блискавок був 60 мм2, тобто, радіус не менше ніж 9 мм при довжині у 200 мм.

На практиці у якості приймача використовують трубу Ø 20 мм, з двох боків сплющену для забезпечення герметичності контактів зі струмоводом. Нерідко приймач роблять з дроту, згинаючи його петлею з закруткою або накладанням бандажу з м'якого в'язального дроту (3).

Струмовід

Важливу роль зв'язківця грає струмовід, який з'єднує приймач блискавок з заземленням. Від якості прутку, який відводить струм, багато в чому залежить безпека будівлі. Його встановлюють не ближче 15 см від конструкцій, які можуть згоріти. Це досить суттєве уточнення, про яке багато хто ігнорує або забуває.

Струмоводи роблять з оцинкованого круглого сталевого дроту- катанки діаметром не менш 5-6 мм, кутка або смуги, або труб перетином не менше 48 мм2 для зовнішньої та не менш 24 мм2 для внутрішньої провідної. З'єднують струмовід з приймачем блискавок зварюванням, паянням, клепанням або на болтах, після чого вкривають ізоляцією. З заземленням з'єднують лише зварюванням або паянням. Струмовід приймача блискавок прокладають до заземлення найкоротшим шляхом поряд з місцями можливого удару блискавки – гребенями дахів, виступами та краями фронтонів, даховими та мансардними вікнами.

bliskavmal3.jpg (69.33 Kb)

Важливе значення для забезпечення надійного захисту будинку від блискавок має з’єднання окремих елементів та деталей струмоводу (3). Контактні поверхні мають бути добре зачищені, а нецинковані матеріали – залужені. У всіх випадках площа з’єднання має бути не меншою ніж подвійна площа перетину елементів, що стикують, а довжина контакту – дорівнюватиме шести діаметрам круглої сталі (катанки) або складати дві ширини смуги або полички кутка. Щоб зробити кращими болтові або клепані з’єднання приймачів блискавок зі струмоводами використовують свинцеві прокладки (3).

Струмоводи прикріпляють до стін будинку за допомогою скоб, хомутів або дюбелів з інтервалом 1,5-2,0 м. У випадку прокладання струмоводу по покрівлі, яка може легко зайнятися, потрібні дерев'яні стояки висотою 17-20 см з відстанню між ними 60-70 см.

Заземлювач

Третім елементом ланцюгу системи захисту від блискавок є заземлювач. Його завдання – відвести струм блискавки в ґрунт та убезпечити будівлю. Одна з головних вимог до матеріалів заземлювача – малий питомий опір, який переважно залежить від складу ґрунту, його вологості та температури.

bliskavmal4_5.jpg (94.2 Kb)

Заземлювачі можуть бути двох різновидів. Один варіант – вертикальний, який можна використовувати в сухих ґрунтах при низькому розташуванні ґрунтових вод. Це, зазвичай, металеві стрижні довжиною два-три метри, забиті у землю. Їх розташовують на відстані трьох метрів один від одного та з’єднують між собою на глибині не менш як пів метри від поверхні. За допомогою цієї перемички струмовід з’єднаний з заземлювачем (4, 5).

Другий варіант – горизонтальні заземлювачі – металеві профілі довжиною 3-5 метрів, покладені у землю на глибині від 80 см (2, 4, 5). Це може бути сталева арматура діаметром 15-20 мм, сталева смуга, куток з поличкою 40-50 мм, некондиційні товстостінні водо- газопровідні труби діаметром 25-60 мм. Ці заземлювачі ефективні у вологих ґрунтах при високому рівні ґрунтових вод.

У будинках з металевим дахом можна використати систему захисту від блискавок зі струмоводом, який прикріпляється до двох протилежних схилів даху з'єднаним з заземлювачем, наприклад, водопровідною трубою (4).

Заземлювачі укладають на відстані не менш п'яти метрів від проходів, ганку та стежинок на ділянці. У якості заземлювача можна використати сам струмовід, вклавши його на глибині не менше одного метру. Чим більше буде довжина його підземної частини, тим ефективніше він розпорошить заряд блискавки.Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 
Дизайн маленької кухні. 60 іде...

03 Jun 2022 ,fersht
Навіть маленька кухня може бути затишною, фу...

Дизайн інтер'єру ванної кімнат...

11 Nov 2022 ,fersht
Ванна кімната є найменшим приміщенням в буди...

Тераса. 50 Ідей

19 Sep 2022 ,fersht
Зручна тераса забезпечить вам затишний відпо...

Дизайн великої кухні в світлих...

11 Nov 2022 ,fersht
Всім власникам великого кухонного простору п...

Камін в інтер'єрі. 100 ідей

11 Nov 2022 ,fersht
Камін в інтер’єрі будинку завжди викликав ві...

Дизайн інтер'єру ванної кімнат...

11 Nov 2022 ,fersht
Ванна кімната є найменшим приміщенням в буди...

Простір під сходами - функціон...

11 Nov 2022 ,fersht
Правильно використаний простір під сходами д...

Маленькі кухні - дизайн

11 Nov 2022 ,fersht
За допомогою нашої статті ви знайдете ідеаль...

Смарт кухні. Ідеї дизайну

11 Nov 2022 ,fersht
У цій статті ви знайдете ідеї для смарт кухн...
SuperDim.info
Супер дім
Корисні поради, як самому зробити ремонт квартири чи як побудувати будинок своїми руками. Відео, Ідеї, поради, майстер-класи з будівництва та ремонту, огляди будівельних матеріалів і нових технологій.
Важливо
Просимо читачів порталу ознайомитись з умовами користування ресурсом.
Правила сайту
Контакти
Для зв'язку з нами Ви можете скористатися e-mail:
up