Пристінна пергола над відкритою терасою

By: Євген

pergola

Пергола, це альтанка з кам’яних стовпів або легких арок, обсаджена виткими рослинами.

Будівництво навісу (Малюнок 1.) починають з розмічування центрів місць, де мають бути встановлені опорні стояки. У цьому варіанті вони розташовані на відстані 240 см одне від одного.

. . . .

Але ці відстані можна корегувати, що, наприклад, найзручніше розташувати стояки відносно вікон та дверей. Єдина вимога – треба, щоб кожен стояк припадав на стик балок перекриття (Малюнок 2). Якщо відстань між стояками більше п’яти метрів – можливо прийдеться перекривати прогін більш потужною балкою.

pergola1

Малюнок 1. Навіс-прибудова до заміського будинку

Далі заливають ями фундаменту бетоном з встановленням анкерів – основ стояків. Анкери мають стояти строго вертикально, виступати на одну висоту та вишикувані в одну лінію. Орієнтують анкери таким чином, щоб потім можна було регулювати положення стояків, переміщуючи їх вперед чи назад. Зовнішні стояки мають підноситися як мінімум на висоту 2,5 см над підлогою тераси. Для цього використовують анкери з вирівнювальними пластинами (Малюнок 3).

pergola2
pergola3

Стіновий опорний брус закріпляють на стіні будинку так, щоб його нижня грань була вище основи стояка мінімум на 215 – 220 см, що забезпечить висоту зовнішньої балки перекриття мінімум в 198 см. На цьому рівні розмічають стояки стіни та до них тимчасово прибивають опорний брус. Далі свердлять отвори для шурупів з голівкою під гайковий ключ, це шурупи-«глухарі» (Малюнок 4).

pergola4

Якщо опорний брус буде закритий звисом даху будинку, його можна кріпити безпосередньо до стіни, але, щоб виключити вплив нього негоди, його слід ізолювати від стіни двома-трьома шайбами на кожному шурупі, щоб за ним не накопичувалася вода. Далі встановлюють два крайніх стояки перерізом 10х10 см, не обрізаючи їх під остаточний розмір. За допомогою рівня на стояках розмічають положення нижньої кромки опорного бруса. Ця позначка одночасно буде й положенням верхньої кромки балки перекриття.

Від цієї позначки вниз відміряють товщину опорного брусу (для брусу перерізом 10х20 см – приблизно 18,4 см), демонтують стояки та обрізають їх під цей розмір. Знову встановлюють стояки, вставляють та закручують болтами анкери та стояки, обв’язують їх дошками перерізом 5х10 см. Натягнувши між стояками шнурок, міряють висоту інших стояків від основ. Вирізають та монтують інші стояки.

Для виготовлення обв’язки навісу з основної балки вирізають частини, зрощуючи стики по центру стояків. З помічником підіймають балки на стояки та прибивають їх, ставлячи цвяхи під кутом. З’єднують нагорі всі стики металевими накладками.

Далі розмічають опорний брус під крокви з інтервалом 80 см. При вкладанні крокв поверх стояків крокви можна переміщувати убік, щоб вони попадали безпосередньо на стояки. Встановлюють металеві кутки кріплення крокв.

pergola5
pergola6