На маленькій кухні важко розташувати обідній стіл, але для сніданку на дві-три особи можна передбачити висувний столик з кришками, що відкидаються.
Столик зі згорнутими кришками займає досить мало місця. Дякуючи розташуванню верхньої кришки полиці та стільниці на одному рівні збільшується робоча площа кухні.
Щоб не витрачати час у на сервіровку столу у вітальні та не тягати сюди-туди посуд та їжу, досить на маленькій кухні відокремити з ряду кухонних меблів простір в шістдесят сантиметрів завширшки та розташувати там висувний столик.
Стаціонарна поличка має верхню кришку, що знімається та може слугувати оброблювальною дошкою.
У столика досить проста конструкція, це чотири точені ніжки, які можна придбати і готовими, вони разом з проніжками (планками для кріплення) створюють підстілля.
Ніжки з проніжками з’єднуються шипами. Основна стільниця зроблена з соснового столярного щита товщиною 28 мм та площею 600х600 мм.
Відкидні кришки прикріпляються до стільниці на карткових петлях. Для утримання кришок у відкинутому положенні передбачені поворотні підпори.
Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками
Висота столу дорівнює 67 см, тому місце, де він буде розташований, можна обладнати стаціонарною полкою та кришкою, що знімається. Її верхня поверхня має бути розташована на одному рівні з робочими поверхнями кухонних столів-тумб. Краще для цієї полиці обрати ламінований матеріал, що пасує кольором та фактурою до кухонних меблів.
. . . .
. . . .
Мал. 2. Поєднання стільниці та кришки
Розмітивши та зробивши виборки в стільниці та кришці, що відкидається, стіл з закріпленою стільницею кладуть догори ніжками та прикручують петлі до стільниці та кришки. Спочатку петлі прикручують до торців поворотних підпорів. Стіл кладуть догори ніжками та до проножек прикріпляють другі половини карт-петель.