Світлова доріжка

By: Євген

svitdor0

Не треба, щоб пізнім вечором сад поглинала повна темрява, це значно звужує можливості відпочинку на присадибній ділянці. Є повний сенс у тому, щоб провести освітлення вздовж доріжок або до куп рослин. Це не тільки зручно, це неабияк прикрасить ваш сад.

Для освітлення садової ділянки в темну пору доби можна використовувати самі різні світильники. Це можуть бути вуличні ліхтарі або прожектори, встановлені на стовпах-опорах або стінах будинку. Непоганим рішенням можуть стати наземні світильники (1), біля входу до будинку (2), встановлені вздовж доріжок у саду (3) та навколо клумб (3,4).

Зробити доріжки освітленими досить просто. В наш час у магазинах можна знайти великий асортимент самих різних освітлювальних приладів, виконаних у різноманітних стилях, які можна використовувати в саду та на подвір’ї. Кількість світильників розраховують з умови що при потужності ламп у 25-30 Вт їх слід розташовувати на відстані 23,5-3 м один від одного. Для підключення вуличних ліхтарів та світильників до електромережі потрібен кабель який, прокладаючи, ховають, наприклад, в землі або під бетонними доріжками, захищаючи його від випадкових пошкоджень за допомогою металорукавів та металевих труб. Краще за все використовувати кабелі з подвійною ізоляцією типу ШВВП, ПУГНП, ПВС або ПУНП з мідними жилами. Переріз має бути таким, щоб забезпечував навантаження, що підключається, з запасом. Наприклад, для освітлення садових доріжок загальною довжиною 60 м знадобиться 20-25 світильників з сумарним навантаженням більше 750 Вт. Для цього каскаду лампочок, що підключають паралельно, можна використати двожильний кабель з площею перерізу кожної жили в 1,5-2,0 мм2.

svitdor1

Освітлення у входу в будинок Підсвічування доріжки

svitdor2

Особливу увагу при встановленні вуличних світильників слід приділити увагу волого захищеності зовнішніх електроліній. З цією метою при прокладенні кабелю використовують пластикові гофровані трубки, а для підключення освітлювальної арматури – монтажні коробки з клемними колодками.

Невеличкі світильники можна розмістити на тротуарних плитках розміром 30х30 см, які вільно стоять на піщано-гравійній подушці. Таке встановлення дозволяє при необхідності міняти конфігурацію освітлення, а також легко демонтувати світильники перед зимою. Для встановлення світильника в кожній плитці свердлять твердосплавним свердлом Ø5-8 мм отвори під кріплення світильника та електричного вводу(6).

Для зручності експлуатації рижим вмикання-вимикання можна автоматизувати за допомогою сутінкового перемикача, який об’єднаний з датчиком руху. Такі прилади при невеличких розмірах дозволяють регулювати поріг вмикання-вимикання, не дають перешкод по електромережі, вони дуже надійні.

svitdor3

Останнім часом широке розповсюдження одержали світлодіодні світильники, в тому числі і з автономним живленням від невеличкого акумулятора з сонячною батареєю.