Уявіть собі величезне зображення на всю стіну, дивлячись на яке ви переноситесь у іншій світ, іншу реальність. Ніби це омана зору, оптичний фокус, але що таке реальність? Адже це наше сприйняття, що дається нам у відчуттях, тобто – на картині – реальний світ.
Такий спосіб у мистецтві зветься «тромплей» (фр. Trompe-l'oeil, — «обман зору»), а його мета – створення на двомірній площині оптичної ілюзії знаходження у тримірному просторі - 3D малюнки. Тут можна згадати Буратіно, який повірив у реальність вогнища у комірчині старого Карла, що аж проштрикнув полотно своїм гострим носом.
У Греції в шостому столітті до нашої ери жили два художники – Паррасій та Зевксис, які посперечалися – хто краще розмалює стіну у храмі. Після довгої роботи, вони, вкривши покривалами свої твори, покликали глядачів-суддів. Коли Зевксис відкинув покривало, всі побачили гроно винограду, виконане настільки реалістично, що на нього позлітались птахи, щоб подзьобати ягоди. Настала черга Паррасія, тож Зевксис запропонував і йому відкинути своє покривало. Але Паррасій відповів: «Я не можу, бо саме покривало у мене і намальовано». Зевксис визнав свою поразку, промовивши: «Мені вдалося обманути очі птахів, а ти обманув око живописця! Перемога за тобою». Це були перші 3D малюнки
Спосіб оптичної ілюзії, тобто, тромплею, як художнього засобу реалістичного зображення тримірного простору (3D малюнків) з’явився досить давно. Ним успішно користувалися не лише живописці та скульптори, але й дизайнери та архітектори. Використання цього способу у, здавалося б, звичайних класичних портретах та натюрмортах викликає у глядача бажання торкнутися речей, які виглядають зовсім реальними. Майстер примушує спостерігача гадати – чи реальні ці речі, чи їх двомірне зображення. Але, коли глядач підходить ближче, «омана» розчиняється і залишається лише малюнок на матеріалі. Це була ілюзія, яка експлуатувала уяву глядача.
Відомі також і скульптурні «оманки». Наприклад, коли фігуру на статуї вкриває тонка вуаль або ніби но контурах тіла лежить напівпрозора тканина, насправді виконана з каменю. Такими роботами здобули слави Рафаель Монті та Антоніо Коррадіні. Спосіб оптичної ілюзії також з успіхом використовується в архітектурі.
Такий архітектурний спосіб самовиявлення в архітектурі, це ціле явище. Прикладом його використання можна милуватись, наприклад, в Ліоні. Там є так звана стіна площею у 1200 кв. м. Здалеку важко повірити, що все це – не реальна перспектива, а величезна містифікація, лише стіна, яка розписана у стилі Тромплей - 3D малюнок. Так і хочеться бігти вгору по сходах слідом за іншими городянами!
Маючи фантазію та хороших друзів художників у якості порадників та помічників, можна ці принципи Тромплею та 3D малюнків спробувати застосувати і при оформленні інтер’єру та екстер’єру власної оселі.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!