Тромплей або майстерність ілюзії

By: Євген

tromlei0

УВЕРТЮРА

Уявіть собі величезне зображення на всю стіну, дивлячись на яке ви переноситесь у іншій світ, іншу реальність. Ніби це омана зору, оптичний фокус, але що таке реальність? Адже це наше сприйняття, що дається нам у відчуттях, тобто – на картині – реальний світ.

Такий спосіб у мистецтві зветься «тромплей» (фр. Trompe-l’oeil, — «обман зору»), а його мета – створення на двомірній площині оптичної ілюзії знаходження у тримірному просторі – 3D малюнки. Тут можна згадати Буратіно, який повірив у реальність вогнища у комірчині старого Карла, що аж проштрикнув полотно своїм гострим носом.

У Греції в шостому столітті до нашої ери жили два художники – Паррасій та Зевксис, які посперечалися – хто краще розмалює стіну у храмі. Після довгої роботи, вони, вкривши покривалами свої твори, покликали глядачів-суддів. Коли Зевксис відкинув покривало, всі побачили гроно винограду, виконане настільки реалістично, що на нього позлітались птахи, щоб подзьобати ягоди. Настала черга Паррасія, тож Зевксис запропонував і йому відкинути своє покривало. Але Паррасій відповів: «Я не можу, бо саме покривало у мене і намальовано». Зевксис визнав свою поразку, промовивши: «Мені вдалося обманути очі птахів, а ти обманув око живописця! Перемога за тобою». Це були перші 3D малюнки

ТРОМПЛЕЙ В ЖИВОПИСУ

tromleizhivopis

Спосіб оптичної ілюзії, тобто, тромплею, як художнього засобу реалістичного зображення тримірного простору (3D малюнків) з’явився досить давно. Ним успішно користувалися не лише живописці та скульптори, але й дизайнери та архітектори. Використання цього способу у, здавалося б, звичайних класичних портретах та натюрмортах викликає у глядача бажання торкнутися речей, які виглядають зовсім реальними. Майстер примушує спостерігача гадати – чи реальні ці речі, чи їх двомірне зображення. Але, коли глядач підходить ближче, «омана» розчиняється і залишається лише малюнок на матеріалі. Це була ілюзія, яка експлуатувала уяву глядача.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

ТРОМПЛЕЙ У СКУЛЬПТУРІ

tromleisklp

Відомі також і скульптурні «оманки». Наприклад, коли фігуру на статуї вкриває тонка вуаль або ніби но контурах тіла лежить напівпрозора тканина, насправді виконана з каменю. Такими роботами здобули слави Рафаель Монті та Антоніо Коррадіні. Спосіб оптичної ілюзії також з успіхом використовується в архітектурі.

ТРОМПЛЕЙ В АРХІТЕКТУРІ

tromleiarh1

Такий архітектурний спосіб самовиявлення в архітектурі, це ціле явище. Прикладом його використання можна милуватись, наприклад, в Ліоні. Там є так звана стіна площею у 1200 кв. м. Здалеку важко повірити, що все це – не реальна перспектива, а величезна містифікація, лише стіна, яка розписана у стилі Тромплей3D малюнок. Так і хочеться бігти вгору по сходах слідом за іншими городянами!

tromleiarh2

Маючи фантазію та хороших друзів художників у якості порадників та помічників, можна ці принципи Тромплею та 3D малюнків спробувати застосувати і при оформленні інтер’єру та екстер’єру власної оселі.