Реле тиску для помпи

By: Євген

rele_pompa0

Реле тиску встановлюють для керування помповою установкою та підтримання тиску у мережі водоводу будинку у заданих межах. Реле тиску є досить важливим елементом, його монтаж та налаштування має здійснюватися кваліфіковано. Від надійності функціонування цього приладу залежить працездатність систему водоводу та інших суміжних агрегатів.

Реле реєструє тиск води в системі за допомогою рухомої пружинної групи. При досягненні позначеного мінімального рівня замикається контакт, що вмикає помпу. Коли досягаться максимальний позначений рівень, контакт розмикається та помпова установка вимикається. В реле тиску є регулювальні механізми, що дають змогу налаштувати значення тиску. Можлива й додаткова комплектація апаратурою повільного запуску помпи, кнопкою примусового «сухого» пуску, додатковими рознімачами для підключення помпи замість клем, індикації роботи та ін.

Рекомендовано монтувати реле тиску у відводі на гідроакумулятор, де помітно нівелюються стрибки тиску та турбулентність потоку під час пуска та функціонування помпи. Інколи виробники ставлять обмеження на мікроклімат та особливості експлуатації (температура не менше +4оС, вологість не вище 70%), тобто ці реле мають бути встановлені у приміщенні, що опалюється

Перед реле тиску у системі водоводу мають бути встановлені фільтр грубого очищення води, помпа та трубопроводи, вхідний ніпель, фільтр покращенного очищення води, зворотний клапан, аварійний злив до каналізації.

На малюнку вказаний варіант встановлення реле тиску у водоводі будівлі.

rele_pompa1

Сучасні моделі помп обладнані особливими місцями для встановлення реле тиску, а також вбудованим зворотним клапаном та очищувачом води, тож реле тиску можуть бути вмонтовані й безпосередньо у блоці з помпою. Якщо реле зроблено по схемі вологого захисту, то воно може бути встановлене з помпою у приямку (кесоні) а також безпосередньо у криниці. Це особливості моделі, що була обрана і треба вивчити рекомендації від виробника, що стосуються температури та вологості.

rele_pompa2

Перед обранням реле тиску вже мають бути в наявності помпа та гідроакумулятор, а також визначені такі параметри мережі, як максимальний тиск у системі, при якому помпа має вимикатися, мінімальний, при якому помпа буде вмикатися, а також тиск у повітряні камері гідроакумулятора.

Треба звернути увагу, що мінімальний робочий тиск у системі водопостачання має бути на 0,2 атм більше, ніж тиск у повітряній камері гідроакумулятора. У противному випадку почнеться прискорене зношування еластичної мембрани.

Цікаве відео на нашому каналі: Фігурки з фанери для саду

Також важливо, щоб реле було силовим, тобто вмикало силові контакти на помпову установку, а також керуючим, тобто таким, що посилає сигнал на блок керування.- Треба перевірити, на яку припустиму потужність вмикання розраховано реле – ці значення мають співвідноситись з характеристиками обраної помпової установки.

Реле тиску найпростішої конструкції являє собою невеликий прилад зі штуцером підключення до труби водоводу та клемами для підключення до електромережі.

Реєстрація параметрів тиску здійснюється пружинами, зусилля яких налаштовується регулювальними гвинтами.

Чим сильніше стиснути пружини гвинтом, тим більший тиск потрібен для спрацювання реле (велика пружина) або тим більшою має бути різниця тисків (мала пружина). Стискаючи пружини ми збільшуємо значення.

Частіше за все реле тиску, зроблені для експлуатації в побутових умовах мають заводську налагодженість пружин, які повністю придатні для побутових умов та розповсюджених моделей помп та гідроакумуляторів. Зазвичай – мінімальний тиск дорівнює 1,5 атм, а максимальний – 3,0 атм.

Але інколи виникає необхідність у налагоджені параметрів.

Майже завжди реле обладнані двома пружинами, що мають різні діаметри. Великого діаметру пружина керує рівнями тисків, а з пружина малого діаметру – різницею рівнів. Притискаючи пружину великого діаметру ми одночасно збільшуємо мінімальний та максимальний тиск. Притискаючи меншу пружину ми впливаємо в більший бік на різницю цих тисків.

rele_pompa4

Підключення реле тиску здійснюється відповідно до інструкції з експлуатації по схемі, що надається. На трубопроводі у зручному місці встановлюють трійник, до нього перехідний по діаметру штуцер або відвідний на реле тиску. Інший варіант показаний на малюнку.

rele_pompa_5

Підключення відбувається по нарізі, тому слід якісно герметизувати з’єднання ФУМ-стрічкою або насмоленим клоччям на герметику.

Треба звернути увагу, що в реле, зазвичай, не передбачене обертове з’єднання з трубою, є лише гайка, яка жорстко закріплена у корпусі. Тому слід передбачити з’єднання «американка» з накидною гайкою або повертати на трійнику сам прилад.

Підключення електрики здійснюється кабелем, переріз якого слід порахувати відповідно до заявленої потужності, наприклад для 2 кВт переріз складає 2,5 мм2 . Клемні групи мають бути підписаними за призначенням, або їх можна взнати по схемі на самому реле. При наявності клеми заземлення, позначеної символом, встановлення заземлюючого кабелю є обов’язковим.

Обирайте реле, які призначені для роботи у побутових умовах. Максимальний тиск у системі не має перевищувати чотирьох атмосфер. Рекомендований робочий діапазон тисків для сантехнічних приладів – 1,4 – 2,8 атм.

rele_pompa_6

Слід знати, що чим більше різниця між максимальним та мінімальним тиском, тим більший об’єм води буде знаходитись в гідроакумуляторі та тим рідше буде вмикатися помпа. Купляйте реле тільки відомих виробників, невідомі підробки можуть досить негативно вплинути на роботу та цілісність усієї системи водопостачання, та призвести до аварії

Обов’язково встановіть на трубопроводі поряд з реле якісний манометр, та не забувайте час від часу контролювати тиск у системі, навіть, якщо зовні все працює нормально.