Паркан – ваша візитівка

By: Євген

parkan_vizit0

Досить рідко у дачному виселку чи у селі будинок виходить своїм фасадом на вулицю. Тому перше, з чим зустрічається ваш гість, це – паркан, хвіртка чи ворота та в’їзд до садиби. Таким чином ці елементи маєтку стають його візитівкою. Вони виконують роль не тільки захисту та юридичного огородження території, але й несуть у собі і неабиякий естетичний зміст і є невід’ємною частиною всієї архітектури будівлі.

При плануванні конструкції паркану одразу слід вирішити, постійною, чи тимчасовою є ця конструкція, а також – буде вона чисто декоративною, або на неї буде покладена ще й функція збереження недоторканності площі садиби та вікон від нескромних спостерігачів.

parkan_vizit1

При розробці проекту огорожі слід досягти гармонії конструкції паркану з ландшафтом, що його оточує, архітектурою всіх будівель та елементів садиби. Якимось чином у архітектурі паркану повинні відбиватися такі, наприклад, елементи, як металеві візерунки огородження балконів, личкування будинку червоною цеглою та т. ін. Але й сам по собі у паркані, як у витворі малої архітектури всі елементи (хвіртка, стовпи, секції) повинні бути пропорційними, гармонійно пов’язаними між собою, мати продуманий набір матеріалів та спектр кольорів. Наприклад, фахівці вважають, що у оформленні паркану не може бути задіяно більше трьох відтінків кольорів.

Наприклад є свої принципи створення високих суцільних парканів. Найчастіше такого роду конструкції з цегли, бетону, штучного чи природного каміння влаштовують поряд з пожвавленими автошляхами, або бажаючи досягти певної конфіденційності у своєму приватному житті. Тут теж є деякі закономірності у проектуванні, якими не слід нехтувати. Наприклад, висота паркана для садиби з двоповерховою будівлею має бути такою, щоб ховався від поглядів лише перший поверх. Крім того, з обох сторін такий високий паркан непогано прикрасити дашками та нішами, а з внутрішнього боку фасад паркану може бути прикрашеним алеєю багатолітніх рослин. Якщо використовувати рослини, які в’ються, то з них краще вибрати троянди. Вони відмінно декорують частину муру та додає йому візуальної легкості. Якщо у вас кований, кутий паркан, то позбавитись почуття громіздкості допоможе вертикальне озеленення. В кутках огородження бажано розташувати рослини, що швидко ростуть догори. Якщо ж ваш вибір зупинився на кущах, непогано буде скористуватись всім звичним бузком.

Дуже привабливим є пальметний сад, який своїми верхівками дублює силует паркану, але тут знадобиться додатковий догляд та спеціальні навички.

Якщо вздовж паркану розмістити альтанки та прокласти доріжки, то це буде зручним місцем відпочинку.

Однак, крім гармонії паркана з власним будинком, не слід виходити і за межі загального стилю виселка або села. Селянський стиль рідко знаходиться в гармонії з такого типу парканами. Тут краще зупинитися на конструкціях з дощок та живоплоту, огородженнь з в’юких рослин. У будь якому випадку урахування стилю сусідніх споруд – ознака шляхетності та класу.

parkan_vizit2

При тому живопліт органічно співіснує як із селянською хатою, так і з сучасним котеджом. При виборі рослин для живоплоту в першу чергу слід брати до уваги такі чинники, як швидкий ріст та компактну систему коріння. Тут можна використовувати дикий виноград, хміль, плющ.

Можна самим найкращим чином пристосувати і рослини, які добре переносять підрізку. У цьому випадку вдасться дати вихід своїй дизайнерській фантазії, експериментуючи з різноманітними формами паркану. Смерекам та ялицями зручно огороджувати ділянки великої площі, оскільки коріння цих рослин за десять-п’ятнадцять років сильно розростаючись перешкоджає зростанню інших рослин.

Для облаштування живоплоту можна використати дротяний каркас, від якого з обох сторін висаджують у шаховому порядку рослини, які добре тримають форму. Якщо ділянка невеличка обирають рослини, що в’ються та садять їх вздовж сітки-рабіци. Якщо регулярно здійснювати підрізку такого паркану, то він швидко набере необхідної міцності. Крізь такий паркан можна вільно роздивлятися свою садибу з вулиці.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

Такого роду паркани у вигляді фіто-системи останнім часом набули великої популярності. Тут можуть бути задіяні як декоративні рослини так і деяка городина, що дозволить більш економно використовувати простір та звільнити місце для інших культур. Це хороша ідея для невеличких ділянок.

parkan_vizit3

Ще один різновид парканів – штахетник, або селянський паркан. Тут можна досягти доволі різних естетичних результатів, використовуючи такі матеріали, як бамбук, обаполок, металеві або синтетичні профілі, погонаж. Крім матеріалів, зовніжній вигляд такого паркану може бути підкоректований шагом та довжиною фрагментів, формою кінцівок, та т. ін. В результаті він може стати істотною прикрасою вашого подвір’я. І не забуваємо, що зараз знову модним стає звичайний тин, та ще й з традиційними прикрасами у вигляді глечиків. Вогневу безпеку та довге життя можна гарантувати використанням сучасних антипіренів та антисептиків.

parkan_vizit4