Друге світло в будинку

By: Євген

В сучасній архітектурі, в облаштуванні інтер’єрів нерідко користуються досить дотепним засобом для візуального збільшення простору приміщення під назвою «Друге світло». Цей метод полягає в об’єднанні двох або навіть декількох поверхів в один простір, для чого у визначених зонах будівлі просто не влаштовуються міжповерхові перекриття.

Є дуже багато варіантів втілення цього прийому у життя. Скептики вважають головним недоліком цього методу неефективне використання площі будинку. Дійсно, нема сенсу впроваджувати цей архітектурний прийом у невеликих будинках, але в котеджі солідного розміру за допомогою цього методу можна досягти неабияких естетичних результатів.

druge_svitlo1

Незаперечними перевагами втілення рішення «Друге світло» є створення об’ємного світлого приміщення, що надає житлу досить розкішний вигляд. З суто практичних принад – Друге світло дозволяє збільшити відсоток освітленості приміщення у світлу пору доби. Крім того, виникає унікальна можливість втілити мрію про влаштування якогось незвичайного, чарівного вітражу, або здійснити чудове панорамне скління.

Але і в темну пору року за допомогою ефекту Другого світла можна досить цікаво розіграти тему штучного освітлення за допомогою, наприклад, величезної кришталевої жирандолі, яка заповнить простір світлом. Непоганим рішенням в цьому випадку може бути і великий абажур, який створить затишок у зоні відпочинку. Позбавлений частини перекриття будинок з Другим світлом дає великі можливості для експериментів зі сходами. Це можуть бути масивні дерев’яні прогони, або й навіть вражаючі гвинтові сходи з загартованого скла.

До речі, в випадку такого архітектурного оформлення будинку, як Друге світло, виникає набагато більше можливостей та рішень з облаштуванням затишного куточку з каміном. Те ж саме можна сказати і про можливість оформлення хатнього музичного салону або відеозалу, адже у випадку Другого світла акустичні можливості приміщення значною мірою покращуються.

Але чи не найбільше та найефективніше можуть «розгулятися» на додаткових об’ємах флористи. Високі стелі та великі площі – це неоцінена можливість для ландшафтних експериментів. Можна навіть декорувати кімнату високими деревами, створивши у хаті оазу, або композицію з в’юнких рослин, наприклад, винограду.

druge_svitlo2

Але повернемось до можливих недоліків цього рішення та методів їх подолання. Оскільки, внаслідок зменшення площі перекрить та житлової площі у проекті «Друге світло» втрачається і кількість кімнат, це рішення не рекомендують впроваджувати у життя, якщо площа будинку менше 120 м2. Крім того, можуть виникнути специфічні складнощі в організації та якісному монтажі якісної системи опалення.

Це пов’язано з тим, що тепле повітря буде зосереджуватись високо вгорі, а на відстані до двох метрів від підлоги може відчуватися дискомфорт холодного повітря. Багато тепла може втрачатися крізь великі віконні конструкції, які не так просто теплоізолювати від проникнення холодного повітря зовні.

druge_svitlo3

Це пов’язано з тим, що тепле повітря буде зосереджуватись високо вгорі, а на відстані до двох метрів від підлоги може відчуватися дискомфорт холодного повітря. Багато тепла може втрачатися крізь великі віконні конструкції, які не так просто теплоізолювати від проникнення холодного повітря зовні.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

Але є й методи компенсації цих теплових втрат. По-перше, це додаткова опалювальна система «Тепла підлога», коли шари повітря рівномірно прогріваються кабелями або трубами, які облаштовуються безпосередньо у підлозі. У цьому випадку досягається оптимальний конвекційний обмін теплом, оскільки приладом опалення є вся поверхня підлоги, зменшується висота підйому теплого повітря до робочої зони. Але система «Тепла підлога» є низькотемпературною і її потужності може не вистачити для обігріву досить об’ємних приміщень. У цьому випадку прийдеться поєднувати звичайні радіатори з системою «Тепла підлога». Крім того, більше уваги прийдеться приділити теплоізоляції будівельних конструкцій. Особливо це стосується якості робіт по монтажу склопакетів, які теж мають бути більш високого класу. Крім того рекомендують встановлювати конвектори опалення в підлозі біля панорамних вікон. Конвектор, який є приладом опалення, монтують у підлозі, де для цього облаштовують спеціальні ніші. Тут треба витримати нормативні відстані від віконних конструкцій. Потік гарячого повітря зігріває потік холодного, яке поступає зовні. При цьому потік може пересуватися вгору як завдяки звичайній конвекції, так і з залученням вентиляторів.

Ще один метод полягає в облаштуванні віконних теплових завіс, що працюють за принципом фена. Тут панелі, що випромінюють тепло, влаштовують над віконним прорізом. Ці панелі зігрівають потік повітря, який надсилається згори до низу, вирівнюючи цією тепловою завісою температуру повітря.

Таким чином, якісно виконаний проект будівлі зроблений з урахуванням принципів «Другого світла», який має ефективну систему опалення, надійну систему теплоізоляції, високоякісні віконні конструкції не дасть проявитися можливим негативним властивостям системи «Друге світло». Але, для вирішення цих завдань краще звернутися до фахівців.