Всі знають для чого роблять та купляють лещата – для утримання деталі під час її обробки. Але типів цього пристрою є дуже багато. Лещата бувають гвинтові, клинові, діафрагменні, ексцентрикові, пневматичні, гідравлічні. За призначенням – основні типи такі – слюсарні, верстатні, столярні, ручні.
Що за лещата такі?
Всі знають, що деталь, якщо її погано закріпити, при обробці починає вібрувати, хитатися, від чого й найпростіша робота стає незручною та складною, а, навіть, й неможливою. І якщо від такої роботи напилок зламати практично неможливо, то ножівкове полотно лусне майже обов’язково.
У таких випадках і фіксують деталі лещатами, які і є інструментом у слюсарній або столярній справі – для фіксації деталей при механічні’обробці матеріалу – свердленні, пилянні, різанні, струганні та т. ін. У найпростішому вигляді, це пара пластин зазвичай, рдної нерухомої, та другої рухомою, що притискається до деталі згвинтовим механізмом (хоча гвинт можна замінити пневматичним, гідравлічним або електричним приводом).
Лещата виробляють з металу (слюсарні) –та з дерева (столярні). Цей інструмент надзвичайно потрібний як для майстра-аматора, так і для досвідченого фахівця або на виробництві.
Різновиди лещат
Найбільш поширеним видом є слюсарні лещата, які в першу чергу розрізняються розмірами. Починаючи від великих, ширина губок яких сягає двохсот міліметрів, до зовсім маленьких, які використовують в квартирах, – у них ширина губок –шістдесят три мілімнтри. Вони самі закріпляються на столі або й на табуреті нижнім гвинтом-струбциною.
На виробництві або в майстернях користуються великими лещатами – за їх допомоги обробляють великі деталі. Досить часто зусилля при обробці дуже суттєве, тому такі лещата прикріпляють до верстаку потужними болтами.
Є й трубні лещата, які потрібні для фіксації циліндричних деталей по типу труб. Лещата із звичайними пласкими губками не можуть щільно зафіксувати трубу внаслідок мало площі контакту з круглою деталлю, проте у трубних лещат форма губок – специфічна, що дає можливість щільно притиснути деталь.
Поворотні лещата зручні тим, що вони дають можливість зафіксувати деталь у потрібній йому площині та під зручним кутом для обробки. На них можна обробляти деталь в доволі важкодоступних місцях, які важко обробити у звичайних лещатах. Поворотні лещата, як і інші слюсарні, бувають стаціонарними, що закріпляють на столах-верстатах, та маленькими, що прикріпляються до столу вбудованими струбцинами.
Верстатні лещата переважно застрічаються на виробницві, їх закріпляють на великих верстатах і вони використовуються для роботи з великими деталями у промисловому виробництві. У таких лещат є поворотний механізм, щоб деталь, що обробляється можна було зручно влаштувати під верстат (наприклад, свердлильний або фрезерний) або ріжучий інструмент.
Гідравлічні лещата використовуються для надійної фіксації деталей великих розмірів. Затискаються вони за допомогою гідроциліндра. Пневматичні лещата дозволяють дуже швидко та міцно закріпити деталь, що зменшує час на обробку при серійному виробництві. Такі лещата використовують на заводах.
Самоцентрувальні лещата потрібні на виробництвах, де потрібно зафіксувати деталь у потрібному положенні з великою точністю. У таких лещат є підшипникова основа.
Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками
Столярні лещата використовують для обробуи дерев’яних виробів. Для таких специфічних робіт передбачена конструкція, що відрізняє їх від слюсарних лещат.
Частіше столярні лещата виготовляють дерев’яними повністю, хоча можливий варіант що лише для кріплення заготівель використовуються дерев’яні губки, які помітно ширше, ніж у слюсарних лещат, відповідно площа, якою затискають, у них більше. Тому солярні лещата зазвичай мають одну, а то й дві напрямних, які утримують рухому губку та не дають їй перекоситися. Напрямні можуть бути частиною верстака, а можуть і зніматися.
Малі лещата
Компактні ручні малі лещата, що розповсюджені в побуті та маленьких майстернях, використовують для обробки невеличких деталей, при цьому у них є зручний захват і не треба кріпитися до столу. На них можна обробити напилком невеличку деталь, або просвердлити у ній отвір. Досить часто останнім часом вдома починають використовувати невеличкі лещата які притискаються до столу вакуумом. На підошві у них є гумова мембрана, яка керується важелем. Такі лещата можна розташовувати в будь-якому місці, для чого мембрану змочують водою, щільно притискають до поверхні столу та, утримуючи лещата у такому положенні, повертають важіль мембрани таким чином, щобпіднялася її центральна частина . Різниці тисків над мембраною та під нею вистачає, щоб надійно утримувати лещата на поверхні столу.
Малогабаритні лещата – неодмінний атрибут як маленьких домашніх, так і солідних ювелірних майстерень. Будь-які ювелірні вироби, але ще й швейцарськи годинники, особливо номерні не виробляються і не складаються без участі маленьких лещат.