Улаштування фундаментів для легких будинків

By: Євген

0_2legfund1

Корисні поради

  • Ширина котловану

  • Для закладання стрічкової опори ширина котловану має бути трішки більше, ніж проектна ширина самого фундаменту. Це дасть можливість здійснити гідроізоляцію смуги бетону з її зовнішнього боку, в зоні її контакту з ґрунтом.

    2legfund1

    У якості гідроізоляційного матеріалу використовують розтоплений бітум, яким і вкривають зовнішні стіни фундаменту у два шари. По завершенні робіт проміжок між бетоном та стіною траншеї засипають землею.

  • Перед земляними роботами

  • Для закладання фундаменту будь-якого типу бажано здійснити на ділянці геологічні дослідження. Це допоможе визначити, з яким ґрунтом прийдеться працювати та яку глибину закладати опору під будинок. В інакшому випадку фундамент вже зведеної будівлі може бути помітно деформоване морозним здиманням або почне розмиватися ґрунтовими водами.

  • Закладання фундаменту

  • Не можна цю операцію відкладати на потім. Слід, після опорядження траншеї одразу ж починати подальші роботи. Якщо цього не зробити, котлован почне осипатися, розмиватися дощами або промерзне, що в майбутньому буде негативно впливати на всю конструкцію. Якщо є сумніви, що котлован буде зроблений у потрібний термін, краще не починати будівництво доти, доки не наступить більш підходящий час.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

Встановлення фундаменту

  • Стрічковий фундамент

  • 2_1legfund1

    Неглибокий стрічковий фундамент слід ставити на глибині 50-70 сантиметрів. При цьому нижня частина контуру бетону на повинна досягати рівня промерзання ґрунту. Для облаштування підвалу зовнішню частину фундаменту слід підняти на висоту до сорока сантиметрів.

    Передусім розмічають територію відповідно до плану, знімають рослинний шар та рівняють майданчик. Далі викопують траншею 400-500 мм завширшки. Глибина траншеї має бути однаковою кругом, це перевіряється рівнем. Монтують опалубку. Дно траншеї ущільнюють трамбованою піщаною подушку 20-30 сантиметрів завтовшки, для стійкості фундаменту.

    2_1_1legfund1

    Далі укладають гідроізоляційну плівку таким чином, щоб вона заходила за краї опалубки. На завершальному етапі встановлюють арматурну сітку з прутками діаметром 8-16 мм, після чого заливають траншею бетоном.

  • Стовпчастий фундамент

  • Найпростіший варіант незаглибленого стовпчастого фундаменту – облаштовувати його з готових бетонних блоків. Це абсолютно виправдане рішення, якщо треба збудувати лазню, альтанку або невеличкий одноповерховий каркасний будинок.

    2_2legfund1

    Для формування опор використовують по чотири блоки стандартних розмірів – 400х400х200 мм. Під кожний стовп укладають піщано-гравійну подушку, яку добре трамбують. Складені опори встановлюють по всьому периметру будинку з дистанцією 2,0 – 2,5 м одне від одного. Під внутрішню несучу конструкцію монтують ще два-три стовпи всередині периметру. Перевіряють загальний рівень по висоті за допомогою нівеліра. Залишається лише застелити зверху кожної опори лист руберойду та скласти нижнє обв’язування.

    Для більш масивної будівлі краще використовувати стовпи з монолітного бетону. Встановлювати їх треба на глибині промерзання ґрунту.

  • Пальовий фундамент

Спочатку слід визначити, яка кількість паль потрібна для будівництва. Чим більша маса будівлі, тим менша відстань між опорами, тим більше паль треба. Оптимальним інтервалом для заглиблення або загвинчування паль вважається 1,5 – 2,5 метри. Від ваги будівлі залежить і їх діаметр, він коливається від 108 до 325 мм. Після визначення точної кількості ділянку розмічають кілочками на починають встановлення.

2_3legfund1

Вкручують опори вручну, або машинним методом. Ручний, звісно, дешевше. У верхню частину палі вкладають спеціальну штангу та поступово вгвинчують палю у землю. Робити це слід удвох, а на глинистому ґрунті – учотирьох.

Під час роботи за допомогою рівня перевіряють наскільки рівно паля заходить у ґрунт. Дозволене відхилення – не більш 1,5-2,0 градуси. Опора має бути розташована в землі нижче рівня промерзання. Цей рівень можна взнати у місцевій архітектурі або по кліматичному атласу. Після того, коли всі палі фундаменту будуть вкручені, їх вирівнюють по висоті за допомогою лазерного нівеліру. Рекомендована висота палі над землею – 50 см.

2_3_1legfund1

В кожну палю заливають бетон, після чого приварюють оголовок. Далі настає час встановлення ростверку.