Інструменти
Для лютування міді використовують газові пальники та особливі паяльники. Працюючи з мідними трубами крім лютування та обтиснення їх приходиться різати, згинати, розширювати, відбортовувати.
. . . . .
Різання мідних труб труборізом
-
Трубу вставляють між губками труборізу та підтискають ріжучий ролик установчим ґвинтом. Здійснивши один або два обороти труборізом навколо труби, ролик піджимають ґвинтом та знову провертають труборіз.
- Продовжують різання труби доти, доки частина труби, що відрізується, може буде відокремлена рукою
- Лезом труборізу з внутрішньої поверхні труби видаляють задирки
Різати труби можна й ножівкою по металу, проте краще використовувати труборіз, точно по позначці та без перекосів.
. . . . .
Згинання мідних труб
Гнуття труб здійснюють важільним трубозгинальним пристроєм, щоб не допустити заломлення та сплющування стінок. Для труб, діаметр яких менше п’ятнадцяти міліметрів, радіус згинання має бути не менш 3,5 діаметрів. Для труб більших діаметрів радіус згинання має бути не менше чотирьох діаметрів.
- Трубу вставляють та фіксують у захваті трубогину у місці початку згинання
-
Поступово прикладають зусилля та повертають рухому ручку важільного пристрою для згинання труб, згинаючи матеріал навколо оправки
- Вигнути трубу можна і за допомогою пружини, діаметр якої відповідає діаметру труби
. . . . . .
Розширення труб
Для забезпечення вставляння труби у трубу використовують особливі обценьки-розширювачі та оправки.
-
Для з’єднання труб лютуванням без використання з’єднувальних фітингів край однієї з труб треба розширити, використовуючи спеціальні обценьки. Виставивши трубу у обценьки з голівкою потрібного діаметру, до важелів обценьків прикладають зусилля, розширюючи кінець труби
-
Після розширення труби, до неї вставляють оправку-калібр та легко стукаючи молотком по оправці розширюють діаметр кінця труби до потрібного розміру.
- Для з’єднання труб фітингами з накидними гайками, зокрема при ремонті з’єднань, роблять вальцювання. Для відновлення вальцювання трубу затискають у матриці так, щоб кінець труби випинав над поверхнею матриці приблизно на міліметр-два.
-
Загвинчують гвинт пристосування, деформують кінець труби зі створенням конусного розширення.
-
Після зняття гвинтового затискача перевіряють розвальцювання, подібне до лійки – воно має бути правильної форми.
-
Надають трубі пласкої форми також легкими ударами молотка, повторивши затискання труби у матриці
-
Гладку та рівну поверхню розвальцювання можна тримати за допомогою «оксамитового» напилка. Залишається положити ущільнюючу прокладку та можна приєднувати трубу
-
При необхідності вальцювання можна зробити й на фітингах – наприклад, на муфтах, кутках