Високі грядки – своїми руками

By: Євген

pidgr00

Каркас високої грядки можна зробити з дошок. Тут знадобиться: дошки різного перетину, брусок 50х50 мм, антисептичне просочення для дерева, геотекстиль, саморізи фарба. З інструментів – штихова лопата, шуруповерт, рівень, пила або електролобзик.

Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками

Підготовчі роботи для високих грядок

Дошки обрізають за розміром каркасу та вкривають антисептичним просоченням з усіх боків. Особливо ретельно слід обробити нижні кромки дошок, які будуть контактувати з ґрунтом.

pidgr5

Якщо використовують дошки товщиною у 40-50 мм, їх з’єднують по кутах щільно краями або впівдерева. Подовжні сторони каркасу додатково зміцнюють по центру поперечними стяжками з брусків або металевого профілю. Щоб покращати вигляд конструкції, по периметру рами набивають покладені плиском дошки, з’єднані у кутах на вус.

Встановлення та заповнення грядки

Готовий каркас переміщують на місце встановлення, виставлять конструкцію відповідно до розмітки, перевіряють положення каркасу рівнем. Конструкція має стояти максимально рівно. В кінці по зовнішньому периметру підсипають ґрунт, ущільнюють його, щоб не залишалось просвітів.

Дно грядки закривають будівельною сіткою та прибивають її по краях каркасу. Далі вкладають геотекстиль, який заважатиме рости бур’яну. Потім каркас заповнюють субстратом.

. . . .

Чим наповнити грядку?

Грунт для високої грядки складається з ретельно добраної суміші землі, компосту, листя, зрізаних гілок та інших добавок. В результаті перепрівання цієї суміші в грядці виникає субстрат, багатий поживними речовинами та виділяється тепло (тут температура на п’ять градусів вище, ніж у звичайній грядці). Дякуючи цьому насіння сходить швидше та раніше, а врожайність підвищується.

Щоб субстрат з самого початку почав сприяти швидкому росту рослин його засипають шарами, не перемішуючи.

. . . . .

Якщо високу грядку передбачають встановити на місці, вкритому травою, то перед тим під нею слід зняти шар дерну та відкласти його убік. Виникне заглиблення, яке вистилають металевою сіткою для захисти від кротів та мишок. Надійним захистом від цих шкідників буде також шар пустотілих цеглин, покладених у основу грядки.

Наступний шар має складатись з великих та маленьких гілок та тирси – він забезпечить хороше провітрювання грядці та буде запобігати застою вологи. Згори над гілками треба вкласти шар дерну корінням догори. На дерен вкладають скошену траву та опале листя.

Наступний шар – 15 см компосту або гною. І то і інше забезпечить субстрату високий вміст поживних речовин. Закінчувати слід шаром садової землі товщиною у 10 см.

При заповненні грядки рекомендують посипати шари кам’яною мукою або активатором компосту.

pidgr6

Грядка готова, в наступному сезоні в ній можна висаджувати розсаду.