Льох зазвичай використовують для зберігання фруктів, овочів та заготівель, але його можна перетворити і в більш приємне приміщення.
Льох, як, до речі, і горище – це додаткова, й немаленька, площа, яку слід використовувати по максимуму. Цей «мінус перший» поверх можливо перетворити у повноцінне приміщення, де можна розташувати і сауну з невеличким басейном, і тренажерний зал, і більярдну, і пральню, і майстерню і навіть автомобільний гараж, хоча для нього прийдеться робити пандус.
Щоб облаштувати необхідні приміщення у льосі, треба заздалегідь, ще на етапі проектування передбачити конструктивні та інженерно-технічні заходи, що включають тепло-гідроізоляцію та вентиляцію. Всі ці роботи, як правило, проводять при облаштуванні фундаменту з урахуванням рівня ґрунтових вод.
Досвід вказує, що в цьому випадку найбільш ефективною конструкцією є монолітні бетонні стіни, що спираються на стрічковий фундамент. Однією з переваг подібного конструктивного рішення є можливість будівництва без використання важкої техніки. Досить і щитової опалубки, в’язки арматури та бетонних робіт з використанням бетону проектної марки.
Що стосується гідроізоляції, то монолітні фундаментні стіни відрізняються непоганою герметичністю. Підвищену водонепроникність забезпечує не лише відсутність стиків, але й особливі гідрофобні добавки в бетон.
Якщо добавки не введені у склад бетону, слід піклуватись про зовнішню гідроізоляцію стін льоху, яка потрібна для захисту приміщення від ґрунтових вод. Зазвичай це декілька шарів руберойду, гідросклоізолу або особливої плівки, яку треба наклеювати на стіни. Останнім часом використовують сварні поліетиленові полотнища, поліестер, склотканину, багатошарові роберойдні килими з улаштуванням безшовних підмурівок.
Вельми ефективною є проникаюча ізоляція, яку наносять на зовнішній та внутрішній бік фундаментних стін. Це цементна суміш, що включає подрібнений кварцовий пісок та активні добавки, які вступають в хімічну реакцію з компонентами бетону та створюють захисний кристалічний екран заповнюючи пори та мікро тріщини, чим і забезпечується герметизація опорних конструкцій.
Створивши надійну гідро ізольовану основу приступають до облаштування підлоги. При сухих ґрунтах під підлоги насипають шутер, жорству або цегельний бій. Фракції вкладаються на материковий ґрунт та трамбуються. При вологому ґрунті фракції вкладаються на шар гідроізоляції.
Для запобігання проявлень вологості в приміщенні льоху слід влаштувати дуже якісну теплоізоляцію та вентиляцію. Для цього по периметру цоколя влаштовують вентиляційні отвори або вікна, які періодично відчиняють, щоб провітрити приміщення льоху. Надійність та тривкість роботи системи вентиляції забезпечують особливі канали що звичайно знаходяться у вентиляційних блоках, що виходять за межі перекриття горища та даху.
Зберегти тепло в льосі допомагає вірно зроблена теплоізоляція, що може розташовуватись й зовні від фундаменту. Вона має бути водостійкою, водонепроникною, досить міцною. Товщину утеплювача розраховують по стандартних методиках ДБН.
Плити теплоізоляції розташовують поверх гідроізоляції стін фундаменту, захищаючи її від механічних пошкоджень. Для склеювання використовують бітум БН-70/30, 90/10, бітумну мастику МКБ-Г-75 та інші речовини для склеювання, в яких відсутній ацетон або розчинники, що руйнують матеріал утеплювача. Облаштування утеплювача починають не раніш, ніж через 5-7 днів після закінчення гідроізоляційних робіт.
Дивіться відео ідеї меблів з дерев’яних піддонів своїми руками
Для монолітних фундаментів можлива і інша технологія, коли утеплювач закладають всередину бетонної стрічки фундаменту під час заливання. Це тип конструкції «сандвіч», яка широко використовується і в наземному будівництві. В цьому випадку утеплювачем виступає звичайний пінопласт або базальтова вата.
Щоби попасти до льоху зазвичай потрібні сходи або, хоча б драбина. Конструкція сходів може бути одно-, двох- і навіть три маршовою й залежить від висоти льоху та планування будинку. Косоури сходів виготовляють з дерев’яних брусів або металевих профілів. Сходинки та проступи частіше – з дерева.
Щоб зробити безпечним спускання та підйом по сходах, бажані не лише перила, а й підсвічення направленим світлом, дякуючи чому конструкція сходів стане легкою та витонченою. Таке освітлення створить враження, що ваша путь веде не в темний льох, а до упорядженого та добре обладнаного приміщення.
Мал. 1. Приклад планування льоху у великому заміському будинку: 1 – котельня, 2 – тренажерний зал, 3 – сходи, 4 – тамбур, 5 – сховище, 6 – сауна, 7 – душ, 8 – басейн, 9 – винниця, 10 – сховище 2, 11 – пральня Мал. 2. Варіант планування льоху у двоповерховому котеджі загальною площею на поверхах біля 100 м2: 1 – міні-котельня, 2 – сауна, 3 – коридор, 4 – тренажерний зал, 5 – майстерня, 6 – овочесховище
Мал. 3. В мілкозаглибленому, утепленому льосі для зберігання овочів та заготовок обладнані особливі скрині та стелажі з поличками та шухлядами Мал. 4. До глибокого льоху ведуть двомаршові дерев’яні сходи з поворотним майданчиком та бильцями.
Мал. 5. Теплоізоляцію льоху з зовнішнього боку починають на стадії будівництва фундаменту та цокольного поверху. Мал. 6. Сучасні речовини забезпечують високу якість просочуючої гідроізоляції льохів.